Tepelná čerpadla vzduch-voda

A je to právě tepelné čerpadlo typu vzduch-voda, které mezi uživateli patří k těm nejpoužívanějším. Oproti jiným typům jsou náklady na jeho pořízení nižší a možnost instalace jednodušší. Ušetřit může až polovinu ročních nákladů na teplo a přitom je nenáročné na obsluhu. Jak funguje a kolik stojí? Na to se společně podíváme.

Co je tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je ekologický topný systém, jenž využívá energii z obnovitelných zdrojů.

Označení vzduch-voda je klíčové, jelikož tento typ tepelného čerpadla využívá právě vzduch jako zdroj pro získání tepla. Tímto teplem pak zásobuje otopnou vodu, která mimo jiné, proudí například v radiátoru.

Tepelné čerpadlo typu vzduch-voda tak zvládne vytopit váš dům/firmu, ale také připravit teplou užitkovou vodu nebo ochladit vzduch v interiéru.

 Ve štychu vás nenechá ani v zimě. V chladných měsících sice klesá jeho účinnost, avšak, teplo z venkovního vzduchu dokáže čerpat i při teplotách -25 °C. A životnost tepelného čerpadla vzduch-voda je testována na více jak 20 let.

💡 Věděli jste? Pokud je tepelné čerpadlo dostatečně výkonné na to, aby v zimě dokázalo vytápět dům, tak ho během léta může i chladit . Dojde-li k obrácení běžného chodu tepelného čerpadla, dochází k aktivnímu chlazení. 

Ke zvládnutí jeho obsluhy není třeba vlastnit vysokoškolský diplom, postačí prostorový termostat. Avšak velkou výhodu nabízí ovládání skrze mobilní aplikaci. 

Teplotu uvnitř vytápěné budovy tak můžete regulovat třeba z druhé strany planety.

Účinnost: Tepelné čerpadlo vzduch-voda ušetří až 55 % ročních nákladů na teplo

Jelikož z okolního vzduchu získává až 75 % energie a pouze 25 % z elektrické sítě, může snížit roční náklady na teplo až o třetinu. Zásadním faktorem ovlivňujícím účinnost tepleného čerpadla vzduch-voda je teplota okolního vzduchu, topný faktor (COP) a tepelná ztráta domu.

📈 Spočítejte si úsporu: Kalkulačka úsporného vytápění

Dejme tomu, že rodina svůj dům o ploše 120 m2 vytápí pomocí elektrického kotle, který zároveň ohřívá vodu.

 • Spotřeba elektrického kotle je 7 500 kWh.
 • Roční náklady na vytápění a ohřev vody činní 52 500 Kč. (Při vládou zastropovaných cenách silové elektřiny 6,05 Kč/kWh + cena za distribuci) 
 

Pokud tato rodina pořídí tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, může ušetřit až 29 500 Kč ročně za náklady na vytápění a ohřev vody.

Dotace na vzduchové tepelné čerpadlo až 160 tisíc Kč.

Tepelná čerpadla se řadí do skupiny takzvaných obnovitelných zdrojů a právě díky tomu lze získat dotaci na tepelné čerpadlo vzduch-voda v celkové výši až 160 000 Kč. Jaké podmínky je třeba splňovat a jak podat žádost? Máme pro vás průvodce žádostí o dotaci na tepelné čerpadlo: Nová zelená úsporám 2023 >>

Jaká je cena tepelného čerpadla vzduch-voda?

Tento typ tepelného čerpadla patří mezi ty dražší topné systémy, které se zároveň starají o přípravu teplé vody. Cena tepelného čerpadla vzduch-voda se pohybuje mezi 220 000 až 350 000 Kč. 

A kolik stojí ty nejlevnější tepelná čerpadla vzduch-voda? Mluvíme o částce 100 000 Kč.

Výsledná výše pořizovací ceny se liší v závislosti na tom, zda bude sloužit pouze k vytápění objektu nebo také k ohřevu teplé užitkové vody. 

Dalším atributem ovlivňující výslednou cenu je výkon tepelného čerpadla. Všeobecně se udává, že výkon tepelného čerpadla by měl pokrýt 60-80 % tepelných ztrát.

Je zapotřebí zohlednit také velikost vytápěné plochy a spotřebu elektřiny.

📈 Spočítejte si: Odhad tepelné ztráty domu

1 – Tepelná ztráta 4-7 kW, plocha domu 120 m2

 • Cena od 275 000 Kč
 
2 – Tepelná ztráta 5-9 kW, plocha domu 150 m2

 • Cena od 335 000 Kč   
 
3 – Tepelná ztráta 9-14 kW, plocha domu 200 m2

 • Cena od 350 000 Kč  

1 – Tepelná ztráta 4-7 kW, plocha domu 120 m2

 • Cena od 175 000 Kč
 
2 – Tepelná ztráta 5-9 kW, plocha domu 150 m2

 • Cena od 235 000 Kč   
 
3 – Tepelná ztráta 9-14 kW, plocha domu 200 m2
 
 • Cena od 250 000 Kč  

Kolik elektřiny spotřebuje denně?

Jak již bylo zmíněno, tento typ tepelného čerpadla využije pouze 25 % elektrické energie pro vytápění a ohřev vody, oproti stávajícímu topnému systému. To platí pro případ, kdy je zdrojem tepla například elektrokotel nebo přímotopy. 

Příkon je v průměru 2-5 kW a denní spotřeba tepelného čerpadla vzduch-voda bývá kolem 45-120 kWh. Vyšší tepelná ztráta domu znamená i vyšší spotřebu elektřiny.

Jak vybrat nejlepší tepelné čerpadlo?

Můžeme říci, že nejlepší tepelné čerpadlo vzduch-voda je takové, které dokáže pokrýt potřeby tepla vaší domácnosti. To, zda to dokáže, ovlivňuje několik faktorů:

 • Dostatečný výkon tepelného čerpadla
 • Vytápění a zároveň příprava teplé užitkové vody

To nejlepší co současný trh nabízí je spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou, protože tím získáte komplexní řešení pro výrobu tepla i elektřiny po celý rok. Více informací o kombinaci těchto dvou systému naleznete v článku: Fotovoltaika s tepelným čerpadlem >>

Potřebujete poradit, jaké tepelné čerpadlo vzduch-voda bude vhodné pro váš dům? Připravili jsme kompletního rádce: Výběr tepelného čerpadla >>

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Technologie tepelného čerpadla je založena na velmi jednoduchém principu:

 • Ventilátor (venkovní jednotka) nasává venkovní vzduch nad výparníkem tepelného čerpadla. Při kontaktu se vzduchem se chladivo cirkulující ve výparníku vypařuje, čímž se ze vzduchu čerpá energie.  
 
 • Chladivo v plynné podobě je nasáváno elektrickým kompresorem, který vytváří páru pod vysokým tlakem. Tím dochází k přirozenému kondenzačnímu jevu, který umožňuje, aby se horký plyn stal opět kapalným a procházel topným okruhem uvnitř domu.
 
 • Při výstupu zafunguje expanzní ventil, díky kterému chladivo dosáhne opět teploty a tlaku, které mu umožní znovu čerpat energii z vnějšího vzduchu.

Pro zjednodušení můžeme uvést, že každá součástka, která tvoří tepelné čerpadlo, hraje v určitém okamžiku rozhodující roli:

 • Výparník (výměník) působí na chladivo tak, že se z něj stane plyn.
 • Kompresor vytváří vysokotlakou páru.
 • Kondenzátor v kombinaci s chladivem ohřívá vodu, která pak proudí do radiátoru.
 • Expanzní ventil snižuje tlak a teplotu chladiva.

💡 Věděli jste? Účinnost tepelného čerpadla vzduch-voda se maximalizuje s nízkoteplotními tepelnými zářiči, jako je například podlahové vytápění. 

Do jakého domu je vhodný typ vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo vzduch-voda je vhodné pro každého, kdo hledá ekologický a především efektivní způsob vytápění a ohřevu vody pro svůj dům či firmu.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda lze umístit do rodinné domu, do bytu, ale i do starého domu. Ideální bude do nízkoenergetických domů a novostavby. Ve starých domech však najdu využití pouze v případě, že dům nemá velké tepelné ztráta. Objekty, které neprošli rekonstrukcí a nejsou zatepleny, neudrží teplo příliš dlouho. Proto pokud se chystáme investovat do nové izolace vašeho domu, můžete využít dotačního programu Nová zelená úsporám Light.

Rozcestník: Rozdělení podle typu objektu

 
Typy tepelných čerpadel a pro koho jsou vhodná
Typ tepelného čerpadlaPro koho?Orientační cena
Vzduch-vodaDomy s nízkou tepelnou ztrátou. Pro každého, kdo chce vytápět, ohřívat vodu nebo chladit dům, pomocí obnovitelného zdroje.220 000 až 350 000 Kč
Vzduch-vzduchChaty, chalupy a všude tam, kde je potřeba dům odvlhčit nebo zlepšit jeho vnitřní klima.25 000 až 50 000 Kč
Voda-vodaVhodné pro ty, kteří mají k dispozici velkou vodní plochu. Popřípadě těm, kdo mají možnost vyvrtání studny.350 000 až 450 000 Kč
Země-vodaPro každého, kdo chce nejefektivnější typ tepelného čerpadla a zároveň vytápění a ohřev vody i v zimním období. Je však zapotřebí, velká plocha země nebo geotermální vrt.350 000 až 450 000 Kč

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla vzduch-voda

Výhody
Nevýhody
Jednoduchá a rychlá montáž

Oproti jiným typům tepelných čerpadel má tento typ snadný proces instalace.

Úspora až polovinu ročních nákladů na teplo

Pro výrobu tepla potřebuje pouze 25 % elektřiny z centrální distribuční sítě.

Vytápění, ohřev vody a klimatizace v jednom

Tepelné čerpadlo připraví teplo pro váš dům, ale dojde-li k obrácení běžného chodu, může ho i chladit.

Levnější distribuční sazba

Po nainstalování tepelného čerpadla získáte distribuční sazbu D57d, která má 20 hodin nočního/nízkého proudu každý den. Peníze tak šetříte i při dalších činnostech, jako je například svícení nebo sledování TV.

Dotace ve výši 100 000 Kč

Program Nová zelená úsporám nabízí pro tento typ čerpadla dotaci ve výši až 100 tisíc Korun.

Nevhodné pro domy s velkou tepelnou ztrátou

Pokud váš dům rychle ztrácí teplo, bude vhodnější nejdříve zainvestovat do jeho zateplení.

Hlučnost venkovní jednotky

U některých tepelných čerpadel se zdrojem vzduchu bývá venkovní jednotka hlučnější.

Jeho výkon závisí na venkovní teplotě

Při nižších teplotách vzduchu se sníží jeho účinnost a může tak být zapotřebí dalšího zdroje tepla.

Vyšší spotřeba elektřiny oproti jiným typům

Oproti tepelnému čerpadlu země-voda má až o 30% vyšší spotřebu elektrické energie.

Instalace: Správné umístění venkovní jednotky

Instalace je velmi jednoduchá a neklade na budovu zvlášť vysoké nároky. Vše, co potřebujete:

Správné umístění tepelného čerpadla vzduch-voda je klíčové nejen pro jeho výkon, ale i hlučnost. Venkovní jednotku s ventilátorem je vhodné umístit na pevný podstavec v dostatečné vzdálenosti od ložnice či oken. 

Zároveň je třeba vyhnout se místům, kde mohou vznikat ozvěny. Umístěním na fasádu či střechu můžeme vystavit konstrukci domu nežádoucím vibracím.

Pro více tipů: Hlučnost tepelných čerpadel neboHlučnost tepelných čerpadel

Na obrázku níže naleznete schéma zapojení tepelného čerpadla vzduch-voda s akumulačním zásobníkem. Detailní informace ke správnému zapojení tepelného čerpadla naleznete v článku: Jak nastavit tepelné čerpadlo >>

Často kladené otázky

Náklady na tepelné čerpadlo vzduch-voda se mohou značně lišit v závislosti na velikosti a účinnosti jednotky a také na místě a klimatu, ve kterém je instalováno. V průměru může tepelné čerpadlo vzduch-voda stát kdekoli od 50 000 Kč do 350 000 Kč včetně instalace.

Je obtížné určit nejlepší tepelné čerpadlo vzduch-voda, protože různá čerpadla mohou být vhodnější pro různá prostředí a potřeby. Mezi faktory, které je třeba vzít v úvahu, patří velikost prostoru, který je třeba vytápět nebo chladit, místní klima, účinnost jednotky a celkové náklady na systém. Obecně je dobré před rozhodnutím prozkoumat a porovnat různé modely a značky.

Obecně platí, že tepelná čerpadla jsou relativně tichá, některé modely produkují při provozu hluk až 50 decibelů. Větší nebo výkonnější tepelná čerpadla však mohou produkovat více hluku a množství hluku může být ovlivněno také místem instalace a dalšími faktory.

Na této stránce