Baterie pro fotovoltaiku: Kompletní průvodce pro 2023

Solární baterie je typ dobíjecí baterie, která využívá energii ze slunce k výrobě elektřiny. Nejběžnějším typem solární baterie je lithium-iontová baterie, která se používá ve většině přenosných elektronických zařízení.

Co je to solární baterie?

Solární baterie, někdy také označovaná jako „domácí baterie“, je zařízení, které uchovává elektřinu pro pozdější použití. Obvykle se jedná o elektřinu vyrobenou ze slunce, což z ní dělá perfektní doplněk k vašim solárním panelům. Solární baterie však mohou v případě potřeby také ukládat elektřinu ze sítě.

Tuto uloženou energii můžete použít k napájení svého domova, když vaše solární panely nevyrábějí dostatek elektřiny, například v noci nebo za extrémních povětrnostních podmínek. Některé systémy solárních bateriových úložišť fungují dokonce i při výpadku proudu, takže můžete své domácí spotřebiče i nadále používat bez jakéhokoli přerušení. To znamená, že byste mohli být potenciálně 100% nezávislí na síti.

Navíc pro ty z vás, kteří si chtějí vydělat nějaké peníze navíc je možné prodat přebytečnou energii z vaší solární baterie zpět do sítě. Kromě bezplatné solární energie generované z vašich solárních panelů vám solární baterie mohou také pomoci ušetřit peníze prostřednictvím sítě nabíjením baterie během levnějších hodin mimo špičku.

Podle Powervault můžete snížit své účty za energii až o 50 % tím, že budete solární energii ukládat během dne a poté ji používat večer. A můžete je potenciálně snížit o dalších 15 %, pokud budete nakupovat elektřinu ze sítě pouze prostřednictvím levnějších nočních tarifů.

Jaká je cena baterie pro fotovoltaiku?

V současné době stojí solární baterie mezi 25 000-400 000 Kč. Tyto ceny se značně liší v důsledku faktorů, jako jsou rozdíly v kapacitě a typu baterie. To také znamená, že pravděpodobně najdete solární baterii, která vyhovuje energetickým potřebám vašeho domova.

I když došlo k určitým výkyvům v nákladech, celkový trend cen solárních baterií klesá. Jde o podobnou situaci, jako když byly fotovoltaické systémy nové. Jak se technologie zdokonaluje a solární baterie jsou stále oblíbenější, náklady přirozeně klesají. Proto se předpokládá, že tyto současné ceny budou dále klesat.

Seznam nejprodávanějších solárních baterií
Značka baterie Užitná kapacita kWh Průměrná cena 2023

I když počáteční cena solárních baterií může být drahá, výhodou je, že nevyžadují téměř žádnou údržbu, takže se nemusíte obávat žádných potenciálních budoucích nákladů. 

Náklady na instalaci se mohou lišit v závislosti na faktorech, jako je velikost vaší baterie a zda je připojena na AC nebo DC.

Další věc, kterou je třeba zvážit, je, že je také obvykle nákladově efektivnější nastavit systém solárních baterií současně s instalací solárních panelů.

Pokud máte zájem maximalizovat své úspory, pak je dobré porovnat celkové náklady na instalaci různých solárních bateriových systémů. Tímto způsobem máte jistotu, že dostanete tu nejlepší nabídku. Kliknutím na tlačítko níže můžete nezávazně porovnat až 4 solární baterie od instalatérů ve vaší oblasti.

Jak funguje fotovoltaika s akumulací do baterií?

K výrobě elektřiny ze slunce využívá systém solárních baterií fotovoltaické (PV) panely nebo moduly. Ty se skládají z mnoha malých čtvercových buněk, které jsou spojeny dohromady a tvoří větší panel. Když sluneční světlo dopadne na FV články, způsobí tok elektronů, který generuje stejnosměrný proud (DC) elektřiny.

Tato stejnosměrná elektřina je poté odeslána do invertoru, který ji přemění na střídavý proud (AC). Střídavá elektřina je typ elektřiny, který se běžně používá v domácnostech a podnicích.

Jakmile solární bateriový systém vygeneruje elektřinu, může být použit k napájení domácnosti nebo firmy nebo může být akumulován či uložen v baterii pro pozdější použití.

Solární baterie mohou akumulovat pouze stejnosměrnou elektřinu. To znamená, že elektřinu bude nutné přeměnit, ale v jakých bodech se přemění, závisí na tom, zda má vaše akumulační baterie stejnosměrnou nebo střídavou vazbu.

DC-vázaný solární systém:

  1. Během dne solární panely přeměňují sluneční světlo na stejnosměrnou elektřinu.
  2. Elektřina je pak uložena v baterii jako stejnosměrná elektřina.
  3. V případě potřeby stejnosměrná elektřina opouští solární baterii a vstupuje do invertoru, který ji přeměňuje na střídavou elektřinu, kterou mohou využívat domácí spotřebiče.

Solární systém napojený na střídavý proud:

  1. Během dne solární panely přeměňují sluneční světlo na stejnosměrnou elektřinu.
  2. Elektřina pak vstupuje do střídače a je přeměněna na střídavou elektřinu pro použití v domácnosti.
  3. Přebytečná energie pak proudí přes další střídač, aby se přeměnila zpět na stejnosměrnou elektřinu, kterou lze uložit do baterie.
  4. Pokud je třeba energii uloženou v baterii později využít v domácnosti, například v noci, musí se přes střídač znovu přeměnit na střídavou elektřinu.
 

Kromě těchto kroků je také možné přeměnit střídavou elektřinu ze sítě na stejnosměrnou elektřinu, která bude uložena ve vaší baterii. V závislosti na vašem dodavateli energie je také možné to udělat obráceně tím, že přeměníte vaši uloženou stejnosměrnou elektřinu na střídavou elektřinu, která bude prodána zpět do sítě.

Zdroj: European Commission, PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM

Existuje také možnost mít hybridní střídač, což je jediné zařízení, které dokáže přeměnit stejnosměrnou elektřinu na střídavou a naopak. Hybridní invertory jsou stále oblíbenější, protože to znamená, že pro svůj domov potřebujete pouze jeden střídač.

Při výběru mezi střídavým nebo stejnosměrným bateriovým úložným systémem pro váš domov je třeba zvážit dvě důležité věci. Systém se stejnosměrnou vazbou je obvykle účinnější díky skutečnosti, že energie prochází měničem méně často. Systémy se stejnosměrným připojením jsou však také složitější na instalaci, takže počáteční náklady na systém se střídavým proudem jsou obvykle levnější.

Nejpoužívanější typy solárních baterií

Lithiové solární baterie

Lithiové (Lithium-iontové nebo také Li-Ion) baterie jsou v současnosti nejoblíbenějším typem solárních baterií. Je to stejná technologie, která se používá ve vašem smartphonu.

Lithium-iontové baterie procházejí procesem, kdy přeměňují uloženou chemickou energii na elektrickou energii. K tomuto procesu dochází, když ionty lithia uvolňují volné elektrony, které proudí ze záporně nabité elektrody (anody) do kladně nabité elektrody (katoda).

Tento pohyb podporuje lithium-solný elektrolyt, kapalina uvnitř baterie, která poskytuje kladné ionty. Tento tok volných elektronů vytváří elektrický proud, který mohou lidé používat pro spotřebiče ve svých domovech.

Když používáte elektřinu z baterie, lithiové ionty proudí zpět ke kladně nabité elektrodě. Současně se elektrony pohybují ze záporně nabité elektrody na kladně nabitou prostřednictvím vnějšího obvodu a napájejí zařízení.

Solární baterie jsou kombinací více iontových bateriových článků a moderní elektroniky, které jsou schopny regulovat bezpečnost a výkon celého solárního bateriového skladovacího systému. To znamená, že solární baterie mohou fungovat jako dobíjecí baterie s využitím síly slunce k zahájení celého tohoto procesu a vytvoření elektrického proudu.

Trakční solární baterie

Trakční baterie jsou nejčastěji využívány pro napájení elektromobilů, karavanů, vysokozdvižného vozíku nebo lodí. Přesto mají své využití i v oblasti solární energie – ostrovní elektrárny.

Trakční akumulátor se může skládat z 2 voltových článků nebo 4, 6, 8 a 12V monobloků. Tyto baterie proto mají obecně dobrý poměr kapacity a hmotnosti a kapacity a objemu. Jsou navrženy tak, aby se rychle dobíjely a vydržely poměrně hluboké vybití.

Jak vybrat nejlepší bateriové úložiště pro FVE

Než porovnáte specifikace různých solárních baterií, je důležité pochopit, kterým specifikacím byste měli věnovat velkou pozornost a co přesně znamenají. Níže jsme vytvořili kontrolní seznam nejdůležitějších faktorů, které je třeba vzít v úvahu při výběru solární baterie pro váš domov:

1. Jaká velikost baterie bude potřeba

Velikost kapacity baterie je množství elektřiny, které je baterie schopna uložit. Velikost baterie se měří v kilowatthodinách (kWh), tedy vyjadřuje, jak dlouho bude baterie schopna napájet váš domov. Zejména byste si měli dávat pozor na „použitelnou kapacitu“ baterie, protože ta vám říká, k jak velkému množství uložené elektřiny máte skutečně přístup.

2. Výkon baterie podle spotřebičů

Výkon baterie je vyjádřen v kilowattech (kW) a říká vám, kolik a jaké typy spotřebičů můžete napájet najednou.

Například standardní kompaktní fluorescenční žárovka má jmenovitý výkon 0,012 kW, zatímco pračka může mít jmenovitý výkon 2,4 kW. Proto by vaše solární baterie mohla vydržet 20 žárovek mnohem déle než jen jedna pračka.

Kromě toho mají solární baterie obvykle dva různé výkony: trvalý výkon a špičkový výkon. Trvalý jmenovitý výkon je množství elektřiny, které může baterie vydat nepřetržitě pro spotřebiče, které potřebují stálé napájení. Špičkový výkon je maximální množství elektřiny, které může baterie uvolnit v krátkém nárazu, což pomáhá zapnout určitá zařízení, která potřebují nárazový proud.

3. Round-Trip účinnost

Jak již bylo zmíněno dříve, můžete ztratit energii tím, že ji převedete ze stejnosměrné na střídavou elektřinu a zpět. Proto účinnost zpáteční cesty měří, jak dobře vaše baterie a střídač přeměňují a ukládají elektřinu. Konkrétně vám říká procento energie vložené do úložiště, které lze znovu získat.

4. Hloubka vybití (DoD)

Toto je míra výkonu baterie vzhledem k její kapacitě. Postupem času, jak se baterie používají, ztrácejí schopnost udržet nabití. DoD je výpočet zbývajícího držení náboje.

To znamená, že plná kapacita úložiště energie, kterou má baterie při koupi, se během let používání vyčerpá. Proto je při nákupu solární baterie obecně lepší koupit baterii s vyšším DoD.

5. Životní cyklus baterie (životnost) a záruka:

Životní cyklus baterie měří, kolikrát můžete baterii nabít a vybít, než ztratí výkon. Pokud jde o záruku, někteří výrobci, jako je Tesla, poskytují neomezenou záruku cyklu, většina však uvádí číslo, které se může pohybovat od 1 800 do 10 000 cyklů.

Kromě toho je důležité zkontrolovat podrobnosti záruky. Mnoho solárních baterií nabízí 10letou záruku, to však neznamená, že je zaručena stejná kapacita. Například jedna baterie může mít záruku, že v průběhu času vyprodukuje 70 % své původní kapacity, zatímco jiná baterie má záruku pouze 60 %. I když tedy obě baterie budou technicky fungovat ještě 10 let, první baterie bude schopna uchovat více elektřiny.

Když vybíráte nejlepší baterii na základě počtu jejích životních cyklů v rámci záruční doby, můžete si myslet, že nejlepší volbou je zvolit baterii, která zaručuje více než 6 000 nebo dokonce neomezený počet cyklů. I když je to obvykle dobrá volba, protože naznačuje delší životnost, nemusí to nutně znamenat, že je to nejlepší.

Je to proto, že životní cyklus baterie neříká nic o tom, jak se její kapacita časem sníží. Například, pokud máme 10kWh baterii s 5000 cykly, prvních tisíc cyklů životnosti baterie pravděpodobně efektivně dodá všech 10kWh energie do vašeho domova (minus neefektivita), zatímco posledních tisíc pravděpodobně nebude tak efektivních. Baterie může být v tuto chvíli schopna uložit pouze 50 % neboli 5 kWh.

Kromě toho, pokud výrobce výslovně neuvádí v záruce produktu, je také obtížné vědět, jak rychle k tomuto poklesu může dojít.

Nákup solární baterie s vyšším počtem cyklů je tedy pravděpodobně dobrý nápad, nicméně je třeba zvážit i hloubku vybití a délku záruky. To vám dá pocit klidu, jak bude baterie fungovat v průběhu času.

6. Zda funguje při výpadcích proudu:

Pokud žijete v oblasti, kde jsou výpadky proudu samozřejmostí, pak stojí za zvážení, zda vaše solární baterie může v těchto případech nadále fungovat nebo ne.

Některé baterie nemají žádné záložní napájení a fungují pouze tehdy, když je k dispozici síť. Zatímco jiné typy baterií budou moci i nadále dodávat elektřinu do vašeho domova při výpadcích proudu, pokud mají dostatek elektřiny uložené. Solární baterie s plnou záložní energií bývají dražší, takže tato funkce se může vyplatit pouze v případě, že očekáváte časté výpadky.

Kapacita solární baterie

Výběr solární baterie s nejlepší úložnou kapacitou není jen případ výběru baterie s největší kapacitou. Musíte zvážit, kolik elektřiny denně spotřebujete a kolik chcete mít k dispozici ve dnech, kdy vaše solární panely nevytvářejí dostatek energie nebo když dojde k výpadku proudu.

Průměrný dům spotřebuje mezi 8 kWh a 10 kWh denně. Pokud však žijete v domě se 3 a více lidmi nebo pokud často používáte spotřebiče, které vyžadují hodně energie, může být vaše spotřeba výrazně vyšší. Proto je také dobré podívat se na vaši předchozí spotřebu energie, abyste získali jasnější představu o tom, jakou velikost solární baterie budete potřebovat.

Je také užitečné vědět, že většina solárních baterií je stohovatelná. Proto můžete kombinovat více baterií, abyste získali přesnou skladovací kapacitu, kterou potřebujete.

Často kladené otázky

Lithiová fotovoltaická baterie je typ dobíjecí baterie, která se používá k ukládání energie generované fotovoltaickými panely. Tyto baterie se obvykle používají v solárních systémech mimo síť nebo jako záložní zdroje energie pro systémy napojené na síť. Mají vysokou hustotu energie, dlouhou životnost a mohou poskytovat konzistentní tok energie. Lithiové fotovoltaické baterie jsou oblíbenou volbou pro skladování solární energie díky svému výkonu a odolnosti.

Akumulační fotovoltaická baterie je typ dobíjecí baterie používané k ukládání přebytečné energie generované fotovoltaickými panely v solárních energetických systémech. Pomáhají zvýšit účinnost a spolehlivost systému tím, že umožňují ukládat přebytečnou energii a využívat ji v případě potřeby.

Cena fotovoltaických baterií se může výrazně lišit v závislosti na velikosti, typu a kvalitě baterie. Obecně se ceny fotovoltaických baterií pohybují kolem 12000 až 120 000 Kč nebo více. Mezi faktory, které mohou ovlivnit cenu fotovoltaické baterie, patří kapacita baterie, použitá technologie (např. olověná, lithium-iontová), záruka a životnost baterie a případné další funkce nebo příslušenství.

Životnost baterie fotovoltaického systému závisí na několika faktorech, včetně typu použité baterie, míře používání a údržby, kterou dostává, a okolní teplotě, při které se používá. Například lithium-iontová baterie používaná ve fotovoltaickém systému může vydržet tisíce nabíjecích a vybíjecích cyklů, než její kapacita začne klesat.

Tip na další článek: Jak vybrat ostrovní systém >>

Na této stránce