Fotovoltaické elektrárny na klíč v roce 2024

Přemýšlíte o pořízení nové fotovoltaiky pro váš domov, ale máte strach ze složitého administrativního procesu? Nebo si nevíte rady při výběru té správné solární elektrárny pro váš projekt? Pro takové případy je tu Fotovoltaické elektrárna na klíč, která obsahuje kompletní nabídku služeb od A do Z. Firmy které se specializují na FVE na míru, vám poradí nejen s výběrem, ale provedou vás celým průběhem při realizaci nové fotovoltaiky.

Proč fotovoltaika na klíč?

Fotovoltaika na klíč představuje balíček komplexních služeb, který vám usnadní celý proces zavedení fotovoltaického systému. Kromě pomoci s výběrem vhodného fotovoltaického řešení zahrnuje tento balíček také kompletní administrativní podporu. Vybraná specializovaná firma se postará o vše od začátku do konce – od administrativních kroků, přes návrh řešení, až po samotnou instalaci fotovoltaiky. Balíček na klíč zahrnuje i zpracování žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Velkým benefitem této služby je také to, že nemusíte hledat odborníka na záruční a pozáruční servis, neboť tato péče je často součástí balíčku fotovoltaiky na klíč. Výsledkem je, že se nemusíte o nic starat a celý proces je ve rukou profesionálního týmu odborníků. Je však nutné mít na paměti, že za tuto komplexní službu bude zapotřebí připlatit.

Cena fotovoltaické elektrárny na klíč

Konkrétní cena fotovoltaiky na klíč se odvíjí především od velikosti fotovoltaiky a náročnosti realizace celého projektu. Pro představu o ceně FVE na klíč si uvedeme pár příkladů:

FVE na klíč 4,36 kWp s baterií
FVE na klíč 8,72 kWp s baterií

Je důležité zdůraznit, že všechny zmíněné ceny a parametry fotovoltaických systémů jsou pouze orientační a mohou se lišit na základě specifikace a velikosti systému nebo podle výběru konkrétní firmy, která instalaci provádí. Přesnou cenu fotovoltaického systému na klíč, který odpovídá vašim potřebám a možnostem, zjistíte předem, ještě před zahájením realizace. Pro podrobnější informace o cenách fotovoltaických systémů se podívejte na náš článek: Cena fotovoltaiky v roce 2024

Ceny jednotlivých součástí FVE

V ceně fotovoltaiky na klíč jsou obvykle zahrnuty tyto součásti:

Fotovoltaické panely 450 Wp – přibližná cena od 40 000 do 70 000 Kč

Solární střídač 8 000 W – kolem 50 000 Kč

Baterie 11,6 kW – od 200 000 do 220 000 Kč

Rozvaděč AC/DC – asi 20 000 Kč

Konstrukční systém – od 13 000 do 20 000 Kč

Kompletní kabeláž – od 10 000 Kč do 15 000 Kč

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

Cena za montáž, dopravu a uvedení do provozu

Další služby v rámci fotovoltaiky na klíč:

Elektroinstalační a konstrukční práce – přibližně asi 35 000 Kč

Revize fotovoltaiky – cca 7 000 Kč

Technická pomoc, uvedení do provozu a zaškolení obsluhy – cca 2 000 Kč

Administrace a dotační management – přibližně 8 000 Kč

Doprava materiálu – kolem 8 000 Kč ( záleží na vzdálenosti)

A pokud vlastníte elektromobil, některé realizační firmy nabízí také možnost instalace nabíječky pro elektromobil.

Jaký je průběh fotovoltaiky na klíč?

Realizace fotovoltaické elektrárny na klíč má několik fází:

1. Konzultace, návrh řešení a výběr fotovoltaiky

Celý průběh realizace fotovoltaiky na klíč obvykle začíná návštěvou odborníka, který s vámi probere vaší představu o nové fotovoltaice. Po návštěvě odborníka dostanete konkrétní návrh řešení fotovoltaiky na míru, který často zahrnuje 3D model střechy vašeho domu s návratem umístění + výpočet možná produkce či návratnosti. Samozřejmě se dozvíte i konkrétní výši pořizovací ceny a dotace.

Většina firem má na svých webových stránkách také konfigurátor, kde si můžete navolit vámi požadované parametry FVE a zadáte informace o vašem domě – adresa, sklon střechy, plocha domu. 

2. Podpis smlouvy a administrativa

Před podepsáním smlouvy je dobré nechat si vysvětlit podmínky smlouvy a všech služeb spojené s fotovoltaickou elektrárnou na klíč. Přečtením a podepsáním smlouvy administrativní proces spojený s realizací fotovoltaiky teprve začíná. 

💡 Tip experta: Před podpisem smlouvy by vás měla zajímat především lhůta realizace, tj. do kdy má být fotovoltaika nainstalována (např. 3 nebo 6 měsíců) a případně zjistit, jaké důsledky bude mít nedodržení těchto podmínek ze strany realizační firmy.

Před zahájením samotné instalace je nutné získat územní rozhodnutí, popřípadě stavební povolení a podat žádost o připojení výroby k distribuční soustavě (jen u systémů připojených k síti, u ostrovních systémů není zapotřebí podávat žádost) u provozovatele vaší distribuční soustavy – ČEZ Distribuce, EG.D nebo PREdistribuce

Pokud výkon fotovoltaiky bude vyšší než 10 kW, je zapotřebí zažádat o energetickou licenci, nicméně, veškeré papírování řeší firma za vás. Nesmíme opomenout ani registraci žádosti o dotaci.

3. Návštěva technika a instalace fotovoltaiky

Před samotnou instalací fotovoltaické elektrárny vás navštíví firemní technik, který zkontroluje stav domu, především střechy a elektroinstalace. Mimo jiné musí technik posoudit, zda střecha vašeho domu unese potřebnou zátěž, aby mohla proběhnout bezproblémová instalace fotovoltaických panelů a nebyla tím narušena například konstrukce střechy.

Pokud technik usoudí, že je vše v pořádku a dům je připravený na instalaci, tak již stačí vyčkat na příjezd montérů. Již při podpisu smlouvy byste měli zjistit, zda instalace proběhne například do 3 nebo 6 měsíců od podpisu. Samotná instalace obvykle trvá kolem 3 dnů, ale záleží vždy na velikosti fotovoltaiky – počtu panelů.

Po úspěšné instalaci odborník změří špičkový výkon fotovoltaiky a vystaví revizní zprávu. Pak může být fotovoltaika připojena k síti.

4. Vyplacení dotace, a záruční servis

Realizační firma sice podávala žádost o dotaci ještě před zahájením instalace, ale samotné čerpání dotace je možné teprve až ve chvíli, kdy je instalace dokončena a dodána veškerá potřebná dokumentace.

V rámci záruky vás bude pravidelně navštěvovat technik, který fotovoltaiku vždy zkontroluje a případně provede potřebnou údržbu. Po skončení záruky máte možnost využívat servis od realizační firmy i nadále, ale je nutno počítat s tím, že pozáruční servis již bude zpoplatněný.

Jaká jsou úskalí FVE na klíč?

I když je fotovoltaiky na klíč velmi přínosnou službou, která vám ušetří mnoho starostí, přesto má svá úskalí.

Na dodání FVE se někdy čeká až 6 měsíců

V roce 2023 se zájem o fotovoltaické elektrárny zvýšil až o 400 %, proto největším problémem fotovoltaických elektráren na klíč je bezesporu délka jejich dodání. Vyšší poptávka a nedostatek kvalifikovaných odborníků jsou velmi častými důvody toho, proč se na fotovoltaické elektrárny na klíč dlouho čeká. Některé firmy slibují dobu dodání již do 3 měsíců, ale realita je taková, že se celý proces může protáhnout až na půl roku a někdy i déle. 

Než se s realizační firmou domluvíte na dodání fotovoltaiky, tak je dobré zjistit, zda má dodavatel všechny komponenty potřebné k instalaci fotovoltaiky na skladě nebo musí čekat na jejich dodání.

Podmínky zaplacení za dodání FVE na klíč

Než podepíšete smlouvu o realizaci fotovoltaiky na klíč, jistě vám bude vysvětleno kolik a kdy za službu zaplatíte. Nicméně, měli byste se zeptat, jaký vliv bude mít případné zpoždění dodání fotovoltaiky na výši její ceny. Může se stát, že smlouvu podepíšete v roce 2024 ale instalace proběhne až v dalším roce a dodavatel bude chtít za službu připlatit.

Abyste předešli tomu, že utopíte peníze za službu, která vám nakonec nemusí být ani dodána, bude dobré domluvit, za jakých podmínek dojde k zaplacení celé částky za fotovoltaiku na klíč. Ideální může být stav, kdy zaplatíte polovinu předem a druhou polovinu doplatíte až po dodání a nainstalování fotovoltaiky.

Na co si dát pozor a na co se ptát?

Před výběrem firmy pro realizaci fotovoltaiky na klíč je důležité prozkoumat její hodnocení a zpětnou vazbu od předchozích zákazníků. Z recenzí a hodnocení se často dozvíte, zda firma dodržuje dohodnuté podmínky a jak dlouho trvá dodání a instalace fotovoltaického systému.

Kromě toho, než se rozhodnete pro fotovoltaiku na klíč, může být užitečné zjistit, jak si můžete navrhnout fotovoltaický systém krok za krokem. Toto předběžné porozumění procesu vám může pomoci lépe se orientovat ve vašich požadavcích a očekáváních.

Fotovoltaika na klíč od vašeho dodavatele energií

Službě fotovoltaika na klíč se věnují také někteří dodavatelé energií – ČEZ, INNOGY, E.ON aj. Výhodou fotovoltaiky na klíč od dominantního dodavatele energií je, že se nejedná o žádnou lokální firmu, ale o velkou seriózní společnost, která může garantovat bezproblémový proces realizace vaší domácí elektrárny.

Tradiční dodavatel energií společnost Innogy, nabízí několik variant fotovoltaických elektráren:

Fotovoltaika s bateriemi
  • Cena od 273 019 Kč s DPH (po odečtení dotace ve výši 191 400 Kč)
  • Výkon fotovoltaiky 5,04 kWp, roční produkce elektřiny asi 5,38 MWh
  • Baterie iLiFePO4 (9,6 kWh)
 
Fotovoltaika s teplou vodou
  • Cena od 152 494 Kč s DPH (po odečtení dotace ve výši 58 600 Kč)
  • Výkon fotovoltaiky 3,36 kWp, roční produkce elektřiny asi 3,59 MWh
 
Fotovoltaika bez akumulace
  • Cena od od 129 335 Kč s DPH (po odečtení dotace ve výši 50 200 Kč)
  • Výkon fotovoltaiky 2,52 kWp, roční produkce elektřiny asi 2,69 MWh

Výhody a nevýhody fotovoltaiky na klíč

Výhody
Nevýhody
Bezstarostné řešení fotovoltaiky

Díky službě fotovoltaika na klíč máte minimum starostí s realizací vaší domácí elektrárny. Realizační firma za vás obstará vše od administrativy až po finální instalaci FVE.

Splňuje potřeby zákazníka

Protože fotovoltaika na klíč je službou na míru, zákazník dostane takovou fotovoltaickou elektrárnu, která zohledňuje veškeré přání požadavky zákazníka nebo potřeby domácnosti.

Nemusíte shánět servisního technika

Realizační firmy obvykle poskytují záruční servis a stejně tak vám zajistí i pozáruční servis a údržbu vaší fotovoltaické elektrárny, aby fungovala co nejdéle.

Vysoká početní investice

Cena za fotovoltaickou elektrárnu je vysoká sama o sobě, se službou fotovoltaika na klíč se cena ještě o něco více zvýší.

Dlouhá doba dodání

Dodání fotovoltaiky na klíč trvá obvykle 3 až 6 měsíců, v některých případech může být lhůta mnohem delší.

Často kladené otázky

Cena této služby se liší v závislosti na vámi vybrané realizační firmě a její nabídky fotovoltaických elektráren. Orientační cenu můžete zjistit na webových stránkách realizačních firem pomocí konfigurátoru, kde si nastavíte požadované parametry fotovoltaiky. V opačném případě můžete kontaktovat konkrétní realizační firmu a nechat si vyhotovit nabídku na míru.

Doba dodání fotovoltaiky je obvykle 3 až 6 měsíců, ale tato lhůta může být i výrazně delší. Zpoždění dodání vaší nové FVE může zapříčiněno několika faktory, jako je čekání na dodání komponent nebo administrativní proces spojený se žádostí o dotaci nebo žádostí o připojení u provozovatele vaší distribuční soustavy.

Na této stránce