Jak vybrat nejlepší solární panely krok za krokem v roce 2024
Solární panely poskytují obnovitelnou energii pro váš domov, což pomáhá životnímu prostředí a snižuje váš účet za elektřinu. Ale ne všechny panely jsou stejné. Materiál, ze kterého je panel vyroben, jaký solární invertor používá a jak se montuje na vaši střechu určuje, v jakých prostředích funguje nejlépe. Než si solární panely koupíte pro svůj domov, prozkoumejte faktory a rozhodněte se, která možnost je pro vás ta pravá.
Při výběru solárních panelů budete chtít zvážit materiál panelu, typ solárního invertoru a typ držáku. Nezanedbejte také výběr správné značky, která nabízí minimálně 10letou záruku na produkt a materiály a 25letou záruku na výkon.
1. Výběr materiálu solárního panelu
Při výběru materiálu pro solární panely je důležité zvážit účinnost, životnost a cenu materiálu. Nejběžnějšími materiály používanými v solárních panelech jsou krystalický křemík a tenkovrstvé solární články.
Zvolte monokrystalické pro nejvyšší účinnost solární panelů
Monokrystalické solární panely jsou nejlepší v přeměně světla na energii díky jejich vysoké čistotě křemíku. Jak již bylo řečeno, monokrystalické solární panely jsou často nejdražší – tato možnost je nejlepší, pokud chcete nejvyšší produktivitu a cenu.
- Monokrystalické solární panely stojí mezi 4000-7000 Kč za panel.
- Monokrystalické solární panely také produkují nejvíce škodlivého odpadu během výroby.
- Všechny solární panely jsou vyrobeny z křemíku. Čím vyšší je čistota křemíku, tím lépe bude váš panel fungovat, a proto jsou ideální monokrystalické panely.
Zvolte polykrystalické panely pro ekologický efekt
Použijte polykrystalické solární panely pro ekologickou variantu. Polykrystalické solární panely využívají veškerý křemíkový materiál, ze kterého jsou vyrobeny, což z nich činí „nejzelenější“ možnost panelu. Polykrystalické solární panely jsou také levnější než monokrystalické panely, i když nejsou tak účinné.
- Polykrystalické solární panely obvykle stojí mezi 3000-6000 Kč za panel.
- Polykrystalické solární panely si nevedou tak dobře při vysokých teplotách. Horké klima s teplotami pravidelně nad 27 °C (80 °F) není pro polykrystalické panely vhodné.
Kupte si tenkovrstvé solární panely jako cenově nejlevnější
Výroba tenkovrstvých panelů je nákladově efektivní a obvykle jde o nejlevnější variantu. Také se však rozkládají rychleji než jiné panely. Pokud potřebujete jednoduchý solární panel, který může v průběhu let potřebovat více oprav, zvolte tenkou vrstvu.
- Polykrystalické tenkovrstvé solární panely obvykle stojí mezi 3000-5000 Kč za panel.
- Tenkovrstvé panely obvykle potřebují nejvíce plochy a jsou méně praktické pro menší domácnosti. Mohou potřebovat až dvakrát více prostoru než monokrystalický nebo polykrystalický solární panel se stejným energetickým výkonem.
Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.
ZDARMA
Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.
Zvolte si amorfní solární panely do menších domácností.
Zvolte amorfní solární panely jsou podskupinou tenkovrstvých solárních panelů. Obecně jsou menší než jiné tenkovrstvé panely. Prostřednictvím procesu zvaného „stohování“, který zahrnuje více vrstev amorfních křemíkových článků, mohou tyto panely dosáhnout vysoké úrovně účinnosti, přibližně dvakrát vyšší než jiné tenkovrstvé solární panely zejména s ohledem na využívanou plochu.
- Amorfní solární panely jsou dražší než jiné tenkovrstvé panely.
- Amorfní solární panely obecně stojí mezi 2500-5000 Kč za panel.
2. Výběr značky solárních panelů
Spotřebu elektřiny porovnávejte podle energetické účinnosti tepelného čerpadla, která se udává v jednotkách ηs.
Odvětví solárních panelů se v posledních letech hodně rozrostlo a vzniká mnoho nových neosvědčených dodavatelů. V současné době již existuje mnoho dobrých a spolehlivých výrobců solárních panelů, kteří si vybudovali důvěru ve svou kvalitu. Našlo se však také mnoho výrobců, kteří místo toho nabízejí levné a nekvalitní solární panely, z nichž mnohé jsou z Číny.
I když je také důležité poznamenat, že mnoho předních výrobců solárních panelů pochází také z Číny. To znamená, že bychom neměli posuzovat kvalitu solárního panelu pouze podle země původu.
Kromě záruky na produkt/materiály nezapomeňte zkontrolovat záruku na výkon výrobce. Průmyslový standard je 10 let pro produkt/materiály a 25 let pro výkon.
3. Výběr způsobu uchycení panelů
Při výběru možnosti montáže solárních panelů je důležité vzít v úvahu orientaci a úhel panelů, stejně jako velikost a hmotnost panelů a typ střechy nebo povrchu terénu, kde budou instalovány.
Zvolte držák se zátěží pro průměrné upevnění
Solární panely na držáku se zátěží jsou připevněny ke střeše pod úhlem několik stop nebo metrů nad střechou. Zátěžové držáky jsou účinné, protože nepronikají střechou a dostávají více přímého slunečního světla. Vzhledem k tomu, že tento design je činí zranitelnějšími vůči odfouknutí, nefungují dobře ve větrném podnebí.
Celkově bývají předřadné systémy nejlevnější možností montáže. Mohou stát mezi 1000-2500 Kč za panel.
Zátěžové systémy obecně pokrývají celou střechu, což může ztěžovat údržbu nebo přestavbu.
Zvolte mechanicky připevněný držák pro maximální pevnost
Solární panely na mechanicky připevněném držáku jsou pevně připevněny ke střeše pod mírným nebo žádným úhlem. Vzhledem k tomu, že mechanicky připevněné držáky jsou namontovány na střešní nosníky, dobře se jim daří v drsném počasí. Zabírají také méně místa a jsou ideální, pokud potřebujete často přístup na střechu.
Protože mechanicky připevněné držáky jsou menší, je jejich instalace na střeše obvykle jednodušší a v mnoha ohledech lepší.
Mechanicky připojené držáky mohou stát mezi 1500-2250 Kč za panel.
Vyberte si hybrid pro výhody obou předchozích držáků
Hybridní držáky jsou připevněny ke střeše jako mechanicky připevněné držáky, ale mohou být mírně zvednuté nebo nakloněné jako držáky se zátěží. Proto poskytují kvalitnější a pevnější uchycení pro panely než pouhé držáky se zátěží.
Pokud nemůžete jinak zvolte pevný držák pro panely
Pevné držáky následují aktivně slunce po celý den. To znamená, že přizpůsobuje jejich umístění a úhel panelu tak, aby absorbovalo co nejvíce slunečního světla. Pokud je váš solární panel u země a každý den se na něm různorodě budou objevovat stíny, mohou pevné držáky pomoci vašemu systému vyrobit více energie.
Pevné držáky mohou stát mezi 2500-5000 Kč za panel.
V souvislosti s výběrem montážního systému je zapotřebí myslet také na ochranu solárních panelů před bleskem a přepětím.
4. Zjistěte své potřeby spotřeby elektřiny před nákupem
Pokud vaše budova spotřebovává hodně energie, drahý solární panel, který generuje více energie, vám může z dlouhodobého hlediska pomoci více ušetřit. Nahlédněte do svých minulých 2 nebo 3 účtů za energii, abyste se rozhodli, zda je cena nebo účinnost solárního panelu lepší investicí.
Pokud je váš účet za elektřinu každý měsíc vysoký a plánujete bydlet ve svém domě dlouhodobě, můžete si vybrat monokrystalický solární panel. Pokud však nespotřebujete tolik elektřiny, může vašim potřebám vyhovovat tenkovrstvý solární panel.
Chcete-li získat ucelenější pohled na spotřebu energie, měli byste se podívat na své účty za energie za celý rok. Tímto způsobem budete mít přesnou představu o vaší spotřebě energie, i když se sezóna od sezóny mění.
5. Zkontrolujte, zda máte nárok na vládní dotaci
Některé kraje nabízejí vládou vydané daňové úlevy na solární panely. Většina tento program nabízí a vy si tak můžete snížit čisté náklady na váš solární panel. Poraďte se s finančním poradcem, abyste zjistili slevy na dani ze solárních panelů ve vaší zemi.
V závislosti na vaší výši dotace, můžete získat slevu 30–50 % z vašich čistých nákladů ve formě slev.
Často kladené otázky
Při výběru značky solárních panelů je důležité zvážit kvalitu, účinnost a spolehlivost panelů. Některé známé značky solárních panelů zahrnují SunPower, LG, Canadian Solar, Trina Solar a Jinko Solar. Je důležité zkoumat a porovnávat různé značky a modely, abyste našli ty, které nejlépe vyhovují vašim potřebám.
Výkon solárního panelu se týká jeho schopnosti generovat elektřinu ze slunečního světla a obvykle se měří z hlediska jeho účinnosti. Mezi faktory, které mohou ovlivnit výkon solárního panelu, patří jeho typ, úhel, orientace, teplota a množství slunečního světla, které dostává.
Náklady na fotovoltaiku nebo solární panely se mohou výrazně lišit v závislosti na velikosti a typu systému, stejně jako na lokalitě, místních pobídkách a dalších faktorech. Obecně se cena fotovoltaického systému pohybuje od 75 Kč do 180 Kč za watt instalovaného výkonu. U typického rezidenčního fotovoltaického systému s kapacitou 5 kilowattů (kW) by se cena mohla pohybovat od cca 350 000 Kč do 1 000 000 Kč bez jakýchkoli dotací nebo daňových úlev.
Je těžké s konečnou platností říci, který solární panel je nejlepší, protože nejlepší volba bude záviset na konkrétních potřebách a preferencích majitele domu. Některé faktory, které je třeba vzít v úvahu při výběru solárních panelů, zahrnují účinnost, kvalitu a spolehlivost panelů, stejně jako náklady a pověst výrobce.
Tip na další článek: Typy solárních panelů >>