Solární panely k bazénu

Solární panel umožňuje ohřívat vodu v bazénu, a to výhradně za využití solární neboli sluneční energie. Výhodou tohoto systému je, že kromě počáteční investice už dále nemusíte za nic platit. Ale i přes jasné výhody má i určitá negativa – a tím největším je nestálost Slunce.

Pokud zvažujete různé možnosti, jak efektivně ohřívat vodu ve vašem bazénu pro příjemnější koupání a prodloužení koupací sezóny, existuje několik populárních řešení:

 1. Tepelné čerpadlo pro bazén: Tato volba je účinná a ekonomická v dlouhodobém horizontu, i když vyžaduje vyšší počáteční investici.

 2. Elektrické průtokové topení: Jednoduché na instalaci a používání, ale může být dražší v provozu kvůli vyšší spotřebě elektrické energie.

 3. Solární panely pro bazén: Ekologická a úsporná volba, která využívá sluneční energii pro ohřev vody. Počáteční náklady jsou vyváženy nízkými provozními náklady.

 4. Solární pyramida: Tato inovativní metoda nabízí efektivní využití sluneční energie, přičemž se jedná o esteticky příjemné řešení, které může být také efektivním zdrojem tepla pro bazén.

Každý z těchto systémů má své specifické výhody a nevýhody, včetně rozdílů v pořizovací ceně, výkonnosti a průběžných nákladech. Při výběru je důležité pečlivě zvážit, který systém nejlépe vyhovuje vašim potřebám a podmínkám.

Proč chtít ohřev bazénu solárními panely?

Solární panely fungují na principu absorpce sluneční energie, jíž dokážou přeměňovat na teplo a ohřívat tak vodu. Jejich provoz je velmi levný a na rozdíl od jiných technologií pro ohřev vody v bazénu nemusíte u solárních panelů platit za spotřebovanou elektrickou energii, která by je poháněla – většinou se totiž napojují na bazénový filtr, takže při jeho spuštění pracují zcela zdarma.

V případě menšího nadzemního bazénu dokážou vodu ohřát ve slunečných dnech velmi rychle. U podzemních bazénů jim to trvá o něco déle, ale pokud si pořídíte dostatečný počet solárních panelů o velké ploše, jejich výkon je takový, že teplotu vody zvládnou během několik dní zvednout v průměru o 6 stupňů Celsia.

Výhody
Nevýhody

Kolik stojí solární kolektory k bazénu?

Důvod, proč si tolik lidí pořizuje solární panely k bazénu, je zřejmý – poměrně nízká prodejní cena. Instalace solárního panelu není nijak složitá a zručnější člověk ji zvládne sám. Pak už systém pracuje v podstatě bezúdržbově a zdarma, jen za pomoci sluneční energie.

Ceny solárních panelů začínají na několika tisících korunách a částka závisí především na jejich velikosti. Solární panel o ploše do 2 m2 pořídíte již okolo 4 000 Kč – a pro menší bazén je zcela dostačující. Oproti jiným zdrojům ohřevu bazénu je tato investice zcela mizivá, protože dál už vás ohřev solárními panely naprosto nic nestojí (na rozdíl od provozování tepelného čerpadla pro bazén nebo elektrického topení, které spotřebovávají elektrickou energii a jejich provoz může stát až tisíce korun ročně).

Ale myslet si, že pouhou koupí jednoho solárního panelu to končí, by bylo chybou. V úplném začátku totiž potřebujete ještě přikoupit veškeré příslušenství nutné pro instalaci. V případě většího objemu bazénu je také třeba propočítat si, kolik solárních panelů (tedy jakou plochu) potřebujete, aby systém stíhal ohřívat vodu podle vašich představ a nebyl zbytečně poddimenzovaný. Ušetřit se v tomto směru nevyplácí – pokud si chcete zajistit komfort, je třeba počítat s prvotní investicí, která se u malých bazénů pohybuje okolo 12 000 Kč, u větších je až několikanásobně vyšší.

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

Cena za komfort je víc než příznivá

Instalací solárních panelů pro bazén můžete výrazně prodloužit koupací sezónu, a to od pozdního jara až do brzkého podzimu. Solární panely umožňují ohřívat vodu na příjemnou teplotu, pokud slunce svítí, což vám umožní využívat bazén déle a častěji než bez externího zdroje ohřevu. Tato investice se tedy může brzy vrátit, protože vám umožní prodloužit sezónu koupání.

Přesto je důležité zvážit, zda by pro vás nemohl být vhodnější jiný typ ohřevu vody, například tepelné čerpadlo pro bazén. Tepelné čerpadlo je sice dražší a vyžaduje platbu za spotřebovanou elektřinu, ale nabízí tyto výhody:

 • Nezávislost na slunečním svitu
 • Funkčnost za všech povětrnostních podmínek
 • Schopnost ohřívat vodu již při okolní teplotě vzduchu okolo 7 °C
 • Rychlejší ohřev vody oproti solárním panelům
 • Možnost prodloužení koupací sezóny na nejméně sedm měsíců

Výkon tepelného čerpadla, závisející na hodnotě COP, může z 1 kW spotřebované energie vytvořit mnohonásobek tepla, a to kdykoliv během dne i noci, za jakéhokoliv počasí. Pro majitele velkých bazénů s větším rozpočtem na solární systémy se tak tepelné čerpadlo může ukázat jako efektivnější řešení, a navíc lze často propojit s ohřevem užitkové vody v domácnosti.

Mohu získat dotaci na solární panely pro bazén?

V běhu jsou různé dotační programy, které jsou určeny pro ekologičtější způsoby vytápění a získávání elektřiny. Nicméně, na solární panely určené pouze pro ohřev vody v bazénu žádnou dotaci dostat nemůžete. Přesto existuje cesta, jak získat určitý státní příspěvek a ušetřit díky tomu nemalé částky.

Můžete si nechat nainstalovat solární panely pro ohřev užitkové vody ve vašem rodinném domě (nebo se často instalují solární panely na chatu), na které dotaci z programu Nová Zelená úsporám můžete získat, a to až ve výši 60 000 Kč. Tyto panely pak napojíte kromě domácnosti i na bazén. Nevýhodou je, že takový solární systém musí být velmi komplexní, s čímž se pojí mnohem vyšší pořizovací cena. Ta se obvykle vyšplhá až ke 100 000 Kč či více. Ale na druhou stranu máte od té chvíle teplou vodu i doma skoro zadarmo, takže investice se vám začne velmi rychle vracet.

Pokud vás tato možnost zaujala, ale nevíte, jak o dotaci požádat a jaké podmínky musíte předem splnit, přečtěte si sekci dotace na našem serveru.

4 typy solárních panelů k bazénu a jejich ceny

Na trhu existují různé typy solárních panelů k bazénu, proto je někdy těžké zorientovat se v nich. Poradíme vám, podle čeho si vybírat, kolik stojí a pro koho jsou vhodné

Klasické černě natřené solární panely ve tvaru obdélníkových desek. Patří k nejprodávanějším v Česku. Cena nejmenších (o ploše do 2 m2) se pohybuje okolo 4 000 Kč, nejdražší panely s plochou okolo 6 až 10 m2 stojí nad 10 000 Kč. Tyto solární panely pro bazén lze mezi sebou jednoduše propojovat. Takže pokud zjistíte, že vám současný solární panel k bazénu nedostačuje, není problém přikoupit a připojit druhý nebo třetí.

Takzvané domečky. Jedná se o klasický solární panel obdélníkového tvaru, který je ale doplněn o speciální konstrukci, která je schopna ohnout ho do půlkruhového tvaru připomínajícího obrácené písmeno U. Jeho plocha je do 2 m2, cena se pohybuje okolo 5 000 Kč a je vhodný pro menší bazény s objemem do 15 m3. Pro jeho správnou funkčnost je důležité vhodné umístění a nejlepší je postavit ho na slunném místě na pozemku, kam sluneční paprsky dopadají bez jakéhokoliv stínění po téměř celý den.

Solární panel se samonosnou konstrukcí. Je obdélníkový a černý, ale na první pohled je lehce prohnutý a na jedné straně leží kvůli konstrukci výrazně výš než na opačné. Díky tomu dosahuje naprosto ideálního sklonu, takže je pak možné umístit ho na zahradu kamkoliv dopadá slunce. I tyto typy panelů se dají vzájemně propojovat. Jeden stojí nad 5 000 Kč a jeho plocha je opět do 2 m2. 

Solární pyramida. Jde o poměrně netypický typ solárního ohřevu pro bazény. Jedná se o kruhový předmět připomínající pyramidu nebo obrácené UFO. Voda jí protéká ve spirálách, díky čemuž se může dostatečně prohřívat a pak se dostává k bazénu. Tato technologie je poměrně nová a je určena jen pro malé typy bazénů, zpravidla do 6 m3. Ale solární pyramidy lze mezi sebou propojovat, díky čemuž ohřejí i větší objem vody. Rozměr solární pyramidy je 59×59 cm a je možné umístit ji na jakékoliv místo na zahradě.

Čím větší plocha panelu, tím větší výkon

Laici si často myslí, že jim pro ohřátí vody v bazénu postačí jeden solární panel. Ale není to vždy pravda. Záleží totiž nejen na velikosti panelu, ale zejména na velikosti, respektive objemu bazénu. Čím více vody v něm je, tím více energie je třeba pro její dostatečné ohřátí na příjemnou teplotu.

Bazén do objemu 9 m3 zvládne ohřát jeden solární panel o velikosti 1 m2. U malých nadzemních bazénů do 15 m3 postačí mít jeden solární panel do velikosti 2 m2. Bazény o objemu 30 m3 potřebují již solární panel (či panely) o ploše nejméně 5,5 m2. Máte-li podzemní bazén o větším objemu, budete si muset pořídit tolik panelů, aby jejich společný výkon stíhal vodu ohřívat.

Ani ten největší solární panel dostupný na trhu totiž nezvládne ohřát vodu ve velkém bazénu o požadovanou teplotu. Správně zvolený a nainstalovaný solární panel (či panely) ovšem zajistí, že se teplota vody v bazénu může zvednout až o 6 °C (a v některých případech se uvádí až o 10 °C).

Jak rychle se ohřívá voda v bazénu?

Rychlost ohřevu vody v bazénu se liší podle zvoleného zdroje tepla. Elektrické topení pro bazén pracuje s konstantním výkonem, kde 1 kW spotřeby odpovídá 1 kW ohřevu. Na druhou stranu, tepelné čerpadlo k bazénu může být mnohem efektivnější, kde z 1 kW spotřeby může vzniknout až 16 kW ohřevu, což znamená, že ohřev je ekonomičtější.

U solárních panelů je výpočet doby ohřevu složitější a závisí na několika faktorech:

 • Poloha Slunce během dne
 • Počasí
 • Velikost panelů
 • Výkonnost bazénové filtrace
 • Rozměry bazénu

Když na solární panely dopadají sluneční paprsky přímo, je jasné počasí, filtrace bazénu je efektivní a teplota vzduchu vysoká, dosahují solární panely svého maximálního výkonu. Nicméně výkon výrazně klesá při oblačném počasí a s nastávajícím večerem klesá na nulu.

Obecně platí, že pro ohřátí 1 m³ vody o 1 °C je třeba dodat 1,16 kWh energie. Toto pravidlo vám umožní vypočítat, kolik energie je potřeba pro ohřátí vody ve vašem bazénu o určitý počet stupňů.

Například u nadzemního bazénu o průměru 3,6 metru může být za ideálních podmínek (plné slunce, dobrá filtrace) dosaženo ohřevu vody solárními panely až o 1,8 °C za hodinu.

Solární panel stačí připojit k bazénové filtraci

Solární panel nemůže fungovat jen sám o sobě. Pokud je vypnutý, neohřívá vodu. K tomu účelu ho musíte zapnout. A proto potřebuje nějaký zdroj, který ho bude pohánět. Obvyklým řešením je proto napojení solárního panelu přímo na filtraci bazénu. (V ideálním případě si ponechte možnost spouštět pouze samotnou filtraci, aby solární panel zbytečně neběžel bez ustání.)

Každý bazén potřebuje filtrovat, aby se v něm neusazovaly nečistoty a řasy. V případě nainstalovaných solárních panelů je vhodné od jara do podzimu spouštět ve slunných dnech filtraci právě společně s panely. Díky tomu se jejich provoz skutečně stává automatickým a nestojí majitele ani korunu – i když pohon filtrace, který je elektrický, je samozřejmě nutné platit.

Doporučuje se spouštět bazénovou filtraci spolu se solárními panely zhruba mezi 11. a 15. hodinou, kdy dopadají sluneční paprsky na absorpční plochu nejvíce a nejpříměji. 

Kam a jak nejlépe umístit solární panel?

Koupit si solární panely není těžké. Ale mnohem složitější bývá najít pro ně správné místo, na němž budou trvale nainstalovány. Nemůžete je totiž položit či opřít kamkoliv si zamanete.

Bazénové solární panely musejí být umístěny následovně:

 • tam, kde je dostatek slunečního záření a nejlépe žádné stínění
 • Slunce by na ně mělo zpříma svítit nejméně 6 hodin denně
 • je třeba orientovat je jejich plochou směrem k jihu, případně jihozápadu
 • důležitý je správný sklon – měl by mít ideálně 30 až 45 stupňů (položíte-li je vodorovně nebo naopak pověsíte zcela svisle, je to špatně, protože sluneční paprsky na ně nemohou zpříma dopadat tak dlouho a ohřívací funkce je snížena)

Jaké příslušenství potřebuji k solárnímu panelu?

Když si pořizujete solární panel, je důležité zakoupit i potřebné příslušenství pro jeho napojení na systém bazénu. Mezi základní prvky patří:

 • Regulační ventil pro solární ohřev: Umožňuje kontrolu průtoku vody skrz solární systém.
 • Stojan pro uchycení solárního panelu: Zajišťuje stabilní a správné umístění panelu.
 • Hadice odpovídajícího průměru a délky: Pro spojení panelu se systémem bazénu.
 • Propojovací sada: V případě, že plánujete spojit více solárních panelů.

Někdy se veškeré potřebné příslušenství prodává v sadě společně se solárním panelem, což usnadňuje nákup a instalaci.

Pokud nemáte zkušenosti s instalací podobných technologií, je vhodné oslovit specializovanou firmu. Profesionálové zajistí, že vše bude správně a efektivně zapojeno, a že solární systém bude fungovat optimálně.

Instalace solárního panelu krok za krokem

Pokud se do instalace solárních panelů chcete pustit vlastními silami, postupujte následovně:

 1. Příprava umístění: Upevněte speciální profil nebo stojan pro solární panel na zvolené místo, jako je střecha, plot, nebo na izolační podložku (z polystyrenu nebo dřeva) umístěnou v zahradě.

 2. Umístění panelu: Položte solární panel do stojanu. Použijte podložku, aby se solární panel nedotýkal kovových částí.

 3. Propojení panelů: Pokud máte více panelů, postupně je propojte podle návodu.

 4. Příprava bazénového systému: Vypněte bazénovou filtraci a odpojte ji od elektrického proudu. Zajištěte, aby z filtru nemohla unikat voda.

 5. Instalace T-kusů: Připravte dva T-kusy s kulovými ventily pro ruční regulaci průtoku vody. Zajistěte si dostatečně dlouhou hadici nebo potrubí pro jejich propojení.

 6. Montáž potrubí: Použijte speciální lepidlo pro PVC potrubí nebo nerezové spony pro PP či PE potrubí.

 7. Zapojení panelu: Připojte solární panel k zpětné trubici filtru bazénu a umístěte ruční regulaci průtoku na vhodná místa.

 8. Propojení trubek: Trubka připojená k prvnímu T-kusu by měla směřovat do sběrné trubky na spodní straně solárního panelu. Hadice z druhého T-kusu by měla vést do sběrné trubky na horní straně panelu.

 9. Zajištění a těsnost: Zajistěte pevnost spojení nerezovými sponami nebo lepidlem. Pečlivě upevněte solární panel, aby odolával vlivům počasí a nehybal se.

 10. Kontrola těsnosti: Zkontrolujte, zda vše dobře těsní.

 11. Odvzdušnění systému: Odvzdušněte systém solárního panelu i systém u filtru, pokud je to třeba.

 12. Spouštění systému: Zapojte filtraci ke zdroji a spusťte ji. Pomocí ruční regulace si nastavte, kdy se má solární panel zapínat a vypínat.

Vzhledem k tomu, že solární ohřev vody pro bazén není nijak zvlášť složitý systém, lze jej vyrobit i svépomocí.

Zazimování solárních panelů je nezbytné

Solární panely mohou začít hřát vodu v bazénu na jaře a jejich provoz obvykle končí na podzim. S příchodem chladnějšího počasí už bazén nedokážou vyhřát na teplotu vhodnou na koupání. Bylo by ovšem chybou ponechat je v tomto nepoužívaném stavu až do následujícího jara. To by totiž znamenalo nenávratné poničení této technologie.

Pokud by voda v solárních panelech zamrzla, vedlo by to k jejich popraskání a tím i totální likvidaci. Před zimou je tedy nutné vypustit vodu jak ze samotného solárního panelu, tak i z potrubí k němu vedoucího.

Vypouštění není nikterak složité – stačí povolit koncovky u solárního panelu a nechat vodu samospádem odtéct. Abyste dosáhli dokonalého odstranění i poslední kapičky, je vhodné použít ještě přístroj se stlačeným vzduchem, který „vyfoukne“ i poslední zbytky vody. Ideální je poté solární panely přenést do prostorů, kde nemrzne – a nainstalovat je zase až s příchodem jara.

Často kladené otázky

Pro připojení solárního ohřevu bazénu nainstalujte solární kolektory na slunné místo v blízkosti bazénu, připojte je k oběhovému systému bazénu pomocí flexibilní hadice nebo potrubí, nainstalujte řídicí systém a otestujte systém, abyste se ujistili, že správně funguje.

Solární systémy ohřevu bazénu využívají solární kolektory k absorbování sluneční energie, ohřevu tekutiny a přenosu tepla do bazénové vody přes výměník tepla. Řídicí systém reguluje teplotu a zajišťuje správné fungování systému. Solární ohřev bazénu je cenově výhodný a ekologický způsob, jak prodloužit koupací sezónu a zvýšit komfort.

Náklady na solární ohřev bazénu se mohou pohybovat od několika desetitisíců až po stovky tisíc Kw a závisí na velikosti bazénu, umístění, typu solárních kolektorů, účinnosti a nákladech na instalaci. Solární systémy pro ohřev bazénů mají obvykle dobu návratnosti několik let a mohou poskytnout významné úspory energie po dobu životnosti systému.

Na této stránce