Solární panely k bazénu

Solární panel umožňuje ohřívat vodu v bazénu, a to výhradně za využití solární neboli sluneční energie. Výhodou tohoto systému je, že kromě počáteční investice už dále nemusíte za nic platit. Ale i přes jasné výhody má i určitá negativa – a tím největším je nestálost Slunce.

Přemýšlíte-li nad možnostmi, jak ohřívat vodu v bazénu, aby měla příznivější teplotu, prodloužila se koupací sezóna a cítili jste se při koupání příjemněji, máte několik variant výběru. K oblíbeným způsobům patří:

  • elektrické průtokové topení
  • solární panely pro bazén
  • solární pyramida

Každý systém má svá pro i proti, proto je třeba pečlivě zvážit, který se vyplatí právě vám – a to nejen z hlediska výkonnosti, ale i pořizovací ceny či průběžných nákladů.

Proč chtít ohřev bazénu solárními panely?

Solární panely fungují na principu absorpce sluneční energie, jíž dokážou přeměňovat na teplo a ohřívat tak vodu. Jejich provoz je velmi levný a na rozdíl od jiných technologií pro ohřev vody v bazénu nemusíte u solárních panelů platit za spotřebovanou elektrickou energii, která by je poháněla – většinou se totiž napojují na bazénový filtr, takže při jeho spuštění pracují zcela zdarma.

V případě menšího nadzemního bazénu dokážou vodu ohřát ve slunečných dnech velmi rychle. U podzemních bazénů jim to trvá o něco déle, ale pokud si pořídíte dostatečný počet solárních panelů o velké ploše, jejich výkon je takový, že teplotu vody zvládnou během několik dní zvednout v průměru o 6 stupňů Celsia.

Výhody
Nevýhody

Kolik stojí solární ohřev a kolik uspořím?

Důvod, proč si tolik lidí pořizuje solární panely k bazénu, je zřejmý – poměrně nízká prodejní cena. Instalace solárního panelu není nijak složitá a zručnější člověk ji zvládne sám. Pak už systém pracuje v podstatě bezúdržbově a zdarma, jen za pomoci sluneční energie.

Ceny solárních panelů začínají na několika tisících korunách a částka závisí především na jejich velikosti. Solární panel o ploše do 2 m2 pořídíte již okolo 4 000 Kč – a pro menší bazén je zcela dostačující. Oproti jiným zdrojům ohřevu bazénu je tato investice zcela mizivá, protože dál už vás ohřev solárními panely naprosto nic nestojí (na rozdíl od provozování tepelného čerpadla pro bazén nebo elektrického topení, které spotřebovávají elektrickou energii a jejich provoz může stát až tisíce korun ročně).

Ale myslet si, že pouhou koupí jednoho solárního panelu to končí, by bylo chybou. V úplném začátku totiž potřebujete ještě přikoupit veškeré příslušenství nutné pro instalaci. V případě většího objemu bazénu je také třeba propočítat si, kolik solárních panelů (tedy jakou plochu) potřebujete, aby systém stíhal ohřívat vodu podle vašich představ a nebyl zbytečně poddimenzovaný. Ušetřit se v tomto směru nevyplácí – pokud si chcete zajistit komfort, je třeba počítat s prvotní investicí, která se u malých bazénů pohybuje okolo 12 000 Kč, u větších je až několikanásobně vyšší.

Cena za komfort je víc než příznivá

Díky pořízení solárních panelů pro bazén si můžete prodloužit koupací sezónu od pozdního jara do brzkého podzimu. Dokud hřeje slunce (a pohání solární panely), můžete si vodu neustále dohřívat na příjemnou teplotu. Díky tomu se vám investované prostředky brzy vrátí, protože na rozdíl od lidí, kteří nemají žádný typ externího ohřevu vody (a vykoupou se leckdy jen párkrát za sezónu), se budete moci koupat až o několik měsíců déle – a bazén vám konečně bude moci naplno sloužit.

Před pořízením solárních panelů ovšem pečlivě zvažte, jestli se vám přece jen nevyplatí zakoupit si jiný systém pro ohřev vody, který má stabilní výkon. Tepelné čerpadlo pro bazén je sice výrazně dražší a za jím spotřebovanou elektřinu musíte platit, ale:

  • není závislé na nestálém svitu slunce
  • funguje za každého počasí
  • hřát vodu může v průměru již od okolní teploty vzduchu okolo 7 stupňů Celsia
  • ohřev je rychlejší než u solárních panelů
  • koupací sezónu zajistí po dobu nejméně sedmi měsíců

Jeho výkon, závisející na čísle COP, může z jedné spotřebované kW vytvořit až několikanásobně více kW tepla (a to v jakoukoliv denní i noční hodinu a za jakéhokoliv počasí). Pro majitele velkých bazénů, kteří mají možnost investovat více peněz do technologie ohřevu, je tedy leckdy výhodnější pořídit si právě tepelné čerpadlo (které se mimochodem často dá propojit i se systémem ohřevu užitkové vody v domácnosti).

Mohu získat dotaci na solární panely pro bazén?

V běhu jsou různé dotační programy, které jsou určeny pro ekologičtější způsoby vytápění a získávání elektřiny. Nicméně, na solární panely určené pouze pro ohřev vody v bazénu žádnou dotaci dostat nemůžete. Přesto existuje cesta, jak získat určitý státní příspěvek a ušetřit díky tomu nemalé částky.

Můžete si nechat nainstalovat solární panely pro ohřev užitkové vody ve vašem rodinném domě (nebo se často instalují solární panely na chatu), na které dotaci z programu Nová Zelená úsporám můžete získat, a to až ve výši 60 000 Kč. Tyto panely pak napojíte kromě domácnosti i na bazén. Nevýhodou je, že takový solární systém musí být velmi komplexní, s čímž se pojí mnohem vyšší pořizovací cena. Ta se obvykle vyšplhá až ke 100 000 Kč či více. Ale na druhou stranu máte od té chvíle teplou vodu i doma skoro zadarmo, takže investice se vám začne velmi rychle vracet.

Pokud vás tato možnost zaujala, ale nevíte, jak o dotaci požádat a jaké podmínky musíte předem splnit, přečtěte si sekci dotace na našem serveru.

4 typy solárních panelů k bazénu a jejich ceny

Na trhu existují různé typy bazénových solárních panelů, proto je někdy těžké zorientovat se v nich. Poradíme vám, podle čeho si vybírat, kolik stojí a pro koho jsou vhodné

Klasické černě natřené solární panely ve tvaru obdélníkových desek. Patří k nejprodávanějším v Česku. Cena nejmenších (o ploše do 2 m2) se pohybuje okolo 4 000 Kč, nejdražší panely s plochou okolo 6 až 10 m2 stojí nad 10 000 Kč. Tyto solární panely pro bazén lze mezi sebou jednoduše propojovat. Takže pokud zjistíte, že vám současný solární panel k bazénu nedostačuje, není problém přikoupit a připojit druhý nebo třetí.

Takzvané domečky. Jedná se o klasický solární panel obdélníkového tvaru, který je ale doplněn o speciální konstrukci, která je schopna ohnout ho do půlkruhového tvaru připomínajícího obrácené písmeno U. Jeho plocha je do 2 m2, cena se pohybuje okolo 5 000 Kč a je vhodný pro menší bazény s objemem do 15 m3. Pro jeho správnou funkčnost je důležité vhodné umístění a nejlepší je postavit ho na slunném místě na pozemku, kam sluneční paprsky dopadají bez jakéhokoliv stínění po téměř celý den.

Solární panel se samonosnou konstrukcí. Je obdélníkový a černý, ale na první pohled je lehce prohnutý a na jedné straně leží kvůli konstrukci výrazně výš než na opačné. Díky tomu dosahuje naprosto ideálního sklonu, takže je pak možné umístit ho na zahradu kamkoliv dopadá slunce. I tyto typy panelů se dají vzájemně propojovat. Jeden stojí nad 5 000 Kč a jeho plocha je opět do 2 m2. 

Solární pyramida. Jde o poměrně netypický typ solárního ohřevu pro bazény. Jedná se o kruhový předmět připomínající pyramidu nebo obrácené UFO. Voda jí protéká ve spirálách, díky čemuž se může dostatečně prohřívat a pak se dostává k bazénu. Tato technologie je poměrně nová a je určena jen pro malé typy bazénů, zpravidla do 6 m3. Ale solární pyramidy lze mezi sebou propojovat, díky čemuž ohřejí i větší objem vody. Rozměr solární pyramidy je 59×59 cm a je možné umístit ji na jakékoliv místo na zahradě.

Čím větší plocha panelu, tím větší výkon

Laici si často myslí, že jim pro ohřátí vody v bazénu postačí jeden solární panel. Ale není to vždy pravda. Záleží totiž nejen na velikosti panelu, ale zejména na velikosti, respektive objemu bazénu. Čím více vody v něm je, tím více energie je třeba pro její dostatečné ohřátí na příjemnou teplotu.

Bazén do objemu 9 m3 zvládne ohřát jeden solární panel o velikosti 1 m2. U malých nadzemních bazénů do 15 m3 postačí mít jeden solární panel do velikosti 2 m2. Bazény o objemu 30 m3 potřebují již solární panel (či panely) o ploše nejméně 5,5 m2. Máte-li podzemní bazén o větším objemu, budete si muset pořídit tolik panelů, aby jejich společný výkon stíhal vodu ohřívat.

Ani ten největší solární panel dostupný na trhu totiž nezvládne ohřát vodu ve velkém bazénu o požadovanou teplotu. Správně zvolený a nainstalovaný solární panel (či panely) ovšem zajistí, že se teplota vody v bazénu může zvednout až o 6 °C (a v některých případech se uvádí až o 10 °C).

Jak rychle se ohřívá voda v bazénu?

Každý zdroj tepla dokáže vodu v bazénu ohřívat jinou rychlostí. Pokud má zdroj stabilní výkon, který nekolísá, jako například elektrické topení pro bazén, tak je schopen pracovat v poměru: 1kW spotřeby = 1kW ohřevu. Tepelné čerpadlo k bazénu dokáže být ještě mnohonásobně výkonnější a z 1 kW spotřeby se u těch nejkvalitnějších může stát až 16 kW ohřevu – což znamená, že ohřev se stává mnohem levnějším.

U solárních panelů je problematika doby ohřevu složitější, protože jejich výkonnost je různá s ohledem na:

  • postavení Slunce v průběhu dne
  • počasí
  • jejich velikost
  • výkonnost bazénové filtrace
  • rozměr bazénu

Pokud na solární panely sluneční paprsky dopadají zpříma, je zcela jasno a teplo a filtrace bazénu je výkonná, tak se i výkon solárních panelů dostává na jejich možné maximum. S příchodem oblaků výrazně klesá a se západem slunce padá na nulu.

Za všech okolností ale platí fyzikálně prokázané pravidlo, že když chceme ohřát 1 litr vody o 1 °C, je nutné dodat mu 1,16 kWh energie (neboli 4,18 kJ). Tímto způsobem si tedy můžete vypočítat, kolik energie potřebujete dodat vodě ve vašem bazénu, aby se ohřála o jediný stupeň.

Například u nadzemního bazénu o průměru 3,6 metru je možné za plného slunce dosáhnout rychlosti ohřevu solárními panely až o 1,8 °C za hodinu.

Solární panel stačí připojit k bazénové filtraci

Solární panel nemůže fungovat jen sám o sobě. Pokud je vypnutý, neohřívá vodu. K tomu účelu ho musíte zapnout. A proto potřebuje nějaký zdroj, který ho bude pohánět. Obvyklým řešením je proto napojení solárního panelu přímo na filtraci bazénu. (V ideálním případě si ponechte možnost spouštět pouze samotnou filtraci, aby solární panel zbytečně neběžel bez ustání.)

Každý bazén potřebuje filtrovat, aby se v něm neusazovaly nečistoty a řasy. V případě nainstalovaných solárních panelů je vhodné od jara do podzimu spouštět ve slunných dnech filtraci právě společně s panely. Díky tomu se jejich provoz skutečně stává automatickým a nestojí majitele ani korunu – i když pohon filtrace, který je elektrický, je samozřejmě nutné platit.

Doporučuje se spouštět bazénovou filtraci spolu se solárními panely zhruba mezi 11. a 15. hodinou, kdy dopadají sluneční paprsky na absorpční plochu nejvíce a nejpříměji. 

Kam a jak nejlépe umístit solární panel?

Koupit si solární panely není těžké. Ale mnohem složitější bývá najít pro ně správné místo, na němž budou trvale nainstalovány. Nemůžete je totiž položit či opřít kamkoliv si zamanete.

Bazénové solární panely musejí být umístěny následovně:

  • tam, kde je dostatek slunečního záření a nejlépe žádné stínění
  • Slunce by na ně mělo zpříma svítit nejméně 6 hodin denně
  • je třeba orientovat je jejich plochou směrem k jihu, případně jihozápadu
  • důležitý je správný sklon – měl by mít ideálně 30 až 45 stupňů (položíte-li je vodorovně nebo naopak pověsíte zcela svisle, je to špatně, protože sluneční paprsky na ně nemohou zpříma dopadat tak dlouho a ohřívací funkce je snížena)

Jaké příslušenství potřebuji k solárnímu panelu?

Otázka správné instalace solárního panelu k bazénu je zcela zásadní. Proto když si kupujete solární panel, je třeba přikoupit si k němu i veškeré příslušenství, aby mohl být napojen k systému bazénu. Jedná se zejména o:

  • regulační ventil pro solární ohřev
  • stojan pro uchycení solárního panelu
  • hadice o příslušném průměru i délce
  • propojovací sadu (pokud chcete propojovat několik solárních panelů)

Výhodou je, že někdy je veškeré příslušenství prodáváno už v sadě se samotným solárním panelem.

Kdo nemá s podobnými technologiemi zkušenosti, měl by o instalaci solárního panelu požádat specializovanou firmu, která zajistí, že vše bude zapojeno přesně tam, kam má – a že to bude stoprocentně fungovat.

Instalace solárního panelu krok za krokem

Pokud se do instalace solárních panelů chcete pustit vlastními silami, postupujte následovně:

  1. speciální profil či stojan na solární panel pevně přišroubujte nebo postavte do zvoleného místa (na střechu, plot či na vhodnou izolační podložku z polystyrenu nebo dřeva umístěnou na zahradě)
  2. umístěte solární panel do stojanu
  3. pomocí podložky zajistěte, aby se solární panel nedotýkal absorpčními plochami kovu
  4. pokud máte více solárních panelů, postupně je mezi sebou podle návodu propojte
  5. vypněte bazénovou filtraci a pro jistotu ji odpojte i od zdroje elektřiny
  6. zajistěte, aby ze zpětného potrubí filtru nemohla vytékat voda
  7. připravte si dva T-kusy s kulovým ventilem, které budou sloužit jakožto ruční regulace průtoku vody (a zajistěte, abyste měli dostatečně dlouhé potrubí nebo hadici k propojení)
  8. dále potřebujete speciální lepidlo na potrubí z PVC, případně nerezové spony pro PP či PE potrubí
  9. solární panel zapojte pomocí hadice do zpětné trubice filtru a vložte do těchto míst i ruční regulaci průtoku
  10. trubka připojená na tento první T-kus ruční regulace musí mířit do takzvané sběrné trubky, kterou najdete na spodní straně solárního panelu
  11. hadice vedená z druhého vloženého T-kusu musí mířit naopak do sběrné trubky na vrchní straně solárního panelu
  12. pevnost zajistěte nerezovými sponami, případně lepidlem
  13. napevno zajistěte solární panel ve stojanu nebo v určeném místě tak, aby už se nemohl nijak samovolně pohybovat a odolal i vlivům počasí (zejména větru)
  14. zkontrolujte, zda vše dobře těsní
  15. odvzdušněte systém solárního panelu i systém u filtrace (je-li to třeba)
  16. připojte filtraci ke zdroji a spusťte ji – pomocí ruční regulace si zvolte, kdy se má spolu s ní spouštět i solární panel a kdy ne

Vzhledem k tomu, že solární ohřev vody pro bazén není nijak zvlášť složitý systém, lze jej vyrobit i svépomocí.

Zazimování solárních panelů je nezbytné

Solární panely mohou začít hřát vodu v bazénu na jaře a jejich provoz obvykle končí na podzim. S příchodem chladnějšího počasí už bazén nedokážou vyhřát na teplotu vhodnou na koupání. Bylo by ovšem chybou ponechat je v tomto nepoužívaném stavu až do následujícího jara. To by totiž znamenalo nenávratné poničení této technologie.

Pokud by voda v solárních panelech zamrzla, vedlo by to k jejich popraskání a tím i totální likvidaci. Před zimou je tedy nutné vypustit vodu jak ze samotného solárního panelu, tak i z potrubí k němu vedoucího.

Vypouštění není nikterak složité – stačí povolit koncovky u solárního panelu a nechat vodu samospádem odtéct. Abyste dosáhli dokonalého odstranění i poslední kapičky, je vhodné použít ještě přístroj se stlačeným vzduchem, který „vyfoukne“ i poslední zbytky vody. Ideální je poté solární panely přenést do prostorů, kde nemrzne – a nainstalovat je zase až s příchodem jara.

Často kladené otázky

Pro připojení solárního ohřevu bazénu nainstalujte solární kolektory na slunné místo v blízkosti bazénu, připojte je k oběhovému systému bazénu pomocí flexibilní hadice nebo potrubí, nainstalujte řídicí systém a otestujte systém, abyste se ujistili, že správně funguje.

Solární systémy ohřevu bazénu využívají solární kolektory k absorbování sluneční energie, ohřevu tekutiny a přenosu tepla do bazénové vody přes výměník tepla. Řídicí systém reguluje teplotu a zajišťuje správné fungování systému. Solární ohřev bazénu je cenově výhodný a ekologický způsob, jak prodloužit koupací sezónu a zvýšit komfort.

Náklady na solární ohřev bazénu se mohou pohybovat od několika desetitisíců až po stovky tisíc Kw a závisí na velikosti bazénu, umístění, typu solárních kolektorů, účinnosti a nákladech na instalaci. Solární systémy pro ohřev bazénů mají obvykle dobu návratnosti několik let a mohou poskytnout významné úspory energie po dobu životnosti systému.

Na této stránce