Jaké tepelné čerpadlo do starého domu?

Mnozí mají mylnou představu, že tepelná čerpadla jakožto ekologický topný systém, jsou záležitostí pouze pro novostavby, avšak není tomu tak. Tepelná čerpadla najdou své využití i ve starých domech, kde mohou přinášet úspory až 70% ročních nákladů. Jen je zapotřebí splňovat určité podmínky. Co je tepelné ztráta? Jak ji spočítat? Máme pro vás návod.

Vyplatí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Instalace tepelného čerpadla do starého domu může být efektivním řešením, které přináší významné úspory nákladů na vytápění. Ačkoli se tepelná čerpadla často spojují s novostavbami, správně vybraná a instalovaná čerpadla mohou být účinná i ve starších domech.

Klíčem k úspěchu je správné zhodnocení stávajícího stavu domu, zejména jeho izolace a tepelných ztrát. V případě, že dům disponuje kvalitní izolací, může být instalace tepelného čerpadla rovnocennou alternativou k tradičním topným systémům.

Důležité je také zvážit typ tepelného čerpadla, který bude nejvhodnější pro konkrétní nemovitost, včetně možnosti využití dostupných dotací. V případě starších domů s vyššími tepelnými ztrátami může být před instalací čerpadla nezbytné investovat do dodatečných izolačních opatření.

Co je to aerotermální tepelné čerpadlo?

Pro energetickou renovaci starého domu je ideální aerotermální tepelné čerpadlo. V rámci renovace je levnější a k jeho instalaci není třeba žádné stavební povolní (do výkonu 20 kW).

💡 Věděli jste? Výkon tepelného čerpadla by měl pokrýt 70-80 % tepelných ztrát.

Tento typ tepelného čerpadla odebírá teplo z okolního vzduchu kolem budovy a funguje i při velmi nízkých teplotách, většinou až do -25 °C. 

Existují dva typy aerotermálních tepelných čerpadel:

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

1. Vzduch-voda aerotermální čerpadlo

Tento typ volí každý, kdo chce levnější variantu výkonného tepelného čerpadla, které je schopné jak vytápění, tak ohřevu užitkové vody. Dokonale funguje s podlahovým vytápěním a lze jej připojit ke kotli. Což se hodí především v zimě, kdy aerotermálnímu tepelnému čerpadlu klesá výkon.

Jeho cena začíná na 250 000 Kč a lze na něj získat dotaci ve výši 100 000 Kč v rámci programu Nová zelená úsporám.

💡 Věděli jste? Když si tepelné čerpadlo vezme 1 kW elektřiny z distribuční sítě, vyprodukuje až 4 kW tepelné energie.

Systém vzduch-voda sice není na instalaci nijak náročný, přesto je zapotřebí počítat s místem pro jeho součásti. 

Základem je venkovní jednotka. Tato jednotka bývá někdy hlučná, především při vyšším výkonu tepelného čerpadla. Je nejvhodnější umístit ji kolem domu nebo na fasádě, ale ne na jižní straně domu. Venkovním jednotkám nesvědčí, když jsou v teplých měsících po celou dobu vystavené slunečnímu záření.

Jak již bylo zmíněno, tento typ dokáže ohřívat vodu a proto je potřeba pamatovat na místo pro zásobník teplé vody.

Detailní informace o tomto typu čtěte v článku: Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Ukázka součástí tepelného čerpadla vzduch-voda

Zdroj: European Commission, PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM

2. Vzduch-vzduch aerotermální čerpadlo

Ve starém domě je tento typ tepelného čerpadla na instalaci nejjednodušší a zároveň nejlevější, protože jeho cena začíná na částce 25 000 Kč. A taktéž je možné využít dotace z programu Nová zelená úsporám, jejíž maximální výše může být 60 000 Kč. 

Je to jednoduchý systém na přitápění ale bohužel není schopen ohřívat teplou vodu. Jeho výhoda totiž spočívá v něčem úplně jiném. 

Staré domy často trpí na tvorbu plísní, především v důsledku zvýšené vlhkosti uvnitř interiéru. Což dokáže vyřešit právě tento systém. Jelikož je do budovy vháněn teplý vzduch, dochází k temperování (přitápění nebo udržování teploty) a pohlcení vlhkosti

✏️ Zjistěte více: Možnost větrání, temperování a odvlhčení získáte také s pořízením teplovzdušných solárních panelů.   

Pro tento typ tepelného čerpadla není potřeba mnoho místa. Stačí venkovní jednotka a následně ta vnitřní. Stačí jedna do vybrané místnosti, ale je možné umístit do každé místnosti jednu a pokrýt tak většinu domu.

Detailní informace o tomto typu čtěte v článku: Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Co mají tyto dva typy společného? Tím je možnost klimatizace v letním období. Dojde-li k obrácení běžného chodu tepelného čerpadla, dochází k aktivnímu chlazení.

Pomůže snížit roční náklady na teplo o 20-50 %

Vzduch-voda 

Pouze 25% využívá z elektrické sítě, zatímco z okolního vzduchu dokáže odebrat až 75% tepelné energie. Díky tomu se roční náklady na teplo mohou snížit až o polovinu.

Příklad starého rodinného domu o ploše 100 m² s vysokými tepelnými ztrátami.

  • Starší elektrický kotel se spotřebou 12 000 kWh ročně.
  • Roční náklady na elektřinu při ceně 5 Kč/kWh činí 60 000 Kč.

 

Situace po instalaci tepelného čerpadla:
  • Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda  může snížit roční spotřebu na 6 000 kWh.
  • Roční náklady na elektřinu při ceně 5 Kč/kWh budou 30 000 Kč.
  • Rodina tak ušetří 30 000 Kč ročně, což je úspora přibližně 50 %.
 

Je důležité si uvědomit, že tento zjednodušený příklad je orientační a nezohledňuje další faktory, jako jsou počáteční investiční náklady na tepelné čerpadlo, jeho instalaci, možné dotace či úspory způsobené optimalizací vytápění.

Vzduch-vzduch 

Tento typ dokáže temperovost místnost na teplotu 8 až 10 °C, záleží na výši tepelných ztrát domu. Obecně se udává, že za každý 1°C lze počítat s úsporou 6-7 %.

📈 Spočítejte si úsporu: Kalkulačka úsporného vytápění

Výhody a nevýhody aerotermálního čerpadla ve starém domě

Výhody
Nevýhody
Úspora 20-50% nákladů na teplo

Tepelné čerpadlo využije pouze 25% z elektrické sítě a zbylých 75% tepelné energie čerpá z okolního vzduchu. A pokud nemáte elektrické vytápění, stejně dobře zastoupí i kotle na zemní plyn či tuhá paliva.

Jednoduchá instalace

Instalace nezabere mnoho času ani místa. Není tak potřeba žádná velká plocha pro jeho umístění. Většinou je hotovo za 1-2 dny.

Není potřeba stavební povolení

Pro instalaci aerotermálního tepelného čerpadla do výkonu 20 kW není potřeba stavební povolení.

V létě slouží jako klimatizace

Dojde-li k obrácení běžného chodu tepelného čerpadla, dochází k aktivnímu chlazení.

Dotace na pořízení

Program Nová zelená úsporám nabízí dotaci až 100 000 Kč na typ vzduch-voda.
Na typ vzduch-vzduch maximálně 60 000 Kč.

Hlučnost venkovní jednotky

Hladina hluku venkovní jednotky tepelného čerpadla se může pohybovat kolem 40 dB, někdy i více. V případě špatné instalace může přenášet vibrace do konstrukce domu. Je tak třeba dobře zvážit jeho umístění.

Snížený výkon v zimě

Kvalitní tepelné čerpadlo tohoto typu, by mělo spolehlivě pracovat až do teplot -25 °C. Avšak při mrazech jeho účinnost výrazně klesá.

Nevyplatí se při vyšších tepelných ztrátách​

Je nutné vypočítat tepelné ztráty vašeho domu. V případě vyšších hodnot, je nejprve lepší zainvestovat do lepší izolace domu.

Doporučení při výběru aerotermálního tepelného čerpadla

Doporučení je následující. Pokud je do starého domu zapotřebí kompletní systém, který obstará teplou vodu a zároveň dům vytopí, pak je jasnou volbou tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Jestliže jde především o to, zbavit se plísní, trochu si přitopit a zároveň nevydat příliš velkou investici, tak bohatě stačí systém vzduch-vzduch.

Ať už zvolíte ten či onen typ aerotermálního tepelného čerpadla, musíte zohlednit tepelné ztráty vašeho domu. Díky tomu, že budete znát výši tepelné ztráty, můžete posoudit zda se tepelné čerpadlo vyplatí, popřípadě jak výkonné zvolit.

Co je tepelná ztráta a jak ji spočítat?

Jednoduše řečeno, tepelná ztráta říká, kolik tepla uniká ven z domu za hodinu. Staré domy mají větší tepelné ztráty než novostavby. Proto také mnoho lidí považuje tepelné čerpadlo ve starém domě za zbytečnou investici. Ale nemusí tomu tak být.

V případě, kdy je starý dům dobře izolován – má zateplenou fasádu, střechu a nová okna, dává tepelné čerpadlo stejný smysl, jako v novostavbě. 

Jen pro porovnání, novostavby mají tepelnou ztrátu nejčastěji 5-9 kW. U starých domů je to pak kolem 20 kW, někdy i více. 

Je nutné zmínit, že tepelné ztráty nejsou konstantní a mění se spolu s venkovní teplotou. 

Přibližnou hodnotu tepelných ztrát vašeho domu si můžete orientačně spočítat pomocí kalkulačky. Pokud chcete získat přesné údaje, bude lepší nechat měření na odborníkovi. Cena takové služby začíná na částce 2 000 Kč pro menší domy.

Na této stránce