Typy solárních panelů a jejich výhody/nevýhody

Jsme zvyklí vídat solární panely na střeše domu, třpytící se ve slunečním světle, shromažďující energii a přeměňující ji na teplo a elektřinu. Možná jste nevěděli, že existují různé typy solárních panelů, ze kterých si můžete vybrat.

Jaké jsou různé typy solárních panelů?

Technologie solárních panelů ušla za posledních několik let dlouhou cestu, což je dáno naší potřebou poskytovat více obnovitelných energií, které snižují naši závislost na fosilních palivech a dalších procesech, které jsou méně šetrné k uhlíku.

Standardní solární panely

Solární panely, nejoblíbenější a snadno rozpoznatelný produkt na trhu, jsou obvykle první volbou pro mnoho domácností. Lze je přesně umístit tak, aby na ně dopadalo optimální sluneční světlo, a lze je snadno připevnit na vaši střechu pomocí držáků (obvykle vyrobených z hliníku). Protože mohou být umístěny přesněji, často přinášejí mnohem vyšší návratnost investice díky vyšší účinnosti.

💡 Tip experta: Věděli jste, že solární panely běžně využívají fotovoltaické články vyrobené z křemíku? Zjistěte více o různých typech solárních fotovoltaických článků.

Solární dlaždice

Umístění solárních tašek na střechu může poskytnout estetičtější vzhled než standardní panel panelů. Tašky lze vzájemně propojit a nahradit běžné břidlicové tašky na vaší střeše. Skvělé je, že je lze integrovat do stávající střechy nebo použít pro střechu novou, což z nich dělá jednu z flexibilnějších možností pro firmy i domácnosti. Solární dlaždice jsou významně méně používanou technologií a tato technologie je zatím pouze v začátku křivky svého potenciálu.

Nevýhodou je, že nejsou tak účinné a obvykle stojí dvakrát více než běžný systém solárních panelů. Část z toho lze kompenzovat, pokud je vaše střecha již v optimálním úhlu pro shromažďování slunečního světla a jeho přeměnu na elektřinu.

Tyto solární dlaždice často najdou využití zejména v místech jako jsou památkové zóny. Proč? Pro více informací čtěte článek o stavebním povolení a licenci pro FVE.

Tenkovrstvé solární panely

Pokud hledáte něco lehčího na střechu, pak mohou být nejlepší volbou tenkovrstvé solární panely. Zabírají asi 10–15 % trhu a vyžadují více místa než běžné solární panely, protože jsou méně účinné. Dalším problémem, který může být třeba zvážit, je, že tenkovrstvé solární panely často obsahují telurid kadmia, který je považován za toxickou látku a je třeba jej na konci své životnosti opatrně zlikvidovat.

Hlavní výhodou tenkovrstvých solárních panelů je, že jsou flexibilnější a lze je vyrábět v řadě formátů včetně skládacích a rolovacích. Díky tomu jsou užitečné pro širokou škálu věcí, jako je poskytování elektřiny pro karavan nebo stan. A zároveň se používají pro výrobu přenosných solárních panelů.

Solární panely z tvrzeného a skleněného skla

Při výběru solárních panelů má většina lidí tendenci přemýšlet o úsporách energie a účinnosti, než zváží druh začleněného skla. Sklo je však také důležité. Pokud se rozhodnete pro tvrzené nebo zesílené sklo přes deskové sklo, může to mít zásadní vliv na životnost vašeho pole solárních panelů. Zatímco temperované je dražší, může nabídnout větší dlouhodobé úspory.

Jak se liší jednotlivé typy panelů a jak je vybrat?

Výběr správných možností se může zdát pro úplného začátečníka často velmi komplikovaný.

Srovnávací tabulka jednotlivých typů panelů
 VýkonVzhledCenaSložitost
Standardní solární panely

⭐⭐⭐

⭐⭐⭐⭐⭐⭐
Solární dlaždice⭐⭐⭐⭐⭐
Tenkovrstvé solární panely⭐⭐⭐
Panely z tvrzeného skla⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐

Volba mezi různými typy solárních panelů závisí především na estetice. Záleží také na tom, zda je instalujete na střechu nebo například na balkón. Díky solárním taškám bude vaše střecha vypadat jako vaši sousedé a splyne s okolím, ale může být dražší variantou. Tenkovrstvé panely jsou pružnější, ale musíte pokrýt větší plochu, abyste získali energii na dodávku energie pro průměrný domov.

Vždy je dobré nechat si poradit od lidí, kteří to vědí. Prohledejte náš seznam důvěryhodných instalatérů solárních panelů.

Výběr solárního panelu >>

Budoucnost solárních panelů

Do solárních panelů se v současné době věnuje spousta energie a výzkumu, aby byly efektivnější a snížily náklady. Věděli jste, že nyní můžete koupit solární panely pro napájení vašeho karavanu nebo stanu? Nová technologie tenkovrstvých solárních panelů znamená, že můžete mít přenosné systémy, které lze srolovat, když se sbalíte a vrátíte se domů.

Výzkumníci v USA se zabývají průhlednými solárními panely, které lze zabudovat do oken, což usnadňuje instalaci a zvyšuje estetiku technologie. Další hlavní výzkumnou činností je vývoj samotných fotovoltaických článků a pomoc při koncentrování slunečního světla ke zlepšení úrovně účinnosti. Některé technologie nyní také umožňují významnou část energie získávat během noci pomocí UV technologie.

Je možné, že budoucnost solární energie je jasná a vše je doslova ve slunečním světle. V nadcházejících letech očekávejte širší škálu účinnějších a levnějších solárních panelů.

Často kladené otázky

Solární panely a fotovoltaické (FV) panely se používají k výrobě elektřiny a tepla ze sluneční energie. Solární panely ohřívají tekutinu, která se používá k ohřevu vody nebo vzduchu, zatímco FV panely využívají k výrobě elektřiny polovodičové materiály. Solární panely se používají v topných systémech, zatímco FV panely se používají v solárních systémech.

Polykrystalické a monokrystalické solární panely jsou dva typy solárních panelů používaných k výrobě elektřiny ze sluneční energie. Polykrystalické panely jsou vyrobeny z více malých krystalů křemíku a jsou levnější, ale méně účinné, zatímco monokrystalické panely jsou vyrobeny z jednoho velkého krystalu křemíku a jsou účinnější, ale dražší.

Na této stránce