Nová zelená úsporám 2023 – dotace na fotovoltaické elektrárny
Přemýšlíte nad pořízením fotovoltaického systému za účelem výroby elektrické energie? Nejvýhodnější možností je financování doplnit o státní dotaci z programu Nová zelená úsporám od min. 40 tisíc až do výše 200 000 Kč, což výrazně zvýší návratnost investice a její výhodnost. Na co lze dotaci využít, kolik můžete získat a jak dotaci vyřídit?

Nová zelená úsporám 2023
Nová zelená úsporám 2023, program Ministerstva životního prostředí, běží od 21. září 2021 do vyčerpání min. alokace 39 miliard KČ, v tuto chvíli je AKTIVNÍ! Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací.
Fotovoltaika a státní dotace na rok 2023
Nejdříve je důležité promyslet, která opatření chcete provést. Pokud realizujete více úsporných opatření, můžete dosáhnout na zajímavé bonusy. Dotace jsou možné pouze se
spoluúčastí z vaší strany, je třeba si tedy propočítat, kolik peněz musíte mít připraveno a zda budete potřebovat zajistit vhodný úvěr či nikoliv.
Upozorňujeme, že finanční prostředky v rámci schválené dotace se zasílá na účet až po realizaci a doložení dokladů dokumentujících realizaci.
Na co se vztahuje dotace Nová zelená úsporám Fotovoltaické systémy?
Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci nového fotovoltaického systému propojeného s vnitřními rozvody el. energie a distribuční soustavou, určeného pro výrobu elektrické energie s přednostním využitím vyrobené energie v obytných částech budovy. Pokud není dům připojen k distribuční soustavě, lze využít podporu, pokud je tímto důvodem nepovolení z technických důvodů.
Výkon a vlastnosti | Dotace |
---|---|
Instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem | 40 000 Kč |
Instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem | 60 000 Kč |
Instalace o výkonu 2 kWp s využitím tepelného čerpadla | 100 000 Kč |
Za každý další 1kWp instalovaného výkonu | 10 000 Kč |
Za 1 kWh el. akumulačního systému | 10 000 Kč |
Základní podmínky pro získání dotace Nová zelená úsporám
Každý žadatel musí být vlastníkem domu (či být v procesu nabývání), ať už nového či staršího, v České republice. Dále nesmí mít žadatel žádné závazky po lhůtě splatnosti u finančního úřadu, správy sociálního zabezpečení a dalších orgánů veřejné správy. Žádné další základní podmínky ani kličky nejsou. Mezi další obecné podmínky patří omezení podpory na 50 % celkových přímých výdajů na realizaci (60 %, pokud budete kombinovat s dalšími dotačními bonusy). Dotaci Nová zelená úsporám není možné kombinovat s dalšími dotacemi z veřejných zdrojů, pokud výslovně není uvedená možnost vícezdrojovosti.
Další podmínky dotace Nová zelená úsporám
- Instalace podporovaných zařízení musí být provedena dodavatelem s platným oprávněním.
- Žadatel je povinen dbát na dodržování zásad ochrany přírody (viz metodické pokyny Ochrana volně žijících ptáků, Rorýs obecný (Apus apus) a zástupci netopýrů (Microchiroptera) a Nárazy volně žijících ptáků do skel).
- Při provádění změn u budov s azbestových vláken je povinnost postupovat dle platných nařízení.
- Dodržovat nařízení ohledně nakládání se stavebním odpadem, prioritně předcházet vzniku odpadu či realizovat recyklaci.
Náležitosti žádosti dotace Nová zelená úsporám 2023
- Žadatel zodpovídá za správnost, pravdivost, úplnost a aktuálnost všech předložených dokumentů.
- Jedna žádost může obsahovat kombinaci více opatření, ale v rámci jedné výzvy nelze na jeden dům uplatňovat více žádostí. Další žádost lze podat až po vyplacení podpory v rámci předchozích žádostí (či v případě zpětvzetí předchozí žádosti, zastavení řízení či nevyhovění).
- Žadatel je povinen umožnit pořízení fotodokumentace pověřenou osobou a umožnit použití fotografií a technických a ekonomických údajů za účelem prezentace programu, viz. Vyplacené žádosti (PDF).
Je-li žádost bez nedostatků, je akceptována do vyčerpání alokovaných finančních prostředků programu.
Fotovoltaika – kalkulačka
https://novazelenausporam.cz/dotacni-kalkulacka/
Dotace na fotovoltaické elektrárny: O kolik bude cena fotovoltaiky nižší?
Min. výše podpory je 40 tisíc, tedy pokud instalujete FVE o min. výkonu 2 kWp. V případě varianty s hybridním měničem bude dotace 60 tisíc. Dále lze získat peníze za 1 kWp instalovaného výkonu nad min. instalaci či za 1 kWh el. akumulačního systému s akumulátory na bázi lithia, obojí ve výši 10 tisíc Kč za 1 jednotku (kWp/kWh). Maximální podporovaný výkon systému je 10 kWp. Celková výše dotace tedy může být včetně bonusů 200 000 Kč. Podpora je určena pouze na nové systémy, nikoliv na úpravy či rozšíření stávajících.
Bonusy – peníze z dotace navíc!
- Bonus pro strukturálně postižené kraje se týká Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje zvýšením podpory o 10 %.
- Kombinační bonus ve výši 10 tisíc Kč je poskytován v případě kombinace více podporovaných opatření s výjimkou zateplení. Výše podpory opatření musí být nad 20 tisíc pro započtení tohoto bonusu.
- Bonus za environmentálně šetrné řešení projektu, když má projekt vyšší hodnocení než nula následovně: 300 Kč za každý získaný bod do max. výše 30 000 Kč.
Podmínky fotovoltaického systému
• V případě systémů bez podpory akumulace měničem s Euro účinností min. 95 % (Euro
účinnost dle ČSN EN 50530),
– o v případě systémů s podporou akumulace
hybridním měničem s Euro účinností min. 95 % nebo
složených z více komponent, solárními měniči s Euro účinností min. 95 %,
– ostatní typy měničů (včetně baterie/AC) s maximální účinností min. 95 %, popř. EURO účinností min. 92 %.
• Systém musí být vybaven sledovačem bodu maximálního výkonu (MPPT). Pokud není sledovač součástí instalovaného fotovoltaického měniče, musí být doložena jeho účinnost přizpůsobení min. 98 %.
• Navrhované měniče výstupem připojené k el. síti musí vyhovovat požadavkům Nařízení Komise (EU) 2016/631.
• Měnič podporovaný jako hybridní musí být vybaven fotovoltaickým a bateriovým vstupem a umožňovat ostrovní provoz. Jako hybridní měnič může být podporována i sestava složená z více samostatných zařízení
• Minimální účinnost (vztažena k celkové ploše fotovoltaického modulu) při standardních testovacích podmínkách STC12 je:
– 18 % pro panely a moduly složené z monokrystalických a polykrystalických článků,
– 12 % pro panely a moduly složené z tenkovrstvých amorfních článků,
– bez požadavku pro fotovoltaické střešní krytiny, fasádní a okenní systémy a jiné než plošné kolektory (např. trubicové).
• Pro účely podmínek programu se používá kapacita baterií deklarovaná výrobcem stanovená při vybíjení konstantním proudem po dobu 10 hodin nebo kratší.
• V případě použití bateriového systému (s el. akumulátory) je min. podporovaná kapacita vyjádřená v kWh stanovena na jednonásobek a max. podporovaná kapacita na dvojnásobek podporovaného instalovaného výkonu FV modulů v kWp. Akumulátory na bázi olova (vč. gelových, AGM a trakčních), Ni-MH, Ni-Fe nejsou podporovány.
• Systém musí být umístěn na domě, jiné doplňkové stavbě u domu, či na jiné speciální konstrukci uzpůsobené tak, aby neomezoval růst vegetace a její údržbu.
Pro získání podpory na systém fotovoltaiky s využitím tepelného čerpadla musí být splněny následující podmínky:
- Tepelné čerpadlo spolupracující s FVE musí být využíváno jako hlavní zdroj tepla pro vytápění a ohřev teplé vody a musí umožňovat řízení výkonu.
- V systému musí být instalována akumulační nádrž o celkovém objemu min. 400 litrů pro ohřev teplé vody a vytápění, popř. mohou být použity samostatné nádrže, přímo ohřívané tepelným čerpadlem. V případě nízkoteplotních systémů vytápění s vlastní akumulací tepla (podlahové a stěnové vytápění) není požadována instalace akumulační nádrže na topnou vodu.
- Regulační systém musí monitorovat aktuální hodnoty a směry proudů v místě přívodu elektrického proudu do objektu a přizpůsobovat výkon tepelného čerpadla a el. topných těles či elektrokotle tak, aby bylo maximalizováno využití vyrobené elektřiny. Algoritmus regulačního systému musí preferovat využití tepelného čerpadla pro ohřev vody před přímým el. ohřevem.
- Podporu nelze poskytnout, pokud byla nebo je poskytována podpora na výměnu zdroje za jiný typ než tepelné čerpadlo a k podpoře tepelného čerpadla a fotovoltaického systému.
Fotovoltaika na klíč – vyřízení dotace Zelená úsporám zdarma
Žádost lze podávat výhradě online přes systém AIS SFŽP ČR https://zadosti.sfzp.cz/. Můžete si ušetřit mnoho času a práce tím, že celý projekt zadáte na klíč realizační firmě. Mají speciálně školené pracovníky na efektivní a úspěšné podávání dotací. Na vás bude jen zajistit některé požadované dokumenty, které nemůže dodat či zajistit realizační firma. Eliminujete tak riziko zamítnutí z důvodu chybného podání, výhodou je také ušetřený čas a energie. V případě, že za vás dotaci vyřizuje firma, je třeba jim dát zplnomocnění k úkonům za účelem vyřízení dotace.
Požadované dokumenty předkládané při žádosti o podporu
- Odborný posudek (technická zpráva a výkresová část (zjednodušené schéma zdroje, umístění navrhovaného zdroje solárních panelů, jejich sklon a orientace ke světovým stranám)
- Dokument prokazující vlastnictví bankovního účtu žadatele, na který bude vyplacena dotace
Specifické dokumenty, které mohou být vyžádány, pokud se budou týkat daného projektu:
- Souhlasné prohlášení spoluvlastníků nemovitosti - v případě spoluvlastnictví více osob.
- Doklad o projednání stavebního záměru u památkově chráněných budov.
- Doklad o schválení stavebního záměru v případě, že je dům ve zvláště chráněném území.
- Stanovisko o ochraně přírody a krajiny v případě možné souvislosti s dotčením létajících savců jakožto předmětu ochrany evropsky významné lokality.
- Smlouva o smlouvě budoucí či rezervační smlouva v případě žádosti o podporu na dům, který teprve pořizujete.
- Výpočet environmentálně šetrného řešení projektu v případě, že žádáte o bonus na environmentálně šetrné řešení projektu. Doložit je nutné i dokumenty dokládající zadané hodnoty.
- V případě, že je dům v katastru uveden jako stavba pro rodinnou rekreaci, je třeba prokázat, že byla využívána k trvalému bydlení včetně prokázání trvalého pobytu dva roky před podáním žádosti.
- Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) včetně protokolu v případě instalace zdroje navrhované či provedené dříve než 2 roky po dokončení nového RD.
Dokumenty k doložení realizace projektu po řádném dokončení (nutno doložit do 24 měsíců od akceptace žádosti):
- Zprávu o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu (Dokumenty: https://novazelenausporam.cz/dokumenty/rodinne-domy/ )
- Dokumenty prokazující technické vlastnosti použitých výrobků – předkládají se pouze u výrobků, které nejsou uvedeny v Seznamu výrobků a technologií (SVT https://svt.sfzp.cz/ )
- Fotodokumentace nového zdroje energie
- Daňové a účetní doklady za realizaci podporovaných opatření
- Potvrzení o úhradě – pro bezhotovostní platby je dokladem o úhradě výpis z bankovního účtu (akceptován je i výpis pořízený z internetového bankovnictví, nikoliv však pouhé potvrzení o zadání příkazu k úhradě), pro platby v hotovosti je dokladem o úhradě příjmový pokladní doklad.
Chcete vědět více? Projděte si kompletní dokument k dotaci Závazné pokyny Nová zelená úsporám >>> (64 stran)
Tip na další článek: Nová zelená úsporám Elektromobilita 2023 >>