Jak vybrat ostrovní solární systém krok za krokem

Stojíte před rozhodnutím o výběru ideálního ostrovního solárního systému? Náš článek vám nabízí komplexní průvodce, který vás povede celým procesem. Zaměřujeme se přímo na to, co je nejdůležitější – od určení vašich energetických potřeb až po výběr správných komponentů. Zjistěte, jak vybrat optimální solární panely, baterie a řídící systémy, které nejlépe vyhovují vaší situaci.

1. Zorientujte se v cenách solárních elektráren

Reálná nákupní cena ostrovní solární elektrárny se pohybuje mezi 166 000 až 485 000 Kč dle toho, jakou výši dotace získáte a jak velký výkon pro svou domácnost potřebujete. Zjistěte více o úskalí získání dotací na ostrovní systém. Ostrovní systém si musíte nechat nainstalovat od odborníka, proto něco stojí i samotná práce. Dále je zapotřebí koupit také baterii, do níž ukládáte přebytky elektřiny. Je dobré brát v potaz i návratnost této investice. Obvykle se počítá s návratností do sedmi let

2. Spočítejte si množství vyrobené energie

Ostrovní solární systém je schopen za optimálních podmínkek při špičkovém výkonu 1 kWp vyrobit 980 kWh elektrické energie ročně. Tento údaj se udává ve Watt-peak (Wp). Na základě tohoto údaje si pak můžete dle tabulky snadno vypočítat, jak velkou plochu by měly fotovoltaické panely pokrývat. Vybíráte ostrovní systém pro jiný objekt nežli je rodinný dům?

Solární ostrovní systémy pro chaty a chalupy

Solární ostrovní systém pro karavany a kempování

Příklad jednotlivých velikostí FVE a jejich výkonu
Výkon FVEVyrobená energie za rokPlocha panelů
1kW980 kWh6,1 m²
2kW1960 kWh12,2 m²
3kW2940 kWh18,3 m²
4kW3920 kWh24,4 m²
5kW4900 kWh30,5 m²

Nevíte, kolik energie vaše domácí spotřebiče spotřebovávají? Nahlédněte na orientační tabulku, podle níž si poznáte, kolik energie potřebujete vyrobit, aby vám všechny spotřebiče fungovaly.

Příklad jednotlivých velikostí FVE a jejich výkonu
SpotřebičSpotřeba elektřiny ve WSpotřeba 1 kWh se rovná:
Kombinovaná chladnička s mrazničkou, 185 cm, 1+0.73 kWh25 h provozu
Pračka140 W1 vyprání
Myčka na nádobí1800 W33 minut používání
Televize Plazma344 W174 minut používání
Mikrovlnná trouba1500 W40 minut používání
Rychlovarná konvice1900 W31 minut používání
Toastovač120 W5 minut používání (10 toastů)
Žehlička1100 W54 minut používání
Sušička prádla3500 W17 minut používání
Notebook50 W20 h užívání
Router (internet)7 W6 dní užívání
Nabíječka na mobil4 W278 nabití

 

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

3. Zohledněte dotace na vybraný výkon

Čím výkonnější elektrárnu si pořídíte, tím vyšší dotace dostanete. Zjistěte více o úskalí získání dotací na ostrovní systém.

  • Minimální instalace o výkonu 2 kWp – výše podpory činí 40 000 Kč
  • Minimální instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem – výše podpory činí 60 000 Kč
  • Minimální instalace o výkonu 2kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – výše podpory činí až 100 000 Kč
  • Za 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp – výše podpory činí 10 000 Kč
  • Za 1 kWh elektrického akumulačního systému na bázi lithia – výše podpory činí 10 000 Kč

4. Zjistěte si potřebné systémové napětí

Off-grid systém vybírejte podle takzvaného systémového napětí. Abyste dosáhli požadovaného systémového napětí, je nutné zapojit jednotlivé bateriové články odpovídajícím způsobem. Je záhodno, aby systémovému napětí odpovídal hlavně regulátor dobíjení a spotřebiče, jež jsou k němu připojeny. 

Na systémovém napětí závisejí nabíjecí i dobíjecí proudy na baterii. Obecně se tedy dá říci, že čím větší ostrovní systém je, tím vyšší by mělo být i systémové napětí celé sestavy. Standardními systémovými napětími jsou 12V a 24V, setkáte se i se 48V.

Abyste si zvolili vhodný výkon, měli byste znát denní spotřebu objektu, v němž bude ostrovní solární systém nainstalován. K tomuto účelu můžete využít například online kalkulačku. Olověné baterie by však měly mít minimálně dvakrát větší kapacitu ve Wh, než je vaše denní spotřeba.

5. Jaký typ baterií zvolit?

Z hlediska baterií pro fotovoltaiku lze vybírat mezi:

  • Olověnými solárními bateriemi – jsou zpravidla bezúdržbové; disponují elektrolytem v podobě gelu nebo absorpční skleněné rohože (AGM); obvykle jsou dostupné v napětí od 2 do 12V
  • Lithiovými bateriemi – pracují na bázi lithia a jde buď o lithium-železo-fosfát (LiFePO4 a LiFeYPO4) či lithium-ion; jsou dražší než olověné baterie, ale také lehčí a odolnější vůči kolísání teplot; zvládnou i vyšší nabíjení nebo hlubší vybíjení; také mají mnohem delší životnost

Důležitá je ovšem i samotná velikost baterie, respektive její kapacita. Tu si volíte podle spotřeby vaší domácnosti, kterou si vypočítáte dle návodu výše. Pro ostrovní solární systémy do 3,7 kWp se nejčastěji používají baterie s kapacitou 5,8 kWh. U větších ostrovních solárních systémů se setkáte s kapacitou 7 kWh a větší.

Často kladené otázky

Při návrhu ostrovního systému zvažte specifické energetické potřeby, dostupné zdroje, rozpočet a regulační a environmentální požadavky. Proces návrhu může zahrnovat studii proveditelnosti, posouzení a analýzu místa, dimenzování a modelování systému a výběr zařízení a pořízení. Využijte kvalifikované odborníky se zkušenostmi v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetických systémů.

Při výběru ostrovního systému zvažte spolehlivost, účinnost, cenu a schopnost poskytnout stabilní a spolehlivý zdroj elektřiny. Prozkoumejte a porovnejte různé ostrovní systémy, abyste našli ten nejvhodnější pro vaše potřeby.

Na trhu je k dispozici mnoho různých značek ostrovních systémů a nejlepší značka pro konkrétní místo bude záviset na konkrétních potřebách a preferencích daného místa, stejně jako na dostupných zdrojích a jakýchkoli regulačních nebo ekologických požadavcích. Některé známé značky ostrovních systémů zahrnují Siemens, GE, Schneider Electric, ABB a Siemens.

Na této stránce