Jak fungují tepelná čerpadla v zimě a v noci?

Tepelná čerpadla mohou být méně účinná v extrémně chladném počasí, protože venkovní vzduch obsahuje méně tepla, které může být absorbováno. Dnešní tepelná čerpadla fungují i při velmi nízkých teplotách, většinou do -25 °C. Kromě toho, k výrobě tepla využívají energii z obnovitelných zdrojů, což z nich dělá velmi úsporný topný systém. Ale čím to, že fungují i za mrazivého počasí? A jak se liší jejich provoz, když spíte, od toho běžného? Na to vám dáme odpověď.

✏️ Kde začít? Pokud ještě nevíte co je tepelné čerpadlo, čtěte: Co jsou tepelná čerpadla a jak fungují? >>

Jak účinné je tepelné čerpadlo v chladném období?

Nejpoužívanější tepelné čerpadlo vzduch-voda obvykle ztrácí na účinnosti s chladnějším počasím, protože musí spotřebovat více energie na získání tepla ze vzduchu. 

To je způsobeno tím, že tepelné čerpadlo tohoto typu musí nasávat dostatek tepla na to, aby se takzvané chladivo trvale ohřívaloTento proces pak vyžaduje daleko více energie, když je ve vzduchu méně tepla. 

Což mu nebrání v tom, aby mohlo spolehlivě pracovat i při teplotách do -25 °C.

💡 Věděli jste? Takzvané chladivo, které cirkuluje v tepelném čerpadle vzduch-voda, má výrazně nižší teplotu, nežli je teplota venkovního vzduchu. A právě proto z něj může odebírat teplo. 

Někteří majitelé domů se rozhodnou ponechat svůj starý plynový kotel nebo přímotopy jako nouzový záložní zdroj tepla pro případ intenzivně chladného počasí. 

čerpadlo v zimě
Zdroj: European Commission, PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM

Může dojít k zamrznutí tepelného čerpadla?

Když venkovní teplota klesne pod bod mrazu, může se na venkovní jednotce tepelného čerpadla (vzduch-voda) tvořit led. Pokud jsou cívky systému příliš studené, zapne se režim odmrazování a běží, dokud cívky nedosáhnou správné teploty. 

Tento odmrazovací cyklus trvá přibližně 10 až 15 minut.

Přestože se odmrazovací cyklus spouští automaticky, můžou nastat komplikace a k odmrazování nedojde. V takovém případě by skutečně mohlo dojít až k zamrznutí tepelného čerpadla. 

Aby tepelné čerpadlo fungovalo efektivně po celou zimu, je třeba o něj pečovat. Tepelná čerpadla naštěstí nevyžadují tolik údržby, takže stačí jen tu a tam provést kontrolu.

Zde je několik tipů:

 
  • Vyměnit vzduchové filtry aspoň každý měsíc nebo častěji.
 
  • Venkovní součásti udržovat v čistotě. Takže žádný led, sníh, posekaná tráva atd.
 
  • Venkovní jednotku tepelného čerpadla by nemělo nic zakrývat.

Výhody a nevýhody nejpoužívanějšího tepelného čerpadla v zimě

Když shrneme funkčnost nejpoužívanějšího tepelného čerpadla vzduch-voda, zjistíme, že ho bez problému lze využívat i v zimě. Avšak, má to své výhody i nevýhody.

Výhody v zimě
Nevýhody v zimě
Funguje při teplotách do -25 °C

V tepelném čerpadle cirkuluje chladivo, které má nižší teplotu než vzduch. Díky tomu z něj může odebírat teplo.

Jednoduchá údržba

Postačí pravidelná kontrola venkovní jednotky a jednou až dvakrát za měsíc výměna vzduchového filtru.

Režim odmrazování

Funguje automaticky a zabraňuje zamrznutí tepelného čerpadla.

Snižuje se jeho účinnost

S nižší venkovní teplotou klesá i jeho výkon. To znamená méně tepla pro váš dům.

Další zdroj tepla

Pokud má dům velkou tepelnou ztrátu a tepelné čerpadlo není dostatečně výkonné, může být zapotřebí další topný zdroj. Například elektrický nebo plynový kotel.

Vyšší spotřeba elektřiny

Aby tepelné čerpadlo mohlo čerpat teplo ze vzduchu i při nižších teplotách, je zapotřebí více energie. Což se projeví v podobě zvýšené spotřeby elektřiny.

Jaké tepelné čerpadlo funguje nejlépe při teplotě -15 °C

Topný faktor není snížen pouze z důvodu nízké venkovní teploty jako takové. Tepelné čerpadlo vzduch-voda totiž musí část vyprodukovaného tepla obětovat také na již zmíněné odmrazení.

Vzduch-voda
Výkon tepelného čerpadla při teplotě -15 °C. 55%
Země-voda
Výkon tepelného čerpadla při teplotě -15 °C. 91%

📘 Chcete vědět více? Pro bližší porovnání tepelných čerpadel čtěte článek: Typy tepelných čerpadel

Mělo by se tepelné čerpadlo na noc vypínat?

Správně fungující tepelné čerpadlo by nemělo spotřebovávat mnoho elektrické energie, přesto však mnozí uvažují o vypnutí tepelného čerpadla na noc, aby ušetřili peníze za vytápění. 

💡 Věděli jste? Díky mobilní aplikaci lze teplotu v interiéru regulovat odkudkoliv na světě.

  • Kdy vypínat?
Když má dům větší tepelnou ztrátu a teplo z něj uniká rychleji, může tepelné čerpadlo běžet v noci déle, aby udrželo požadovanou teplotu. V takovém případě by bylo vhodné zvážit zlepšení úrovně izolace vašeho domu.
  • Kdy nevypínat?

V dobře izolovaném domě není nutné tepelné čerpadlo na noc vypínat. Tepelné čerpadlo bude pracovat pouze v případě potřeby, což obstará programovatelný termostat. V domě s nízkou tepelnou ztrátou bude trvat několik hodin, než teplota v noci výrazně klesne.

Pokud tepelné čerpadlo využíváte v létě také jako klimatizaci, dává smysl tepelné čerpadlo na noc nevypínat. Ale je potřeba počítat s vyšší spotřebou elektřiny.

Které tepelné čerpadlo je nejlepší do chladného počasí?

Pokud bychom hledali tepelné čerpadlo, které není příliš ovlivněno venkovní teplotou, musíme najít takové, které využívá jiný zdroj tepla než je vzduch. Tím pak mohou být tepelná čerpadla, která teplo odebírají z vody nebo země. 

Vzhledem k tomu, že země absorbuje sluneční energii, zůstávají teploty v podzemí stabilní po celý rok. Snadno tak zvládne vytopit dům nebo ohřát vodu během zimních měsíců, aniž by byla potřeba dalšího zdroje tepla.

Avšak tepelné čerpadlo země-voda je tím nejvíce nákladným na pořízení. Na druhou stranu je také tím nejúspornějším. Oproti typu vzduch-voda spotřebovává o 30 % méně elektřiny z distribuční sítě.

Často kladené otázky

Množství tepla, které tepelné čerpadlo vyrobí v zimě, bude záviset na velikosti a typu tepelného čerpadla, okolní teplotě a účinnosti systému. Obecně platí, že tepelná čerpadla jsou nejúčinnější v mírných klimatických podmínkách a jejich výkon se může snížit při velmi nízkých teplotách. Novější tepelná čerpadla s vysokou účinností však mohou stále poskytovat dobrý výkon v chladnějším klimatu.

Chcete-li zvýšit účinnost tepelného čerpadla v zimě, udržujte ho v dobré údržbě, izolujte dům, používejte programovatelný termostat, mějte dveře a okna zavřená a zvažte instalaci systému pro sledování tepla, aby se zabránilo zamrzání potrubí.

Tip na další článek: Kdy se vyplatí tepelné čerpadlo? >>

Na této stránce