Vše o přenosných solárních panelech
Přenosný solární panel může posloužit jako skvělá vychytávka ve chvílích, kdy potřebujete nabít zařízení, které funguje na elektřinu, například autobaterii, notebook či mobilní telefon. Většina moderních přenosných panelů disponuje technologií pro nabíjení USB zařízení a to rovnou ze slunce.
K čemu vám přenosný solární panel poslouží?
Doplňkový zdroj energie využijete při nabíjení autobaterií, akumulátorů a také:
- malých přenosných zařízení, například notebooku nebo mobilního telefonu, přenosných přehrávačů či powerbank,
- malých solárních ostrovních systémů.
Můžete si ho vzít s sebou na výlet do přírody, na dovolenou nebo třeba do práce. Své uplatnění najde v autě, karavanech, obytných vozech i ostrovních fotovoltaických systémech. Některé přenosné solární systémy je možné instalovat i trvale, například na zahradu, na střechu karavanu a automobilu či kontejneru.
Jak vypadá a jak funguje?
Přenosná solární nabíječka se obvykle skládá z jednoho a více solárních panelů a nejčastěji mívá rozkládací konstrukci. Obvykle váží něco málo přes 2 kilogramy. Snadno se rozloží, případně je možné použít stojan, na nějž solární panel umístíte. Solární panel vždy umisťujte na přímé slunce. Ideálním úhlem dopadu slunečních paprsků je 45 °. Přenosný solární panel na sobě může mít kontrolku, respektive LED indikátor, který vám dá pomocí světla najevo, že je intenzita slunečního záření dostatečná. Jakmile začne přenosný solární systém přijímat energii ze slunce, můžete ho propojit pomocí USB kabelu se svým zařízením. Nabíjené zařízení ale raději umístěte do stínu, aby nedošlo k jeho přehřátí.
Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.
ZDARMA
Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.
Typy přenosných solárních panelů
V současnosti rozpoznáváme dva typy přenosných solárních panelů a to podle toho, jak nakládají se získanou energií:
- Přenosný solární panel s integrovaným akumulátorem – solární panel funguje podobně jako klasická powerbanka; umožňuje uskladnit si energii na pozdější využití; baterie se ovšem liší svou velikostí, respektive kapacitou
- Solární panel pro přímé dobíjení – nese pouze solární článek; má mnohem větší výkon, ale nedisponuje možností uchovat si energii na později; má také větší rozměry a bývá těžší
Výběr přenosného solárního panelu v 6 krocích
1. Cena
Cena přenosného solárního panelu se pohybuje cca od 2000 Kč do 27 000 Kč. Cenu určuje velikost solárního panelu, respektive jeho výkon a odolnost. Čím větší přenosný solární panel si koupíte, tím bude také těžší. Ty největší mívají až 13 kilogramů.
2. Výkon
Výkon solárního panelu může činit například 50 W (nižší výkon) nebo i 400 W (vysoký výkon). Čím vyšší výkon solární panel má, tím rychleji vaše zařízení nabije. Výkon přenosného solárního panelu vybírejte také podle zařízení, která budete chtít dobíjet. Například 300W přenosný solární systém bez problému nabije elektrické zařízení až do příkonu 300 W.
3. Efektivita
Údaj o efektivitě u každého solárního panelu vám říká, kolik sluneční energie je schopný skládací, respektive přenosný solární panel přeměnit na elektřinu, která vám dobije vaše elektronické zařízení. Na českém trhu se obvykle setkáte s:
- amorfním fotovoltaickým článkem – zachycuje větší množství energie, ale má nižší účinnost, která obvykle činí maximálně 8 %, a také nižší životnost
- krystalický fotovoltaický článek – neabsorbuje rozptýlené záření a má vyšší účinnost, která se pohybuje až na hranici 16 %, i delší životnost
Zároveň ale seženete i přenosný panel s účinností okolo 23 až 25 %.
4. Příslušenství a výstupy
Každý solární panel má jiné množství výstupů a příslušenství, mezi ty nejčastější řadíme:
- konektor pro výstup DC 18V
- konektor pro připojení nabíjecího USB kabelu
- modrý LED indikátor nabíjení připojeného zařízení
- konvertor s ovládací jednotkou
- rozkládací stojan pro dosažení optimálního úhlu náklonu
- svorky pro nabíjení autobaterie
- konektor pro propojení solárního panelu a svorek k autobaterii
- ramenní popruh pro lepší manipulaci se solárním panelem
Disponuje-li přenosná solární nabíječka výstupem USB 5V, pak je vhodná zejména pro drobnou elektroniku, jakou je mobilní telefon, kamera, fotoaparát či přehrávač hudby nebo přenosné DVD. Konektor 12 V je vhodný pro nabíjení autobaterie, lodí i motocyklů.
Často kladené otázky
Náklady na přenosné solární panely se mohou pohybovat od několika tisíc Kč do několika desítek tisíc Kč, v závislosti na velikosti, účinnosti, typu, značce a prodejci. Chcete-li najít nejlepší nabídku, porovnejte ceny od různých prodejců a před nákupem pečlivě zvažte své potřeby a rozpočet.
Výkon přenosného solárního panelu se vztahuje k množství elektřiny, které dokáže vyrobit, a obvykle se měří ve wattech (W). Může se pohybovat od několika wattů do několika stovek wattů a je ovlivněna velikostí, účinností, typem a množstvím dopadajícího slunečního světla.
Při výběru značky přenosného solárního panelu zvažte pověst, záruku, cenu, účinnost a výkon panelu. Proveďte průzkum, porovnejte různé značky, přečtěte si recenze a požádejte o doporučení, abyste našli nejlepší možnost pro vaše potřeby.
Tip na další článek: Solární panely na balkón