Vše, co potřebujete vědět o solárním panelu na balkon

Přemýšlíte o tom, jak ušetřit za elektřinu a napadlo vás, pořídit si solární panel na balkon? Pak děláte dobře. Nejlevnější solární panel vás vyjde na zhruba 14 000 Kč a vyrobí až 600 kWh elektřiny za rok. Při současné ceně elektřiny 1 kWh za 8,10 Kč můžete ročně ušetřit až 4 860 Kč. Investice do solárního panelu se vám tak vrátí za necelé tři roky. Solární panel využijete nejenom na balkoně či terase vašeho rodinného domu, ale třeba i na balkoně v panelovém bytě.

Dostanu dotace na balkonový solární panel?

Co se týče aktuálně vypsaných dotací – Nová zelená úsporám či Kotlíková dotace – nelze je využít na solární panel umístěný na balkon panelového domu. Nárok na dotaci mají pouze majitelé a stavebníci rodinných domů. Dále mohou o dotaci zažádat nabyvatelé nových rodinných domů. 

Co se týče aktuálně vypsaných dotací – Nová zelená úsporám či Kotlíková dotace – nelze je využít na solární panel umístěný na balkon panelového domu. Nárok na dotaci mají pouze majitelé a stavebníci rodinných domů. Dále mohou o dotaci zažádat nabyvatelé nových rodinných domů. 

Přečtěte si, jak solární panely vyrábějí elektrickou energii, nebo o tom, jestli fungují i v zimě a v noci.

Zdroj: NAVOD_tepelna_cerpadla_Premium_5000_8000_2021

Vyplatí se soláry na balkon?

Samozřejmě záleží hlavně na tom, kolik elektřiny ročně spotřebujete a také na umístění solárního či solárních panelů. Pokud si pořídíte solární panel s menším výkonem, například takový, který vyrobí 300 kWh elektřiny za rok, pak můžete po zastropování cen elektřiny, kdy bude stát 9,40 Kč 1 kWh, za rok ušetřit až 2 820 Kč.

Vypočítejte si spotřebu vaší domácnosti

Zároveň je dobré znát spotřebu elektrické energie celé domácnosti a to za jeden den i za rok. A k tomu potřebujete vědět, kolik vaše jednotlivé elektrické spotřebiče spotřebují za rok elektřiny. Tuto hodnotu si spočítáte tak, že si vezmete aktuální cenu elektrické energie za 1 kWh. Ta momentálně činí 8,10 Kč. Denní spotřebu vypočítáte tak, že si spočítáte 0,1 kWh x 24 hodin. Spotřeba elektrické energie na jeden den vychází na 2,40 Kč. Tuto částku pak vynásobíte aktuální cenou elektřiny 8,10 Kč. Vyjde vám částka 19,44 Kč a tu dále vynásobíte počtem dnů v měsíci, tedy např. 30 dní. Částka 583,20 Kč udává spotřebu za měsíc, a když ji vynásobíte počtem měsíců v roce, vyjde vám částka 6 998 Kč. To je spotřeba elektrické energie jednoho konkrétního spotřebiče  za jeden rok. 

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

Mnohem jednodušší variantou, jak zjistit spotřebu elektrické energie ve vaší domácnosti, je ta, při níž použijete online kalkulačku.

5 důvodů, proč si pořídit solární panel na balkon

Lidé shánějí fotovoltaický panel na balkon hlavně z toho důvodu, aby elektrickou energii odebíranou od svého distributora alespoň částečně nahradili elektřinou, kterou si vyrobí sami. Tak se dá výrazně ušetřit. Existují ale i další důvody, proč si solární panel pořídit.

Výhody
1. Nejste odkázání jenom na svého distributora

Pokud dojde například k blackoutu čili výpadku elektřiny, máte možnost ji alespoň částečně získat z vašich fotovoltaických panelů. Sice vám nejspíš nevydrží nadlouho a nepokryje celou spotřebu domácnosti, na druhou stranu ale budete mít elektřinu na omezený čas aspoň na to nejdůležitější elektrické vybavení domácnosti.

2. Návratnost investice

Vynaložené náklady se vám vrátí do několika málo let. V případě menších solárních panelů je samozřejmě návratnost mnohem kratší. Cena za solární panel vhodný na balkon se pohybuje okolo 14 000 Kč, ale vzhledem k současným cenám elektřiny, je tato částka téměř zanedbatelná. Dražší solární panely s akumulátory vás vyjdou na 50 až 60 000 Kč. Spočítejte si návratnost investice v online kalkulačce.

3. Dlouhá životnost

Solární panely vám vydrží dlouhá léta a výrobci obvykle poskytují záruku až na 25 let.

4. Budete ekologičtí

Energie ze slunce je úplně zdarma. K její výrobě není zapotřebí těžit uhlí, ropu ani plyn.

5. Zastíníte si nežádoucí viditelnou část balkonu

Fotovoltaický panel zároveň může dobře posloužit i jako designový prvek. Solární panel bývá elegantní, a navíc vám pomůže zakrýt tu část balkonu, kterou byste před zraky veřejnosti raději skryli.

3 nevýhody spojené se solárním panelem

Na druhou stranu je dobré uvést také nevýhody spojené s pořízením solárního panelu

Nevýhody

1. Nedostanete dotaci

Na fotovoltaický panel vhodný na balkon bohužel nemůžete od státu čerpat dotace.

2. Potřebujete povolení SVJ

Abyste si solární panel mohli na balkon umístit, potřebujete k tomu písemné svolení Společenství vlastníků jednotek.

3. Nižší výkon

Solární panely na balkon zpravidla mívají nižší výkon než panely, které se umisťují na střechu. To je dáno hlavně sklonem panelů, jenž obvykle činí 0 °. Naopak panely na střechách mají v ideálním případě sklon 35 až 45 °.

Jak mini solární panel na balkon funguje?

Solární panel na balkon se skládá z:

Solární panel vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Měnič tuto energii přeměňuje na elektřinu, kterou následně využijete v domácnosti. Měnič je napojen k vašemu elektrickému okruhu a to jednoduše tak, že ho zasunete pomocí zástrčky do klasické elektrické zásuvky. Elektřina pak putuje do televize, lednice, pračky, myčky a dalších zařízení, která pracují s pomocí elektrického proudu. Tím pádem z veřejné sítě odebíráte méně elektřiny. 

Důležitá je i efektivita solárních panelů. Přečtěte si, jak jsou solární panely účinné anebo jak dlouho vám vydrží.

Princip fungování solárního panelu na balkon

Zdroj: NAVOD_tepelna_cerpadla_Premium_5000_8000_2021

Kam můžete solární panel umístit?

Solární panel, jak jsme uvedli hned v úvodu, můžete umístit na balkon, v ideálním případě na zábradlí. Také je možné umístit solární panel na okno nebo:

  • na terasu
  • střešní plochu nad bytem nebo garáží
  • na vnější povrch stěny obrácené směrem ke slunci

Vhodné není umisťovat solární panel za parapet ve výklenku balkonu nebo na stěnu pod balkon o patro výše a všude tam, kde překážejí slunečním paprskům sloupy, stromy nebo jiné budovy.

Solární panel si můžete umístit také do okna

Do okna si lze umístit průhledný solární panel. Ten k vám domů bez problémů propustí denní světlo a zároveň vám vyrobí elektrickou energii. Ty nejmodernější solární panely do oken vypadají jako klasické sklo a také propouštějí světlo stejně jako běžná okna. Jsou však vyrobeny z jiného typu skla, které absorbuje ultrafialové záření a infračervené světlo a přeměňuje je na elektrickou energii. 

Jak vybrat solární panel krok za krokem

1.

Cena

Mini fotovoltaický systém vás vyjde kolem 14 000 Kč, pokud si budete kupovat zařízení bez akumulátoru. Cena sofistikovanějších zařízení se pohybuje mezi 50 až 60 000 Kč. V tomto případě však máte tu výhodu, že akumulátor v sobě vyrobenou energii nashromáždí, a když ji zrovna nevyužijete, nechá si ji v sobě na `horší časy`.

2.

Vzhled

Solární panel není jenom užitečný, ale rovněž i designový prvek. Vzhledem k jeho vertikálnímu umístění hraje vzhled podstatnou roli. A proto zejména full black solární panely patří mezi ty vzhledově nejoblíbenější. Jsou celistvé a není na nich patrné typické členění jiných solárních panelů. Právě díky nadčasovému a minimalistickému designu je po solárních full black panelech v současnosti nejvyšší poptávka.

3.

Velikost zařízení

Obvykle si můžete pořídit solární systém s jedním nebo dvěma solárními moduly s připojenou zátěží do 600 wattů. Ten disponuje i měničem, který zapojujete do elektrické zásuvky. Jeden modul mívá rozměry 1 x 1,7 m a jeho jmenovitý výkon činí 280 až 350 wattů. Menší solární moduly mívají výkon 50 až 150 wattů. Níže uvádíme tabulku, z níž se dozvíte, kolik jednotlivá zařízení v domácnosti spotřebovávají energie.

Příklad jednotlivých velikostí FVE a jejich výkonu
SpotřebičSpotřeba elektřiny ve WSpotřeba 1 kWh se rovná:
Kombinovaná chladnička s mrazničkou, 185 cm, 1+0.73 kWh25 h provozu
Pračka140 W1 vyprání
Myčka na nádobí1800 W33 minut používání
Televize Plazma344 W174 minut používání
Mikrovlnná trouba1500 W40 minut používání
Rychlovarná konvice1900 W31 minut používání
Toastovač120 W5 minut používání (10 toastů)
Žehlička1100 W54 minut používání
Sušička prádla3500 W17 minut používání
Notebook50 W20 h užívání
Router (internet)7 W6 dní užívání
Nabíječka na mobil4 W278 nabití

 

4.

Množství vyrobené elektřiny

Mini solární panel je schopný za rok vyrobit až 600 kWh elektrické energie. Tento údaj se ale liší dle jeho umístění a v závislosti na podnebních podmínkách. Pokud ročně spotřebujete průměrně 1200 kWh elektřiny na osobu, nejde v případě 600 kWh vyrobené elektřiny o vůbec zanedbatelné množství. Počítejte ale s tím, že více energie získáte na jaře a v létě, kdy přes den svítí slunce mnohem déle než na podzim a v zimě.

4.

Způsob zapojení

Na českém trhu seženete solární panel na balkon jakožto zásuvné zařízení, které jednoduše zastrčíte do zásuvky. Některé firmy ovšem prodávají zařízení s takzvaným otevřeným koncem kabelu. Pak si musíte zástrčku sestavit sami, respektive aby bylo vše legální, je nutné si k této činnosti přizvat kvalifikovaného elektrikáře. Jiné modely solárních panelů ale vyžadují dodatečnou instalaci transformátorů nebo fungují ve speciálních síťových zásuvkách. Vyrobená energie slouží k přímé spotřebě.

Tip na další článek: Přenosné solární panely

Na této stránce