Porovnání: Monokrystalický a polykrystalický solární panel

Monokrystalické i polykrystalické panely se používají ve fotovoltaickém systému pro zachycení slunečního záření a jeho následné přeměně na elektrickou energii. Ale jaký je mezi nimi rozdíl? Který je výkonnější a kolik stojí? Připravili jsme kompletní souhrn, ve kterém porovnáme oba tyto typy solárních panelů a napovíme, který vybrat pro váš projekt.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

V rámci fotovoltaického systému oba tyto panely plní stejnou funkci, nicméně, zásadní rozdíl je v energii potřebné k jejich výrobě a tím pádem je mírně odlišná i uhlíková stopa, která vzniká při jejich výrobě. 

Mono i poly solární panely jsou tvořeny krystaly křemíku, avšak k výrobě monokrystalického ingotu (kovový polotovar určený na další zpracování) je zapotřebí daleko více křemíku než k vytvoření polykrystalického ingotu.

Křemík se pro výrobu solárních panelů používá proto, že je ho velký dostatek a zároveň je velmi odolný. Většina výrobců solárních panelů vyrábí monokrystalické i polykrystalické panely, i když technologie polykrystalických článků je v průběhu posledních let na výrazném ústupu.

Z pohledu běžného uživatele fotovoltaického systému bude zásadní rozdíl zejména v jeho pořizovací cenně, účinnosti dle světelných podmínek a ročním období nebo estetice. Jako rozdíl může být také ve velikosti střechy, pro kterou jsou jednotlivé panely vhodnější.

Co se týče údržby, ta je stejná pro oba tyto typy fotovoltaických panelů a je obzvláště snadná, protože solární panely jsou instalovány pod úhlem a díky tomu se většinou samy zbavují nečistot. Délka životnosti je téměř stejná (kolem 25 až 30 let), ale u monokrystalických panelů je o něco málo delší, řádově jen několik let.

Monokrystalický solární panel

Monokrystalické solární panely jsou považovány za špičkové řešení v oblasti fotovoltaických systémů a to především díky jeho vyšší účinnosti a elegantnější estetice. Tyto panely se na první pohled vyznačují černou barvou.

Výrobní proces je delší, dražší a složitější. Při výrobě monokrystalického článku se používá čistý křemík, který je extrahovaný z křemenného písku. Křemík se následně zpracovává na tyče a řeže na destičky. Z těchto destiček se vyrábějí fotovoltaické články, ze kterých se skládá solární panel. A jsou to právě fotovoltaické články, které absorbují sluneční záření a umožňují přeměnu solární energie na elektrickou.

Monokrystalycký panel

Vlastnosti monokrystalického solárního panelu

Hlavní výhodou monokrystalického solárního panelu je obzvláště vysoká účinnost při optimálních světelných podmínkách. Jejich účinnost se odhaduje na 16 až 24 %. Nicméně, vysoký výkon panelu je podmíněn chladnějším počasím, protože tento typ solárního panelu výrazně citlivý na výši venkovní teploty. 

Nejlépe fungují do teploty 25 °C, s každým dalším stupněm jejich účinnost klesá. Hodí se proto do oblastí s nižší teplotou, nebo pro provoz v chladném či zimním období.

Chci konzultaci zdarma

Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.

Chci konzultaci FVE
ZDARMA

Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.

💡 Věděli jste? Účinnost solárního panelů znamená, kolik % elektřiny je schopen solární panel vyrobit z dopadajícího slunečního záření, zbytek energie se mění na teplo. Při optimálních světelných podmínkách (když slunce svítí) dopadá v Česku na jeden m2 zhruba 1 kW energie.

Vyšší výkon znamená také vyšší cenu, zato je vhodný především pro projekty, kdy je cílem maximalizovat výkon. Může se hodit: 

Solární sestava pro karavany a kempování >>

Polykrystalický solární panel

Jak již samotný název napovídá, fotovoltaické články u tohoto typu panelu jsou tvořeny hned několika krystaly křemíku. Díky svému složení (množství křemíkových krystalů) tak hlediska designu polykrystalické solární panely vytvářejí mírný mozaikový efekt a zpravidla mají modrou barvu ve světlých i tmavých odstínech.

Polykrystalický solární panel

Vlastnosti polykrystalického solárního panelu

Polykrystalické solární panely jsou sice méně výkonné než monokrystalické, ale stále nabízejí dostatečnou účinnost v rozmezí 13 až 18 %. Jejich optimální výkon je dosažen při vyšších venkovních teplotách, což je dělá ideálními pro použití v horských oblastech, v zemích s teplejším klimatem nebo pro sezónní využití během letních měsíců.

Tyto panely jsou navíc výhodné z hlediska udržitelnosti a ceny. Díky jednoduššímu a levnějšímu výrobnímu procesu mají nižší uhlíkovou stopu a jsou cenově dostupnější, což je činí atraktivní volbou pro ty, kteří hledají ekonomicky efektivní a ekologické řešení v oblasti solární energie.

Jaká je cena monokrystalického a polykrystalického solárního panelu?

Dříve byl rozdíl v ceně mezi monokrystalickými a polykrystalickými solárními panely okolo 20 až 25 %, což bylo způsobeno rozdílem v náročnosti jejich výroby. Dnes je tento cenový rozdíl díky moderním technologiím, které minimalizují složitost výroby, výrazně nižší.

Pro přehledné porovnání: Na současném trhu najdeme monokrystalické panely s výkonem 380 Wp za přibližně 4 500 Kč, zatímco polykrystalické panely s výkonem 285 Wp stojí okolo 3 500 Kč. Když vypočteme cenu za 1 Wp, vychází nám u obou typů panelů podobná cena, pohybující se mezi 11 a 12 Kč za Wp, což ukazuje, že cenový rozdíl mezi těmito dvěma typy panelů je nyní téměř zanedbatelný.

Je lepší monokrystalický nebo polykrystalický?

Při výběru mezi monokrystalickými a polykrystalickými solárními panely není možné stanovit jednoznačně lepší volbu. Toto rozhodnutí závisí hlavně na individuálních preferencích majitele a specifikách daného projektu. Všeobecně lze ale říci, že pro menší fotovoltaické elektrárny do 1 kW, které se využívají po celý rok, nebývá rozdíl mezi oběma typy panelů příliš významný.

Je důležité zvážit požadovaný výkon solární elektrárny a roční období, ve kterém bude nejvíce využívána. Pro příklad, pokud plánujete solární elektrárnu pro chatu, kterou využíváte hlavně v letních měsících, polykrystalické panely mohou být ideální volbou. Naopak monokrystalické panely jsou vhodnější pro místa, kde je cílem vyrábět elektřinu především v zimních měsících nebo v chladnějším období.

Důležitým faktorem je také dostupná plocha pro instalaci panelů. Pokud disponujete omezeným prostorem, může být lepší volbou monokrystalický panel s vyšším výkonem, jelikož budete potřebovat menší počet panelů k dosažení požadovaného výkonu. Pro více informací a tipů na výběr solárního panelu se můžete podívat na náš další článek:

Výběr solárního panelu >>

Často kladené otázky

Zpravidla vyššího výkonu dosahují monokrystalické panely, jejichž účinnost dosahuje 16 až 24 %. Ale! Rozhodující bude období, ve kterém budete chtít elektřinu vyrobenou FVE využívat. Pro chladnější provoz je vhodnější mono krystal, naopak pro slunné a teplejší roční období je lepší poly krystal.

Dnešní moderní technologie, které se využívají při výrobě mono a poly solárních panelů, snížili rozdíl v ceně na minimum. Rozdíl v pořizovací ceně je tedy minimální.

Vzhledem k tomu, že polykrystalický panel je vhodný pro teplejší měsíce a monokrystalický naopak pro ty chladné či zimní je rozdíl minimální. Rozhodující bude požadovaný výkon fotovoltaické elektrárny a dostupná plocha pro solární panely. 

Na této stránce