Kotvení fotovoltaických panelů na šikmou a plochou střechu

Správně zvolený způsob kotvení fotovoltaických panelů na střechu je zásadní pro to, aby panely byly schopné odolávat povětrnostním a jiným nepříznivým vlivům a mohli tak plnit svůj účel. Jak se liší montážní systém pro šikmé a ploché střechy? A který výrobce je nejlepší? Níže vám poskytneme několik rad, které vám usnadní výběr.

Než začnete s instalací solárních panelů na střechu

Při zvažování způsobu instalace solárních panelů na střechu je důležité vzít v úvahu stáří a stav stávající střechy, povětrnostní podmínky, sklon střechy a zastínění.

U fotovoltaických systémů na komerčních budovách je třeba vzít v úvahu stav střechy, její konstrukční celistvost a přístup k zařízení, aby byly splněny požadavky na požární a životní bezpečnost.

Pokud tedy přemýšlíte o instalaci solárních panelů na střechu objektu, nabízí se dva nejběžnější způsoby uchycení montážního systému:

Překrytí střechy fotovoltaickými panely

Kotvení s překrytím střechy fotovoltaickými panely se využívá nejčastěji, protože instalace je méně náročná, rychlá a díky tomu také ekonomičtější. A právě z důvodu těchto zmíněných výhod je tento typ instalace nejčastější. 

Instalace se provádí za pomocí střešních háků a kolejnic, na které se následně upevní solární panely. Výhodou této instalace je také fakt, že díky vzniklé mezeře mezi panelem a střešní krytinou, vzniká dostatečně velký prostor pro jejich následnou údržbu či samočistící proces.

Pokud zvolíte tento způsob instalace, budou fotovoltaické panely upevněny do stávající střešní krytiny pomocí držáků.Toto řešení se upřednostňuje především na šikmé střeše, která je v dobrém stavu.

Kotvení fotovoltaických panelů do střechy

Kotvení fotovoltaických panelů přímo do střechy představuje řešení, kdy fotovoltaické panely nahrazují původní střešní krytinu na dané části střechy. Tento způsob řešení se využívá zejména proto, že fv panely zásadně nenarušují estetiku domu a lépe splynou se střešní krytinou. 

Integrace do střechy objektu je tedy nejméně nápadná, ale zato náročnější na instalaci, protože existuje zvýšené riziko poškození střechy a mohlo by dojít k zatékání, nebo poškození konstrukce střechy. Je důležité zajistit, aby střecha zůstala vodotěsná v místě spojení různých materiálů. V případě překryvné instalace tomu tak není, protože fotovoltaické panely pokrývají střechu bez jakýchkoli stavebních úprav. 

Jedním z příkladů tohoto způsobu instalace jsou solární dlaždice, více o nich zjistíte v článku:

Typy solárních panelů >> 

Solární montážní systém pro šikmou střechu

Existuje několik způsobů kotvení fotovoltaických panelů. Některé jsou vhodné pro tašky, břidlici a jiné jsou určeny pro ocelové střešní krytiny nebo plechové střechy. Jak již bylo zmíněno, tyto způsoby kotvení mohou být integrovány přímo do střechy/konstrukce objektu nebo překrývat současnou střešní krytinu.

Instalace solárních panelů na střechu s taškami nebo břidlicí

Při instalaci fotovoltaického systému na střechu se kovové háky upevňují přímo do střešních krokví (krokve nesou střešní latě, na nichž je upevněna střešní krytina. Tento proces někdy obnáší také odstranění či výměnu některých střešních tašek. Svislé lišty jsou spojeny s háky, k nimž se solární panely připevňují pomocí svorek nebo držáků. Nakonec se kolem háčků nanese vodotěsné těsnění pro maximální ochranu.

Důležité komponenty montážního systému

Střešní háky: Jsou upevněny v krokvích za účelem ukotvení montážního systému. Tyto háčky jsou obklopeny plastovým nebo kovovým plechem, aby se zabránilo pronikání vody vyvrtaného otvoru.

Kolejnice: Po instalaci střešní háků jsou spojeny právě s kolejnicí, většinou pomocí šroubů. Tyto kolejnice tvoří jakousi základní konstrukci pro solární panely a jsou využívány především kvůli tomu, že umožňují snadné nastavení. Existují i montážní systémy bez kolejnic.

Držáky: Jsou upevňovací komponenty, které připevní solární panel ke kolejnici. 

Cena celé montážní sady pro jeden panel je kolem 2 000 Kč.

Instalace solárních panelů na plechovou střechu

Proces instalace solárních panelů na plechovou střechu je velmi podobný jako u střechy s taškami či břidlicí. Rozdíl je především v upevnění kolejnic. Pokud jde o vlnitou plechovou střechu, k upevnění solárního panelu se používá speciální podpěra (držák), která je navržena přímo pro tento typ střešní krytiny. Tento držák kopíruje tvar (vlna) střechy a je připevněn pomocí kombinovaných šroubů či vrtů s gumovým těsněním.

Solární montážní systém pro rovnou střechu

Komerční a průmyslové solární instalace jsou často umístěny na velkých plochých střechách objektů, jako jsou obchodní prostory, firemní provozovny nebo skladové haly. Tyto střechy mohou mít mírný sklon (obvykle 3 – 4 %). Solární montážní systémy pro ploché střechy se obvykle montují na zátěž a tohoto řešení lze využít i na ploché střeše běžného domu.

Základem tohoto montážního systému jsou zátěžové nebo svařované podpěry, ke kterým se připevní solární panel. Panel spolu s podpěrou drží na střeše váhou betonových bloků.

Výhodou montážního systému se zátěží je, že samotné panely je možné naklánět a orientovat dle potřeby, díky tomu lze maximalizovat produkci elektřiny.

Rámy pro ploché střechy

Pro ukotvení solárních panelů na plochou střechu se často používají svařované trojúhelníkové kovové rámy, které zajišťují dostatečně pevné ukotvení panelů. Tyto hliníkové rámy se nainstalují na střechu a následně zatíží. Solární panely se pak montují přímo na rám.

Levnější trojúhelníkové rámy stojí od 600 do 1 000 Kč, kvalitnější nosné rámy pro plochou střechu pak kolem 3 500 Kč.

Konzole se zátěží

Konzole jsou vysoce kvalitní a levné nosné konstrukce, které umožňují instalaci solárních panelů na ploché střechy nebo přímo na zem. Jedná se o plastové (polymerové) žlaby, které mají dlouhou životnost a jsou bezúdržbové. Snadno se instalují a zajišťují proudění vzduchu pro chlazení panelů. Tyto žlaby jsou často naplněny zeminou, cihlami nebo štěrkem, aby došlo k jejich zatížení a držely na místě. 

Potřebné množství zátěže závisí na výšce a umístění a typu objektu. Solární panely se poté připevní přímo ke konzoly pomocí montážních otvorů na zadní straně modulu.

Tento montážní systém na plochou střechu je nejjednodušší a vhodný pro většinu solárních panelů. Konzole se zátěží jsou tedy ideálním řešením pro flexibilní umístění solárních panelů. Podrobné informace o správném umístění panelů najdete v článku:

Jak nejlépe umístit solární panely >> 

 
Cena této konzole bývá kolem 2 500 Kč.

Jaká je cena za montáž fve na střechu?

Za předpokladu, že se jedná pouze o cenu za samotnou montáž, se cena montáže fotovoltaických panelů odvíjí od jejich celkové plochy (metry čtvereční). Za každý instalovaný m² zaplatíte mezi 3 000 až 500 Kč. V této částce je zahrnuta cena práce a cena montážního materiálu.

Orientační cena za montáž dle plochy fotovoltaických panelů
Výkon fotovoltaických panelůOdhadovaná plocha panelůCena za montáž (3 000/m²)
3kW19.2 m²57 600 Kč
4kW25.6 m²76 800 Kč
5kW32.0 m²96 000 Kč
6kW38.4 m²115 200 Kč

Pokud vás zajímají konkrétní ceny jednotlivých součástí fotovoltaiky, napoví náš článek:

Cena fotovoltaiky pro rodinný dům >>

Jak vybrat solární montážní systém?

Před výběrem správného/vhodného montážního systému pro vaše fotovoltaické panely, byste měli zvážit několik faktorů. Zde jsou některé z nich:

1. Estetika

Fotovoltaické panely zakrývají montážní systém, ale některé součásti mohou být stále viditelné. Některé systémy mají viditelné držáky a lišty, které se objevují na okrajích fv panelů.

Pokud vás zajímá vzhled vašeho fotovoltaického systému, je dobré se předem zeptat odborníka z montážní firmy, jaké komponenty budou viditelné a jak bude fv systém na střeše vypadat po dokončení. Některé z firem vám dokonce mohou ukázat grafické návrhy nebo fotografie předchozích instalací. Pokud předem víte, jak celý fv systém ve finále vypadá, bude pro vás snazší se rozhodnout, který montážní systém použít.

2. Ochrana před poškozením střechy

Správně nainstalované fotovoltaické panely nezpůsobí žádné poškození střechy. Přestože většina montážních systémů nepoškozuje střechu a nezpůsobuje zatékání, jiné – integrované do budovy, představují větší riziko a vyžadují od montážní firmy větší zručnost. 

Montéři fotovoltaického systému integrovaného do budovy musí vyvrtat otvory do střešní konstrukce, aby mohli upevnit montážní systém. Pomocí těsnicích materiálů pak pomáhají eliminovat netěsnosti tím, že odvádějí vodu z místa průniku. Pokud je vaše střecha v dobrém stavu a spolupracujete s profesionálem, je pravděpodobné, že do vaši střechy nebude zatékat.

Ujistěte se, že montér fotovoltaických systémů používá správné komponenty, aby byla zajištěna optimální ochrana. Při hledání nejlepšího montážního systému se můžete poradit s vámi vybranou montážní firmou a zeptat se, zda mají dostatek zkušeností s jeho instalací.

3. Jak náročná bude instalace

Přestože základy instalace montážních systémů jsou téměř podobné, existují faktory, které mohou instalaci ztížit a prodloužit. 

Některé montážní systémy obsahují těžké součásti a skládají se z mnoha dílů. Proto je instalace těchto montážních systémů časově velmi náročná. To stejné platí pro případné opravy či údržbu. Kromě výše zmíněného, složité montážní systémy vás vyjdou dráž. Právě z těchto důvodů je ideální dát na radu a doporučení odborníka z montážní firmy.

4. Způsob upevnění a zabezpečení elektroinstalace

Způsob upevnění, zajištění a ochrany elektrické instalace fotovoltaických panelů je velmi důležitý. Správné vedení kabelů je ideální nejen z estetických důvodů, ale také pro účely údržby a bezproblémového provozu. Pokud není kabeláž správně upevněna a umístěna, může dojít k poškození izolace kabelů, což zapříčiní poruchu elektroinstalace a nefunkčnost fotovoltaických panelů.

Správné vedení kabelů k fotovoltaickým panelům určuje životnost a náklady na údržbu vaší solární elektrárny. Díky správně vybranému montážnímu systému a odborné práci proškolených pracovníků montážní firmy jsou tyto kabely umístěny na bezpečném místě a nejsou vidět.

5. Dimenzování rámu pro fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely nepředstavují žádnou extrémní zátěž pro střechu, ale přesto běžně váží kolem 15 kg na metr čtvereční. Takže při větším celkovém počtu a ploše panelů je potřeba počítat se zvýšenou zátěží střechy vašeho domu. Před instalací systému je tedy dobré se ujistit, že vaše střecha unese vyšší hmotnost. V naprosté většině případů (až v 90 %) se fotovoltaické panely instalují na střechy, které nevyžadují žádnou další konstrukční podporu.

Aby se předešlo tomu, že by fotovoltaické panely byly instalovány na jedné ze střech, které neunesou vyšší hmotnost FV instalace, je potřeba posoudit stav vaší střechy. V případě potřeby lze provést konstrukční zesílení.

Po dokončení instalace solárních panelů je důležité věnovat pozornost také jejich ochraně před bleskem a přepětím.

Jaké jsou nejlepší značky montážních systémů?

Na trhu se objevuje hned několik výrobců solárních montážních systémů a dalšího příslušenství pro instalaci fotovoltaických panelů. Níže si uvedeme některé z nich:

K2 System, Renusol a Aerocompact jsou předními výrobci vysoce kvalitních montážních systémů a komponentů pro upevnění solárních panelů na šikmou či plochu střechu.

Firma KBE Elektrotechnik, patří mezi uznávané výrobce solárních a speciálních kabelů.

Švýcarský výrobce Stäubli vyrábí a dodává kvalitní konektory nejen pro fotovoltaické systémy.

Často kladené otázky

Pro instalaci solárních panelů na šikmou střechu se používá především montážní sada, která obsahuje střešní háky, kolejnice a držáky. Solární panely jsou upevněny v krokvích, zatímco pro ploché střechy se používá rám nebo konzole se zátěží. Jako zátěž poslouží například zemina nebo štěrk.

Montážní firmy, které instalují fotovoltaické panely používají nejčastěji komponenty značky K2 Systém, která patří mezi přední výrobce solárních montážích systému.

Na této stránce