Solární sestava pro karavany a kempování
Jezdíte často na dlouhé cesty karavanem nebo kempovat? V takovém případě se vám bude hodit solární panel na střechu karavanu, který dokáže napájet světla, větrák a všechny 12V spotřebiče, pomocí solární energie. Kolik taková solární sestava pro karavan stojí? Je možné nainstalovat ho svépomocí? Připravili jsme souhrn všech důležitých informací.
Jak využít solární panel na střeše karavanu?
Karavan opatřený solárním panelem pro výrobu elektrické energie ze slunečních paprsků, dokáže vyrobit elektřinu pro spotřebiče uvnitř karavanu – světlo, rádio, TV nebo kuchyňský ventilátor.
Karavan nemusí být permanentně připojený k elektrické síti k tomu, aby bylo možné tuto elektřinu vyrobenou solárními panely spotřebovávat. V karavanu se vyrobená elektřina ukládá do baterie (akumulátor), takže celá solární sestava pro karavan, funguje jako malý solární ostrovní systém.
Jaká je cena kompletní solární sestavy pro karavan?
Cena solární sestavy pro karavan není vysoká oproti jiným fotovoltaický systémům, dá se pořídit za cenu již od 5 500 Kč. V ceně solárního setu obvykle je:
- Solární panel o výkonu 115 Wp
- Solární regulátor
- Spojovací materiál.
I když je výkon takové solární sestavy pro karavan menší, stále dokáže produkovat elektřinu v každém ročním období.
- Jaro cca 290Wh/den
- Léto cca 400Wh/den
- Podzim cca 280 Wh/den
- Zima cca 70 Wh/den
Spotřebič | Doba zapnutí (hod.) | Příkon (Wh) |
---|---|---|
Prostorové světlo | 3 | 48 |
Kuchyňský ventilátor | 0,5 | 10 |
12V barevný televizor | 2 | 90 |
12V rádio | 2 | 48 |
Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.
ZDARMA
Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.
Jaký solarní panel (systém) instalovat na karavan?
O fungování těchto panelů již víme z článku: Co je solární panel a jak funguje? >>
Výběr solárních panelů pro karavan je dost specifická záležitost. Nejdříve si musíme zvolit typ panelu. Ty se rozdělují do několika typů dle jejich funkčnosti a struktury:
Tip experta: Před samotným výběrem solárního panelu je vhodné zjistit, jakou máte dostupnou plochu pro jeho montáž.
1. Amorfní solární panely
Amorfní (tenkovrstvé) solární panely se vyrábějí nanášením tenké vrstvy polovodičového materiálu na jiný povrch (podobně jako stříbření na zadní straně zrcadla).
2. Krystalické solární panely
Krystalické panely se vyrábějí ve dvou typech:
Monokrystalické solární panely
Monokrystalické panely jsou ze všech typů solárních panelů nejúčinnější a zároveň také nejdražší. Má vysoká výkon při optimálních podmínkách (když slunce svítí) a každý modul je tvořen jedním krystalem křemíku. Moduly mají tmavě modrou až černou barvu.
Polykrystalické solární panely
Polykrystalické solárním panely jsou ty levnější. Vyrábí elektřinu, když slunce svítí, i když je zataženo. Ale mají nižší účinnost, takže vyrobí méně elektřiny než monokrystalické solární panely. Tyto moduly mají světlejší (oproti předchozímu typu) modrou barvu.
Nejprodávanějším typem solárních panelů pro karavan je monokrystalický solární panel o výkonu kolem 175 Wp. Při tomto výkonu vyrobí panel cca 600 Wh/den v létě a 90 Wh/den v zimě.
Jak velkou baterii pro fotovoltaiku na karavanu?
Znalost kapacity baterie a vašich spotřebních návyků vám poskytne dobrou představu o tom, jak dlouho vaše baterie pravděpodobně vydrží bez elektrické přípojky. V první řadě je potřeba znát aspoň přibližnou spotřebu elektřiny a velikost kapacity baterie.
Jestliže spotřebujete 27,5 Ah (ampér hodiny) denně a kapacita baterie bude 110 Ah, pak vám baterie teoreticky vydrží až 4 dny bez připojení k elektrické přípojce.
Úplné vybití olověného akumulátoru může způsobit trvalé poškození. Ve většině případů byste měli pracovat s využitím pouze 50 % kapacity akumulátoru, tj. jeho hloubky vybití (DoD), než přestanou spotřebiče fungovat.
Standartní fotovoltaika na karavanu obvykle používá baterie 12V a nelze očekávat, že solární panel bude přímo napájet zařízení s vysokou spotřebou, jako je rychlovarná konvice nebo toustovač.
Namísto toho můžete prostřednictvím baterie napájet 12V televizor, světla nebo vodní čerpadlo. Pro možnost využívat spotřebiče 230V bude zapotřebí střídače (měnič).
Další užitečné informace naleznete v článku: Baterie k fotovoltaice >>
Montáž solárního panelu na karavan
Montáž solárního panelu na karavan je jednoduchá, rychlá a lze ji zvládnout svépomocí. Za předpokladu, že máte aspoň základní znalost práce s nízkým napětím. Základem je upevnění solárního panelu na střechu, čehož lze dosáhnout například pomocí plastových nebo hliníkových držáků. Ale nedoporučuje se vrtat do střechy karavanu, proto je lepší panely přilepit s použitím kvalitního lepidla.
Zapište si: Kromě kvalitního lepidla budete potřebovat také cleaner (čistič) pro odstranění všech nečistot ze střechy karavanu. Dále také primer (aktivační prostředek) pro lepší přilnutí lepidla k povrchu.
Často kladené otázky
Ano, možné to je. Instalace solárního panelu na karavan je velmi jednoduchá a rychlá, ale vyžaduje aspoň základní znalost práce s nízkým napětím.
Cena se odvíjí od výkonu a počtu panelů. Základní solární set s panelem a příslušenstvím lze pořídit za cenu 5 500 Kč.
Záleží na výkonu solárního panelu. Pokud bude mít výkon 115 Wp, může vyrobit 400 kW v létě a 70 kW v zimě.
Tip na další článek: Jak vybrat ostrovní systém? >>