11 způsobů, jak zvýšit svou solární účinnost

Pokud jste se rozhodli pro solární energii, pravděpodobně se budete chtít ujistit, že ze svého solárního energetického systému vytěžíte maximum. Naštěstí existuje spousta věcí, které můžete udělat pro zvýšení účinnosti vašeho pole, od výběru správných fotovoltaických článků až po instalaci panelů pro maximální expozici. Po instalaci pomůže správná správa a údržba zajistit, aby vaše panely fungovaly co nejefektivněji po mnoho příštích let.

1. Solární Systém si můžete pronajmout

Pokud si systém pronajmete, solární společnost je odpovědná za jeho údržbu. I když si můžete koupit solární systém přímo, znamenalo by to, že jste měli na starosti údržbu a údržbu. Pokud nejste obeznámeni se solárními systémy, pravděpodobně ze systému získáte více, pokud necháte údržbu solární společnosti.

  • Leasing může být také nákladově efektivnější, protože mnoho solárních společností bude pronajímat systémy bez ztráty peněz.
  • Pokud se rozhodnete pronajmout svůj systém, zeptejte se společnosti, jaké máte možnosti, pokud svůj dům prodáváte. Mnoho pronájmů je uzavřeno na 5 a více let, takže musíte být připraveni.

2. Použijte panely s monokrystalickými články třídy A.

Nejvyšší účinnost mají monokrystalické solární panely. Ve světě solárních energetických systémů je kvalita vašich fotovoltaických článků největším ukazatelem účinnosti solárních panelů. Ať už kupujete nebo leasing, nešetřete na kvalitě, pokud je pro vás efektivita důležitá.

Panely s články nižší třídy mohou být levnější na nákup, ale budou méně účinné a produkují méně energie. To znamená, že v reálném vyjádření vás jejich provoz bude stát více než panely s vysoce kvalitními články.

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

3. Investujte do antireflexních vrstev pro zvýšení účinnosti

Antireflexní vrstvy umožňují buňkám absorbovat více paprsků. Bez antireflexních vrstev není více než 30 % světla, které dopadá na vaše panely, absorbováno a přeměněno na energii. Fotovoltaické články ve vysoce kvalitních solárních panelech mají antireflexní vrstvy, které zabraňují ztrátě světla odrazem. Tyto povlaky zajišťují, že vaše panely absorbují co nejvíce slunečních paprsků.

Články s texturovaným povrchem mají také antireflexní vlastnosti. Když budete nakupovat solární panely, zeptejte se, jaké kroky byly podniknuty pro kontrolu odrazu.

4. Najměte si certifikovaného solárního instalatéra.

Špičkovou účinnost zajistí profesionální instalátor. V USA a Kanadě vyhledejte instalační firmy certifikované Severoamerickou radou certifikovaných energetických praktiků (NABCEP). Kromě certifikace se ujistěte, že každý instalační technik, kterého si najmete, má všechny licence a pojištění požadované tam, kde žijete.

Ověřte si zkušenosti každého instalatéra a ujistěte se, že má zkušenosti a pozitivní pověst v komunitě solární energie.

5. Orientujte solární panely pro maximální expozici.

Na severní polokouli nasměrujte své panely na geografický jih. Pokud naopak žijete na jižní polokouli, mějte panely otočené na sever. Tyto směry se liší od směrů, které můžete najít pomocí kompasu, který vás nasměruje k magnetickým pólům, nikoli k geografickým pólům.

Orientace vašich panelů také závisí na tom, jak využíváte solární energii. Pokud například napájíte svůj domov solární energií, získáte větší hodnotu z energie nasbírané později během dne. Na severní polokouli to může znamenat otočení panelů mírně na jihozápad.

Pokud nemůžete mít solární panely otočené na jih (nebo na sever na jižní polokouli), nasměrujte je na západ, protože to je směr, kterým slunce zapadá. Pokud to není možné, orientujte je na východ nebo na sever (nebo na jih na jižní polokouli), pokud je to vaše jediná možnost.

Nejlepší umístění solárních panelů >>

6. Vypočítejte nejlepší úhel pro vaši zeměpisnou šířku.

Úhel rovný vaší zeměpisné šířce zajišťuje maximální efektivitu. Čím blíže jsou vaše panely k rovníku, tím více by měly směřovat přímo nahoru. Vaše zeměpisná šířka poskytuje úhel, pod kterým vaše panely dostanou v průběhu roku nejvíce přímého slunečního světla.

  • Pokud například žijete v Boulderu v Coloradu, což je na 40º severní šířky, vaše panely by byly nejúčinnější, pokud byste je nasměrovali na geografický jih pod úhlem 40º.
  • Pokud dáváte solární panely na šikmou střechu, měli byste zahrnout i tento úhel. Pokud by například vaše střecha měla sklon 20º a potřebovali byste, aby vaše panely byly pod úhlem 40º, umístili byste je na střechu pod úhlem 20º.

7. Nastavte si panely tak, aby sledovaly slunce.

Sledování slunce umožňuje vašim panelům absorbovat maximum energie. Pokud máte solární pole namontované na zemi, sledovací zařízení umožňují vašim panelům sledovat slunce, takže absorbují nejvíce paprsků. Tyto systémy jsou nejběžnější v komerčních solárních farmách, ale existují i menší sledovací zařízení, která umožňují vašim panelům oblouk z východu na západ, podle slunce od okamžiku, kdy vychází až po západ.

Může to být velmi drahý systém, ale zvýšená účinnost může stát za počáteční náklady, zvláště pokud žijete v oblasti, kde není příliš přímé sluneční světlo.

8. Vykážte stromy, které stíní vaše panely.

Panely jsou nejúčinnější, pokud na ně dopadá přímé sluneční světlo. Pozorujte své panely po celý den a zjistěte, zda v okolí nejsou nějaké stromy, které je stíní. Během této doby stíněné buňky neabsorbují žádné světlo.

To je něco, co pravděpodobně budete muset dělat pravidelně, zvláště pokud žijete v blízkosti zalesněné oblasti. Věnujte pozornost růstu, abyste mohli naplánovat ořezávání.

Pokud stromy nejsou na vašem pozemku, koordinujte se s majitelem pozemku a prodiskutujte problém. Možná budou ochotni pracovat na stromech výměnou za nějakou moc.

9. Snižte počet zařízení využívajících energii najednou.

Spotřeba méně energie méně vybíjí vaše baterie. Obecně platí, že pokud neběžíte na plný výkon, můžete uloženou energii využívat po delší dobu. Je také cenově výhodnější spotřebovávat méně energie po několik hodin, než používat maximální výkon po kratší dobu.

Nepouštějte například pračku a myčku současně. Můžete také vypnout světla v místnostech, které nepoužíváte, nebo odpojit elektroniku, když se nepoužívá.

Kolik solárních panelů pro FVE? >>

10. Nainstalujte záložní baterie pro ukládání solární energie.

Umístěte panely a úložiště blízko sebe, abyste snížili náklady. Veškerá energie, kterou nejste schopni uložit, se ztratí, což může snížit účinnost vašich panelů. Lithium-iontové akumulátorové systémy uchovávají energii absorbovanou vašimi panely, takže ji můžete používat, i když není venku slunce.

Instalace solárních panelů je nákladný a časově náročný proces. Efektivitu svých panelů maximalizujete, pokud současně s instalací panelů nastavíte záložní baterie.

11. Vyčistěte své solární panely jednou nebo dvakrát ročně.

Omyjte panely vodou a neabrazivní houbou. Tím se zbavíte většiny prachu a nečistot, které blokují vaše solární panely, takže budou fungovat co nejlépe. Vyhněte se tlakovým myčkám, které mohou poškodit povrch článků. Pokud je tam ulpělá špína a potřebujete trochu pomoci, abyste ji odstranili, přidejte do vody kapku mycího prostředku na nádobí.

Údržba solárních panelů: Kompletní rádce >>

Pokud máte extrémně šikmou střechu, čištění panelů sami může být nebezpečné. Požádejte svého instalatéra, aby vám doporučil čistič – pravděpodobně znají nějaké dobré místní firmy (mohou dokonce čistit panely sami).

Na této stránce