Solární ostrovní systémy pro chaty a chalupy

Nemáte na své chatě elektrickou přípojku? A potřebujete elektřinu pro ohřev vody, osvětlení nebo pro svou TV? Ostrovní fotovoltaický systém vyrábí elektřinu ze slunce a ukládá ji na později. A to vše bez vaší přítomnosti. Kolik tento systém stojí? Jak výkonný systém pořídit pro vaši chatu? Povíme vám to.

Pro začátek doporučujeme článek: Ostrovní systémynebo Solární panely na chatu >>

Proč mít solární ostrovní systém na své chatě?

Ostrovní systém na chatě slouží k výrobě elektřiny pomocí fotovoltaického jevu a jejímu následnému uložení skrze akumulátory (baterie). Z nich je elektřina rovnou spotřebována (sporák, sekačka, nabíjení mobilu atp.) nebo uložena pro pozdější využití.

Právě proto, že chaty bývají jedním z míst, kde se velmi často nenachází žádná elektrická přípojka distribuční sítě, je vhodné pořídit tento solární ostrovní systém pořídit, abyste už nikdy nebyly úplně bez proudu. 

Velkou výhodou je, že ostrovní systém vyrábí a ukládá elektřinu, i když nejste na své chatě.

Je možné ohřívat vodu na chatě pomocí ostrovního systému?

Pokud k ostrovnímu systému pořídíte také ohřívač vody, elektřina z baterií bude přivedena do topného tělesa v ohřívači, čímž dojde k ohřevu teplé užitkové vody (TUV).

Aby nedocházelo k ohřevu vody i během vaší nepřítomnosti (třeba v zimě, kdy na svou chatu nejezdíte), lze využít systém pro regulaci přebytků elektřiny z fve, které jsou uloženy v bateriích. 

Jak je to s vytápěním chaty pomocí ostrovní elektrárny?

Záleží na způsobu, jakým chcete chatu vytápět. Jestli elektřinou nebo otopnou vodou. Protože pro ohřev otopné vody slouží solární termický systém, o kterém jsme již na našich stránkách psali.

Do své chaty může pořídit některé z elektrických zařízení určených k vytápění, jako je například přímotop. Ale pro vytápění chaty je mnohem efektivnější jeden z níže uvedených systémů

Teplovzdušné solární panely nebo Fotovoltaika s tepelným čerpadlem.

Jaká je cena malé solární elektrárny na chatu?

Průměrná cena malé solární ostrovní elektrárny se pohybuje mezi 40 000 až 60 000 Kč. V ceně takového setu obvykle bývá:

  • Olověná baterie pro uložení 2,1 kWh se životností 1 000 cyklů
  • Dva fotovoltaické panely, každý o výkonu 375 Wp
  • Střídač (měnič napětí) z 24V na 230V
  • Konstrukční a spojovací materiál

Jak velkou ostrovní fotovoltaickou elektrárnu pro chatu?

Velikost ostrovní fotovoltaiky vhodné pro vaši chatu se bude odvíjet především podle vaší spotřeby. Pokud na své chatě netrávíte mnoho času a povětšinou roku jste mimo ni, bude užitečné zvážit také pořízení větších baterií pro uložení většího množství elektrické energie.

💡 Věděli jste? Výkon fotovoltaické elektrárny se udává v jednotkách kilowattpeak (kWp). Jedná se o výkon při standardních testovacích podmínkách. Fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp vyprodukuje v podmínkách České republiky asi 1 000 kWh elektrické energie ročně.

Pro chatu postačí výkon 250 až 500 Wp

S ostrovní fotovoltaickou elektrárnou o výkonu cca 250 až 500 Wp zvládnete pokrýt elektrické osvětlení, napájení notebooku a mobilního telefonu, televize, malé chladničky, rychlovarné konvice nebo mikrovlné trouby. To vše za předpokladu, že jde o úsporné spotřebiče (malý příkon).

Často kladené otázky

Princip je velmi jednoduchý. Fotovoltaické panely zachycují sluneční záření, ze něhož se vyrábí elektřina, která je ukládána do akumulátoru (baterie) a rovnou spotřebována nebo uložena pro pozdější využití. Tuto elektřinu lze využít pro napájení osvětlení, TV, chladničky a mnoho dalšího.

Určitě ano. Budete mít elektřinu tam, kde není elektrická přípojka a navíc provoz ostrovního systému nemá žádné provozní náklady. Zároveň vyrábí elektřinu i v době vaší nepřítomnosti.

Malá ostrovní elektrárna pro výrobu a ukládání elektřiny na chatě (nebo jinde), stojí od 40 do 60 tis. Korun.

Tip na další článek: Jak vybrat ostrovní systém >>

Na této stránce