Solární ostrovní systémy pro chaty a chalupy

Nemáte na své chatě elektrickou přípojku? A potřebujete elektřinu pro ohřev vody, osvětlení nebo pro svou TV? Ostrovní fotovoltaický systém vyrábí elektřinu ze slunce a ukládá ji na později. A to vše bez vaší přítomnosti. Kolik tento systém stojí? Jak výkonný systém pořídit pro vaši chatu? Povíme vám to.

Proč mít solární ostrovní systém na své chatě?

Ostrovní systém na chatě představuje efektivní řešení pro výrobu a skladování elektřiny. Tento systém využívá fotovoltaické panely k výrobě elektrické energie, která se následně ukládá do akumulátorů (baterií). Tyto akumulátory poskytují energii pro přímou spotřebu – jako je provoz sporáku, sekačky na trávu nebo nabíjení mobilních telefonů – a také umožňují uchování energie pro pozdější použití.

Ostrovní systém je obzvláště užitečný pro chaty, které často nejsou připojeny k distribuční elektrické síti. Díky tomuto systému můžete mít jistotu, že na chatě budete mít stále k dispozici elektrický proud.

Hlavní výhodou je, že ostrovní systém nepřetržitě vyrábí a ukládá elektrickou energii, a to i v době, kdy na chatě nejste. To vám umožní mít vždy k dispozici elektrickou energii pro vaše potřeby.

Je možné ohřívat vodu na chatě pomocí ostrovního systému?

Když k ostrovnímu systému přidáte ohřívač vody, elektrická energie z akumulátorů bude použita k napájení topného tělesa ohřívače. Tím dojde k ohřevu teplé užitkové vody (TUV).

Pro situace, kdy nechcete, aby došlo k zbytečnému ohřevu vody během vaší nepřítomnosti, například v zimě, kdy na chatu nejezdíte, je možné využít systém pro regulaci nadbytečné elektřiny vyrobené fotovoltaickými panely a uložené v bateriích. Tento systém zajistí, že ohřívač vody bude aktivní pouze tehdy, když je to skutečně potřeba.

Vytápění chaty pomocí ostrovní elektrárny

Záleží na způsobu, jakým chcete chatu vytápět. Jestli elektřinou nebo otopnou vodouProtože pro ohřev otopné vody slouží solární termický systém, o kterém jsme již na našich stránkách psali.

Do své chaty může pořídit některé z elektrických zařízení určených k vytápění, jako je například přímotop. Ale pro vytápění chaty je mnohem efektivnější jeden z níže uvedených systémů

Teplovzdušné solární panely nebo Fotovoltaika s tepelným čerpadlem.

Když uvažujete o vytápění chaty s využitím ostrovní elektrárny, je důležité zvážit, jakým způsobem chcete chatu vytápět – zda elektřinou nebo otopnou vodou. V případě využití otopné vody je vhodné se zaměřit na solární termické systémy.

Pro vytápění chaty pomocí ostrovní elektrárny existují různé možnosti, včetně jednoduchých elektrických přímotopů. Nicméně, pro větší efektivitu a úsporu energie jsou vhodnější následující systémy:

  1. Teplovzdušné solární panely: Tyto panely mohou být napájeny elektrickou energií z ostrovní elektrárny a sloužit k ohřevu vzduchu v chatě.

  2. Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem: Tato kombinace umožňuje využít elektrickou energii vyrobenou ostrovní elektrárnou pro pohon tepelného čerpadla, což představuje efektivní způsob vytápění.

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

Jaká je cena malé solární elektrárny na chatu?

Průměrná cena malé solární ostrovní elektrárny se pohybuje mezi 40 000 až 60 000 Kč. V ceně takového setu obvykle bývá:

  • Olověná baterie pro uložení 2,1 kWh se životností 1 000 cyklů
  • Dva fotovoltaické panely, každý o výkonu 375 Wp
  • Střídač (měnič napětí) z 24V na 230V
  • Konstrukční a spojovací materiál

Jak velkou ostrovní fotovoltaickou elektrárnu pro chatu?

Velikost ostrovní fotovoltaiky vhodné pro vaši chatu se bude odvíjet především podle vaší spotřeby. Pokud na své chatě netrávíte mnoho času a povětšinou roku jste mimo ni, bude užitečné zvážit také pořízení větších baterií pro uložení většího množství elektrické energie.

💡 Věděli jste? Výkon fotovoltaické elektrárny se udává v jednotkách kilowattpeak (kWp). Jedná se o výkon při standardních testovacích podmínkách. Fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp vyprodukuje v podmínkách České republiky asi 1 000 kWh elektrické energie ročně.

Pro chatu postačí výkon 250 až 500 Wp

S ostrovní fotovoltaickou elektrárnou o výkonu cca 250 až 500 Wp zvládnete pokrýt elektrické osvětlení, napájení notebooku a mobilního telefonu, televize, malé chladničky, rychlovarné konvice nebo mikrovlné trouby. To vše za předpokladu, že jde o úsporné spotřebiče (malý příkon).

Často kladené otázky

Princip je velmi jednoduchý. Fotovoltaické panely zachycují sluneční záření, ze něhož se vyrábí elektřina, která je ukládána do akumulátoru (baterie) a rovnou spotřebována nebo uložena pro pozdější využití. Tuto elektřinu lze využít pro napájení osvětlení, TV, chladničky a mnoho dalšího.

Určitě ano. Budete mít elektřinu tam, kde není elektrická přípojka a navíc provoz ostrovního systému nemá žádné provozní náklady. Zároveň vyrábí elektřinu i v době vaší nepřítomnosti.

Malá ostrovní elektrárna pro výrobu a ukládání elektřiny na chatě (nebo jinde), stojí od 40 do 60 tis. Korun.

Tip na další článek: Jak vybrat ostrovní systém >>

Na této stránce