Fotovoltaický ohřev vody

Přemýšlíte, zda je lepší pořídit fotovoltaický ohřev vody nebo termický solární systém? Fotovoltaický ohřev TUV má nižší účinnost, ale přesto dokáže pokrýt roční spotřebu elektřiny pro ohřev vody. Instalace je rychlá, jednoduchá a nevyžaduje žádné stavební povolení. Zajímá vás pořizovací cena? Možnost čerpání dotace? Poradíme, pro jaký systém se rozhodnout.

Co je fotovoltaický ohřev TUV?

Jednoduše řečeno, fotovoltaický ohřev TUV (teplé užitkové vody) je několik fotovoltaických panelů a elektrický ohřívač vody – bojler. Využívá energie ze slunce, kterou následně přemění na elektřinu použitelnou pro ohřev vody v bojleru. 

S tímto systémem se dá ušetřit 20-50 % roční spotřeby elektřiny (záleží na spotřebě aktuálního zařízení pro ohřev vody)

V závislosti na objemu bojleru a počtu fotovoltaických panelů je možné tímto způsobem pokrýt kompletní spotřebu elektřiny bojleruOhřev teplé užitkové vody (TUV) pomocí fotovoltaiky, lze řešit také využitím přebytků. 

Může fotovoltaika ohřívat vodu pro vytápění?

Pomocí fotovoltaických panelů můžeme ohřívat i otopnou vodu pro vytápění, například, pokud je v domě zavedeno podlahové vytápění nebo otopná voda cirkulující v radiátorech. Ale tento způsob ohřevu otopné vody je méně používaný, protože daleko vhodnější k tomuto účelu je tepelné čerpadlo.

Jaká je cena fotovoltaického setu pro ohřev vody?

Pokud se bavíme o setu, který je primárně určen pro přímý ohřev teplé užitkové vody, pak je cena fotovoltaického setu pro ohřev vody mezi 45 000 až 60 000 Kč. Takový set většinou obsahuje 4-8 fotovoltaických panelů (každý o výkonu kolem 300 Wp) a ohřívač vody (brojler) o objemu 200 litrů. Pořizovací cena se sníží, pokud již máte vlastní zásobník vody.

Na ohřev vody pomocí fotovoltaických panelů lze získat dotaci ve výši až 45 000 Kč, pokud vám jej nainstaluje montážní firma, která je na seznamu specialistů dotačního programu Nová zelená úsporám.

Chci konzultaci FVE zdarma

Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.

Chci konzultaci FVE
ZDARMA

Získejte individuální nabídku na míru od spolehlivé firmy.

Fotovoltaický ohřev vody v bojleru: Jak funguje?

Fotovoltaika pro ohřev vody je poměrně jednoduchý systém, jehož základem jsou fotovoltaické panely, které absorbují sluneční energii. Panely je nutné nejdříve nainstalovat na střechu domu, ve sklonu 45° (na jižní stranu střechy). Ideálně k pevné konstrukci, tak, aby odolaly nepříznivým vlivům počasí – déšť, sníh, vítr atd.

Vyrobená elektřina je pomocí fotovoltaického střídače přeměna ze stejnosměrného proudu (DC) na střídavý proud (AC). Tento střídavý proud je přiveden skrze regulátor (slouží pro maximalizaci využití energie) do topného tělesa v bojleru, a toto topné těleso pak ohřívá užitkovou vodu.

Kolik panelů potřebuji pro ohřev vody bojleru?

Pro čtyřčlennou rodinu postačí bojler o objemu 120 litrů. Dnešní bojlery o tomto objemu spotřebují přibližně 2 400 kWh (2,4 MWh) za rok, při ohřevu vody na teplotu mezi 55-65°. Vezme-li toto v úvahu, pak potřebujete přibližně 8 fotovoltaických panelů, každý o výkonu 300 Wp. 

Výkon takové fotovoltaické elektrárny bude 2,4 kWp, a dokážete pokrýt celou roční spotřebu elektrické energie bojleru na ohřev teplé užitkové vody.

Spočítejte si hrubý odhad, jaký výkon fotovoltaické elektrárny budete potřebovat, abyste pokryli potřebu vaší domácnosti:

Kalkulačka potřebného výkonu FVE

💡 Věděli jste? Výkon fotovoltaické elektrárny se udává v jednotkách kilowattpeak (kWp). Jedná se o výkon při standardních testovacích podmínkách. Fotovoltaická elektrárna o výkonu 1 kWp vyprodukuje v podmínkách České republiky asi 1 000 kWh elektrické energie ročně.

Co když fotovoltaika není připojena pouze k bojleru?

Pokud je elektřina vyrobena fotovoltaickou elektrárnou využívána pro celkové potřeby domácnosti, pak k ohřevu vody v bojleru lze využít systém pro regulaci přebytků z FVE. V takovém případě je pravděpodobnější, že se pouze sníží roční spotřeba bojleru, ale nedojde k jejímu kompletnímu pokrytí.

Výhody a nevýhody fotovoltaiky pro ohřev vody

Výhody
Nevýhody
Nižší spotřeba elektřiny

Fotovoltaika dokáže vyrobit dostatečné množství pro ohřev teplé vody, díky tomu klesne spotřeba bojleru. To znamená i snížení ročních nákladů na ohřev vody.

Nepotřebujete stavební povolení​

Instalace fotovoltaiky pro ohřev vody nevyžaduje žádné velké zásahy do konstrukce domu. FV panely a bojler je propojen pouze dvěma elektrickými kabely.

Nikdy se nepřehřívá

Oproti často využívaným termickým solárním panelům je téměř bezúdržbový. Fotovoltaické panely není potřeba chladit, protože nemají žádné riziko přehřátí. Takže není nutná žádná výměna chladící kapaliny ani její doplňování.

Závislost na počasí

Fotovoltaika sice dokáže vyrobit elektřinu pro ohřev vody v bojleru i když je zataženo, ale její účinnost klesá vlivem špatného počasí. Pokud je tedy produkce elektřiny nižší ale spotřeba TUV je vyšší, nemusí fotovoltaický ohřev vody stačit.

Nižší účinnost než termický systém

Termický (tepelný) solární systém má účinnost vyšší až o 25 % v průběhu roku. Jediným obdobím, kdy je na tom fotovoltaický ohřev vody lépe je zima.

Porovnání: Fotovoltaika nebo termický systém

Na tuto otázku nemusí být konkrétní odpověď, avšak všeobecně můžeme říci, že termický solární systém má mnohem vyšší účinnost až o 25 % než fotovoltaika pro ohřev vody a pořizovací cena je přibližně stejná. A na oba systémy můžete čerpat dotaci. Přesto najdeme několik rozdílů, přičemž fotovoltaika přináší několik výhod oproti termickým solárním panelům. 

Fotovoltaické panely nepředstavují takovou zátěž pro vaši střechu, protože v nich necirkuluje voda. Elektřinu produkují i když je zataženo a nepotřebují žádné oběhové čerpadlo. Instalace fotovoltaiky je tak méně náročná. Dále pak nemusíme řešit chlazení panelů a výměnu chladící kapaliny, jelikož u fve panelů nemůže dojít k přehřátí.

Nicméně, z ekonomického úhlu pohledu, solární tepelný systém dává větší smysl, než fotovoltaický ohřev vody. Nejen, že mají vyšší účinnost, ale také kratší dobu návratnosti. (Porovnání při stejné pořizovací ceně)

Doporučujeme článek: Jaký je rozdíl mezi fotovoltaickými a solární panely

Kdy se vyplatí fotovoltaický ohřev vody?

Fotovoltaický ohřev vody se vám vyplatí v případě, kdy máte dostatečně velký zásobník vody (bojler) a vyšší spotřebu elektřiny.

Návratnost počáteční investice do fotovoltaiky pro ohřev TUV je přibližně 5 let, pokud jde o přímý ohřev vody v bojleru. Jestliže není využito 100 % vyrobené elektřiny pouze pro ohřev, pak je doba návratnosti až dvojnásobná, tedy 10 let. 

Dobu návratnosti ovlivňuje několik faktorů:

  • Cena elektřiny
  • Spotřeba vody a elektřiny
  • Výkon fotovoltaických panelů
  • Objem bojleru

📈 Statistika říká: Průměrná cena elektrické energie za rok 2022 byla přibližně 5 Kč s DPH a udávaná spotřeba užitkové vody na jednu osobu v domácnosti je asi 50 litrů denně.a

Často kladené otázky

Ano, ale záleží na výkonu fotovoltaických panelů, spotřebě vody a objemu bojleru (zásobníku).

Ano, na fotovoltaický ohřev teplé vody lze čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.

  • Výše dotace činní 45 000 Kč.

Termické solární panely mají vyšší účinnost až o 25 % a dají se pořídit za přibližně stejnou cenu. Ale mají vyšší nároky na údržbu (chlazení panelů, výměna chladící kapaliny).

Na této stránce