Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro rodinný dům

Představte si klimatizaci, která umí topit.. A přesně tuto funkcí plní tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, jenž patří mezi ty nejlevnější. Díky proudění teplého vzduchu odvlhčí dům a zabrání tvorbě plísní. Kolik stojí? A hodí se právě do vašeho domu? To zjistíte v následujících řádcích. 

Co je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch?

Jak je patrné již ze samotného názvu, tepelné čerpadlo vzduch-vzduch je ekologický topný systém, který odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá jím vzduch uvnitř interiéru. V létě lze tento cyklus obrátit, čímž dojde k chlazení vzduchu uvnitř budovy.

Temperování (přitápění, udržování teploty uvnitř budovy) v zimě a chlazení v létě není to jediné, čím může přispět. Jelikož do budovy proudí teplý vzduch, který může absorbovat vlhkost mnohem lépe než ten studený, dochází k odvlhčení vzduchu uvnitř interiéru. Navíc ionizuje vzduch, stejně jako teplovzdušné solární panely.

💡 Věděli jste? Negativní ionty mohou zapříčinit bolesti hlavy, obtížné dýchání nebo problémy se spánkem, atd. Oproti tomu, záporné ionty mají zcela opačný efekt. Dá se tak říct, že ionizace zlepšuje kvalitu vzduchu a tím i zdraví.

Velkou výhodou je také to, že instalace tepelného čerpadla vzduch-vzduch je velmi jednoduchá. Podrobnosti zjistíte v článku: Instalace tepelného čerpadla >>

Bohužel smůlu mají ti, kteří od tohoto typu očekávají přípravu teplé vody, jelikož vodu ohřát neumí. Za tímto účelem je lepší pořídit jiný typ tepelného čerpadla. Například: Tepelné čerpadlo vzduch-voda >>

Účinnost typu vzduch-vzduch: Vytopení domu o 1 °C znamená úsporu 6 %

Všeobecně se udává, že za každý stupeň tepla přivedený do budovy, získáte až 6% úspory. 

Nová moderní tepelná čerpadla tohoto typu dokáží temperovat místnost na teplotu kolem 8-10 °C.

Všeobecně se udává, že za každý stupeň tepla přivedený do budovy, získáte až 6 % úspory. Vytápěním domu tepelným čerpadlem vzduch-vzduch tak může značně ulevit rodinnému rozpočtu, jelikož moderní typy dokáží temperovat místnost na teplotu kolem 8-10 °C.

📈 Spočítejte si úsporu: Kalkulačka úsporného vytápění

Výše úspory se pohybuje také v závislosti na energetické třídě jednotky tepelného čerpadla. 

Tepelné čerpadlo s energetickou třídou A +++ přináší větší úspory energie než tepelné čerpadlo s energetickou třídou A.

Životnost tepelného čerpadla vzduch-vzduch může být až 20 let, přičemž návratnost je 2-3 roky.

Jaká je cena tepelného čerpadla vzduch-vzduch?

Pořizovací cena tepelného čerpadla vzduch-vzduch se pohybuje mezi 25 000 až 50 000 Kč, což z něj činní nejlevnější typ tepelného čerpadla, který lze na trhu pořídit. 

Cena se odvíjí především od kvality a topného výkonu. Vliv na výslednou cenu má také počet vnitřních jednotek, popřípadě i těch venkovních. 

Nicméně, počáteční investice může snadno překročit hranici 100 000 Kč. Většinou z důvodu pořízení většího počtu vnitřních jednotek. Například, pokud do každé místnosti zakoupíte jednu. Řešení, kdy se instaluje více vnitřních jednotek se označuje jako multisplit.

Orientační náklady na Split jednotku:

Nejlevnější varianty s výkonem okolo 5 kW – cca 20 000 Kč

Kvalitnější tepelné čerpadlo okolo 10 kW – 70 000 až 90 000 Kč

Montáž – cca 10 000 Kč

Orientační náklady na Multisplit jednotku:

Jednotky s výkonem cca 10 kW s 5 vnitřními jednotkami – cca 160 000 Kč

Montáž – cca 10 000 Kč + 1 000 Kč za každou vnitřní jednotku

Získejte dotaci na vzduchové tepelné čerpadlo

Dotace na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch výrazně sníží jeho pořizovací náklady. V rámci dotačního programu lze získat až 60 000 Kč. Připravili jsme kompletního průvodce žádostí o dotaci na tepelné čerpadlo: Nová zelená úsporám 2023 >>

Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-vzduch?

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se v základu skládá ze dvou jednotek. Venkovní jednotka, která absorbuje teplo z venkovního vzduchu kolem vytápěné budovy a vnitřní jednotka, která vhání teplo do interiéru. 

V celém systému cirkuluje chladivo, které má schopnost absorbovat teplo z venkovního vzduchu. To je dáno tím, že teplota chladiva je vždy o dost nižší, než teplota venkovního vzduchu.

Celý proces pak funguje následovně:

  • Výparník: Kapalina se odpařuje působením tepla z vnějšího vzduchu.
  • Kompresor: Tlak kapaliny se zvyšuje, což zvyšuje i její teplotu.
  • Kondenzátor: Kapalina kondenzuje (změna skupenství z plynného na kapalné). Následně uvolněná energie proudí do domu.
  • Expanzní ventil: Tlak kapaliny se snižuje, její teplota klesá a proces začíná znovu.
 
Dojde-li k obrácení běžného chodu tepelného čerpadla, dochází k aktivnímu chlazení.
Zdroj: European Commission, PHOTOVOLTAIC GEOGRAPHICAL INFORMATION SYSTEM
Rozdělení podle počtu vnitřních jednotek:
 
  • Split – Základní systém s jednou venkovní jednotkou, která nasává vzduch a jednou vnitřní, která zásobuje místnost teplem.
 
  • Multisplit – Systém, který má aspoň dvě vnitřní jednotky. Na jednu venkovní jednotku lze připojit maximálně 5 vnitřních. Tento typ systému bývá zpravidla výrazně dražší.

I když tepelné čerpadlo během jeho fungování spotřebovává elektrickou energii (především kompresor), nakonec však vyrobí více energie, než spotřebuje, což je smyslem celého systému.

Velkou nevýhodou systému vzduch-vzduch je provoz v zimě. Mohou sice pracovat i při velmi nízkých teplotách (-15°C), přesto se jejich výkon značně sníží a někdy dokonce zamrzne.

Další problém může nastat se sousedy, jelikož se jim nemusí líbit hlučnost venkovní jednotky. Obzvlášť při zvýšeném výkonu, kdy se hladina zvuku pohybuje kolem 45 dB.

Pro koho je tento typ tepelného čerpadla vhodný?

Ideální bude pro každého, kdo hledá multifunkční řešení, které temperuje, chladí a stará se o lepší kvalitu vzduchu. I když na něj nelze spoléhat jako na jediný zdroj tepla, skvěle poslouží jako doplněk vytápění ke stávajícímu topnému systému. 

Velmi oblíbený je především mezi chataři a chalupáři, ale skvěle zapadne do novostavby, rodinného domu nebo všech domů, které mají nízkou tepelnou ztrátu.

Nicméně, jeho schopnost odvlhčovat a v létě chladit, ocení každý. 
Typy tepelných čerpadel a pro koho jsou vhodná
Typ tepelného čerpadlaPro koho?Orientační cena
Vzduch-vodaDomy s nízkou tepelnou ztrátou. Pro každého, kdo chce vytápět, ohřívat vodu nebo chladit dům, pomocí obnovitelného zdroje.220 000 až 350 000 Kč
Vzduch-vzduchChaty, chalupy a všude tam, kde je potřeba temperovat, odvlhčit nebo zlepšit vnitřní klima. 25 000 až 50 000 Kč
Voda-vodaVhodné pro ty, kteří mají k dispozici velkou vodní plochu. Popřípadě těm, kdo mají možnost vyvrtání studny.350 000 až 450 000 Kč
Země-vodaPro každého, kdo chce nejefektivnější typ tepelného čerpadla a zároveň vytápění a ohřev vody i v zimním období. Je však zapotřebí, velká plocha země nebo geotermální vrt.350 000 až 450 000 Kč

💡 Chcete vědět víc? Porovnání všech běžných typů tepelných čerpadel najdete v článku: Typy tepelných čerpadel >>

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Výhody
Nevýhody
Nejlevnější typ tepelného čerpadla

Jeho pořizovací cena startuje již na částce 25 00 Kč + montáž. Navíc lze získat dotaci z fondu EU.

Odvlhčení a čištění vzduchu

Kromě temperování také odvhlčuje, čímž pomáhá předcházet tvorbě plísní a ionizací zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéru.

V létě slouží jako klimatizace

Dojde-li k obrácení běžného chodu tepelného čerpadla, dochází k aktivnímu chlazení.

Jednoduchá instalace

Instalace nezabere mnoho času ani místa. Není tak potřeba žádná velká plocha pro jeho umístění.

Neohřívá vodu

Jelikož teplý vzduch proudí přímo do místnosti, vodu nelze ohřát.

Nevhodné pro domy s větším počtem menších místností

Teplo je dodáváno skrze vnitřní jednotku, která je umístěná v konkrétní místnosti. Při větším počtu menších místností byste tedy potřebovali vnitřní jednotku do každé z nich, což se výrazně prodraží.

Snížený výkon v zimě

Při nízkých teplotách pod bodem mrazu výrazně klesá jeho výkon, někdy dokonce zamrzne.

Lze použít tepelné čerpadlo jako klimatizaci?

Chlazení interiéru je velkým tématem. U tepelných čerpadel platí, že pokud jsou dostatečně výkonná na to, aby zvládli vytopit dům v zimě, dokáží ho i chladit během horkých letních dnů. 

Když potřebujete vytápět, venkovní jednotka čerpadla vhání teplý vzduch do interiéru. V létě dojde k obrácení tohoto chodu a tím je teplo vyháněno ven z domu.

Často kladené otázky

Náklady na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch se mohou pohybovat od 25000 Kč do 250 000 Kč včetně instalace. Faktory, které mohou ovlivnit náklady, zahrnují typ systému, velikost a další funkce. Je dobré prozkoumat a porovnat různé modely a poradit se s profesionálním nebo licencovaným dodavatelem HVAC.

Je obtížné určit nejlepší tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, protože různá čerpadla mohou být vhodnější pro různá prostředí a potřeby. Mezi faktory, které je třeba vzít v úvahu, patří velikost prostoru, který je třeba vytápět nebo chladit, místní klima, účinnost jednotky a celkové náklady na systém. Můžete se také poradit s odborníkem na vytápění a chlazení nebo s licencovaným dodavatelem HVAC.

Hlučnost tepelného čerpadla vzduch-vzduch se může lišit v závislosti na velikosti a modelu jednotky. Obecně platí, že tepelná čerpadla jsou relativně tichá, některé modely produkují při provozu hluk až 50 decibelů. Větší nebo výkonnější tepelná čerpadla však mohou produkovat více hluku a množství hluku může být ovlivněno také místem instalace a dalšími faktory.

Tip na další článek: Spotřeba a účinnost tepelných čerpadel: Kdy se vyplatí? >>

Na této stránce