Nastavení a ovládání tepelného čerpadla

Správné nastavení tepelného čerpadla je klíčové pro dosažení optimální – požadované teploty v interiéru. K nastavení postačí prostorový termostat, mobilní aplikace nebo sms, díky které je možné ovládat tepelné čerpadlo odkudkoliv na světě.

Správné nastavení tepelného čerpadla

Mezi uživateli panuje mýtus, že tepelné čerpadlo bychom měli řídit pomocí prostorového termostatu, jako je tomu například u plynového kotle. Ale jediná správná regulace tepelného čerpadla je podle ekvitermní teploty. Tedy podle teploty venkovního vzduchu (u typu vzduch-voda.

Což však neznamená, že by prostorový termostat nebyl schopný regulovat tepelné čerpadlo dle vámi zvolené teploty. To samozřejmě lze, ale takto nemá šanci šetřit energii a zároveň peníze, což je hlavní účel tepelného čerpadla.

Velkou výhodu mají hybridní tepelná čerpadla, který si sami regulují teplotu a zdroj (TČ nebo plynový kotel) pro vytápění.

Možnosti ovládání tepelného čerpadla na dálku

Této možnosti nastavení často využívají zejména chataři. Před výjezdem z domu jim stačí nastavit tepelné čerpadlo a než dojedou na svou chatu, mají vytopeno a případně i připravenou teplou užitkovou vodu (na sprchování, mytí nádobí a podobně).

Mobilní aplikace

Každý výrobce tepelných čerpadel zároveň poskytuje mobilní aplikaci, díky které uživatel může ovládat své tepelné čerpadlo odkudkoliv na světě. Takže vám stačí přenosné zařízení (mobilní telefon, tablet nebo notebook) a připojení k internetu.

Aplikace pro nastavení a kontrolu tepelného čerpadla si většinou rozumí se systémem Androidem a iOS. V některých případech výrobce nabízí také ovládání skrze internetový prohlížeč (po přihlášení na příslušné stránce).

SMS zprávy

Může se stát, že jste mimo domov, nemáte připojení k internetu a přesto byste potřebovali nastavit své tepelné čerpadlo před příjezdem domu. 

Pro takové případy někteří výrobci nabízejí také GSM modul a anténu. Díky těmto prvkům lze ovládat tepelné čerpadlo pomocí jednoduchých SMS zpráv i bez připojení k internetuAvšak stále platí, že uživatel musí být aspoň v dosahu signálu.

Kromě ovládání můžete také přijímat SMS zprávy s chybovými hlášeními, popřípadě tyto chyby vymazat. To samé platí i v případě použití mobilní aplikace.

Pro komunikaci s tepelným čerpadlem pomocí SMS lze nastavit přístup hned pro několik členů domácnosti, většinou pro 3 až 5 osob.

Spolu s nastavením a ovládáním tepelného čerpadla souvisí také jeho údržba a servis.

Často kladené otázky

Tepelná čerpadla jsou navržena k vytápění prostor na příjemnou teplotu, obvykle kolem 20-22 stupňů. Konkrétní teplota, na kterou může tepelné čerpadlo topit, závisí na typu, velikosti a účinnosti jednotky a na místním klimatu. Je dobré prozkoumat různé modely a poradit se s profesionálním nebo licencovaným dodavatelem HVAC.

Ke zvýšení účinnosti tepelného čerpadla můžete provést několik kroků: pravidelně ho udržovat a čistit, izolovat prostor, který vytápí, používat programovatelný termostat, přejít na účinnější model a používat správné větrání.

Pro ekonomické vytápění tepelným čerpadlem nastavte termostat na nižší teplotu, používejte programovatelný termostat, izolujte vytápěný prostor, pravidelně udržujte a čistěte tepelné čerpadlo a používejte správné větrání.

Na této stránce