Hybridní tepelné čerpadlo

Takzvané hybridní vytápění, nabízí ideální poměr mezi spotřebou a výkonem. Dokáže snížit spotřebu plynového kotle a využívá k tomu teplo z venkovního vzduchu. Díky inteligentnímu systému regulace má až o 35 % vyšší účinnost, než má běžný kondenzační kotel. Jaká je jeho cena? A komu se vyplatí jej pořídit? Pojďme se na to podívat blíže.

Co je hybridní tepelné čerpadlo?

Takzvané hybridní tepelné čerpadlo je kombinace tepelného čerpadla vzduch-voda a dalšího zdroje tepla, nejčastěji plynového kondenzačního kotle. Tento způsob hybridního vytápění umožňuje zvýšit účinnost topného systému s ohledem na hospodárnost.

Hybridní tepelné čerpadlo je zajímavé zejména při rekonstrukci domu, pokud dům není zcela izolován a zatím nechcete přejít na standardní tepelné čerpadlo. Hybridní tepelné čerpadlo vám umožní ohřívat teplou užitkovou vodu a vytápět váš dům ekologičtějším způsobem. Zároveň je dobrým řešením, jak snížit spotřebu plynu.

Důvodem, proč si pořídit hybridní vytápění je, že umí využít výhody jednotlivých zdrojů tepla dle potřeby. Jednoduše řečeno, ve chvíli, kdy jeden systém zaostává, druhý má optimální podmínky pro svůj provoz.

Kdy má smysl pořídit hybridní tepelné čerpadlo?

Hybridní tepelné čerpadlo je velmi účinné při vytápění i ohřevu teplé užitkové vody, využívá obnovitelných zdrojů a má dobré vyhlídky do budoucna. Takže při rozhodování zda smysl má či nikoliv, záleží především na konkrétních preferencích majitele domu.

Obecně můžeme říci, že je vhodné pro každého, kdo hledá efektivní a ekologický zdroj tepla, ale nechce se spoléhat pouze na tepelné čerpadlo. Zároveň je vhodné pro ty, kteří chtějí snížit spotřebu svého stávajícího plynového kondenzačního kotle.

Tepelné čerpadlo, které dokáže zajistit teplo pro celý dům po celý rok, může stát až 400 000 Kč, zatímco hybridní systém vytápění je výrazně levnější. Tento takto může být pro spoustu lidí rozhodující.

Jaká je cena hybridního tepelného čerpadla?

Cena hybridního tepelného čerpadla se v průměru pohybuje od 100 000 do 200 000 Kč. 

Vzhledem k tomu, že v případě použití tohoto hybridního otopného systému není tepelné čerpadlo jediným zdrojem tepla, není třeba kupovat vysoce výkonná tepelná čerpadla, která jsou zároveň poměrně drahá. 

📈 Statistika říká: Doba návratnosti se pohybuje kolem 7 až 9 let. Životnost mají přes 20 let.

Výši pořizovací ceny ovlivňuje nejvíce výkon. Čím výkonnější hybridní tepelné čerpadlo je, tím dražší. Nicméně, pokud již vlastníte plynový kondenzační kotel, který bude s tepelným čerpadlem vzduch-voda kompatibilní, výše počáteční investice se značně sníží.

Hybridní systém, který zahrnuje: 

 • Tepelné čerpadlo vzduch-voda (topný výkon 7,4 kW a chladící výkon 6,86 kW) 
 • Plynový kondenzační kotel (výkon 33 kW)
 • Akumulační zásobník (200 litrů)
 • Chladivo R410A
 
Hybridní tepelné čerpadlo s tímto topným výkonem je vhodné pro běžný rodinný dům, kde obstará přípravu teplé užitkové vody, vytápění nebo dokonce chlazení interiéru během léta.
Cena tohoto hybridního tepelného čerpadla je 191 000 Kč včetně DPH.
 

Výhody a nevýhody hybridního tepelného čerpadla

Výhody
Nevýhody
Vyšší účinnost topného systému

Celková účinnost hybridního tepelného čerpadla má vyšší až o 35 % než běžný plynový kondenzační kotel. Podobně efektivní je i v případě ohřevu teplé užitkové vody (TUV).

Kompatibilní se stávajícím otopným systémem

Hybridní tepelné čerpadlo lze připojit k vašemu stávajícímu otopnému systému. A zároveň můžete nadále používat stávající radiátory (do 80 °C) a potrubí.

Vhodné pro téměř každou domácnost

Hybridní tepelné čerpadlo je zajímavou alternativou k tradičním otopným systémům. Funguje také dobře v domácnostech s průměrnou izolací.

Složitá montáž systémů

S absolutní nezávislostí na distribuční síti je spojeno i to, že pokud nebude Slunce například svítit celý týden, nemáte žádnou jinou možnost dodávky elektrické energie. S tím je potřeba počítat a vybavit se záložním zdrojem.

Hlučnost venkovní jednotky TČ

Venkovní jednotka tepelného čerpadla může vytvářet hluk kolem 45 dB, proto je důležité předem promyslet umístění této jednotky, abyste co nejvíce omezili hlučnost.

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

Jak funguje hybridní tepelné čerpadlo?

Mezi nejdůležitější součásti tohoto hybridního systému vytápění patří:

 1. Tepelné čerpadlo vzduch-voda – spotřebovává elektřinu a teplo odebírá z okolního vzduchu
 2. Plynový kondenzační kotel – jako palivo používá zemní plyn, propan nebo proban-butan
 3. Akumulační zásobník – slouží jako nádrž vody, ve které se ohřívá teplá užitková voda
 4. Ekvitermní regulátor – řídí výkon (kotle nebo TČ) podle teploty venkovního vzduchu.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda v tomto případě zapojení do hybridního vytápění funguje na stejném principu, jako když funguje samostatně. Venkovní jednotka odebírá teplo z okolního vzduchu a předává ho do vodního systému pomocí jednoduchého hydraulického připojení. Hybridní tepelná čerpadla tak kombinují výhody obou technologií, protože využívají obnovitelnou energii a zároveň těží z velmi zajímavé účinnosti plynových kondenzačních kotlů.

💡 Tip experta: Účinnost tepelného čerpadla vzduch-voda můžete maximalizovat použitím nízkoteplotních tepelných zářičů, tím je například podlahové vytápění.

V závislosti na požadované teplotě a venkovní teplotě si hybridní tepelné čerpadlo samo určí, zda se použije elektřinu prostřednictvím tepelného čerpadla nebo plyn prostřednictvím kotle, případně obojí. Díky tomu dosahuje vyšší účinnosti o 15 až 35 %, oproti běžnému kondenzačnímu kotli. Toto programování je řízeno řídící jednotkou a inteligentním termostatem a umožňuje zvolit nejlepší možnou kombinaci:

 • Pokud je venkovní teplota velmi nízká, bude mít tepelné čerpadlo nižší účinnost (COP – topný faktor). V tomto případě je lepší použít plynový kotel.
 • Pokud je teplota mírnější, má tepelné čerpadlo vynikající účinnost. Odhaduje se, že teplota při přepínání je přibližně mezi 5 až 7 °C.
 • V mnoha přechodných situacích by se mělo tepelné čerpadlo a kotel používat současně.
 

Často kladené otázky

Na trhu je mnoho značek různé kvality, ale běžně se cena hybridního tepelného čerpadla pohybuje od 100 000 do 200 000 Kč. Například za cenu cca 150 000 Kč pořídíte tepelné čerpadlo vzduch-voda a plynový kondenzační kotel. Dalších cca 40 000 Kč stojí akumulační nádrž na TUV. Takovéto hybridní tepelné čerpadlo stačí pro potřeby běžného rodinného domu.

Hybridní tepelné čerpadlo je vhodné pro každého, kdo chce snížit spotřebu stávajícího plynového kotle. Ale také pro ty, kteří nechtějí spoléhat pouze na tepelné čerpadlo jako na jediný zdroj tepla pro celý rok.

Tip na další článek: Plynové tepelné čerpadlo >>

Na této stránce