Jednoduchý solární ohřev vody svépomocí

Cena komerčních solárních systémů pro ohřev vody může odradit od koupě. Pro manuálně zručné kutily se nabízí možnost vyrobit jednoduchý solární ohřev vody svépomocí z běžně dostupných součástí, takže je méně nákladný. Ale vyplatí se? A jak je to s dotací na obnovitelné zdroje? Pojďme si přiblížit jeho výhody a nevýhody.

Co je jednoduchý solární ohřev vody?

Jak již samotný název napovídá, jednoduchý solární ohřev je systém, který si lze doma vyrobit svépomocí jako náhradu za komerční solární systémy, které mohou odrazovat svou vyšší pořizovací cenou (v průměru 100 000 až 200 000 Korun). Oproti tomu, k vyrobení domácího solárního systému postačí běžně dostupné a levné součásti

Přesto však se podomácku vyrobené solární panely vždy nemusí tak úplně vyplatit. Většinou z důvodu nižší účinnosti, a také se na ně nevztahuje dotace.

Jaké využití má tento jednoduchý solární systém?

  • Ohřívání teplé užitkové vody (TUV)

Se solárním ohřevem vody vyrobeným svépomocí je možné ohřívat teplou užitkovou vodu v nádrži, která bude použitá například ke sprchování, mytí nádobí apod.

  • Ohřívání vody v bazénu

Jednoduchý ohřev vody bazénu v bazénu během léta je nejčastějším důvodem, proč si domácí kutilové vyrobí solární ohřev vody svépomocí.

Jaká je výrobní cena domácího solárního ohřevu vody?

Jednoduchý solární ohřev vody vyrobený svépomocí, který může konkurovat komerčním zařízením lze vyrobit za cenu do 30 000 Kč. Vždy záleží na výběru použitých materiálů, popřípadě velikosti systému.

Chcete ušetřit na energiích,
za pouhých 5 minut týdně?

Dostávejte od evolty.cz tipy a nabídky na e-mail, které ušetří.

Má smysl postavit jednoduchý solární ohřev svépomocí?

Pokud přemýšlíte zda se vůbec vyplatí výroba solárního ohřevu vody svépomocí, musíme vzít v úvahu, že na domácí výrobu se nevztahuje již zmíněná dotace z programu Nová zelená úsporám. Dotaci lze získat pouze na komerční systémy, které nainstaluje montážní firma. I taková firma musí splňovat jisté podmínky.

Instalace by měla být provedena odborně montážní firmou, která je zaregistrována u Technické inspekce České republiky. 

Dle § 10d zákona č. 406/2000 Sb. – kvalifikace 26-074-M, by montážní firma měla být držitelem profesní kvalifikace.

Pro získání dotace musí být montážní forma uvedená na seznamu specialistů (dodavatelské firmy a odborníci), uvedeném na stránce dotačního programu.

Vezme-li v úvahu náklady na výrobu vlastního ohřevu cca 30 000 Kč a pořízení menšího komerčního solárního systému v cenně 55 000 Kč (po odečtení dotacemi výši 45 000 Kč na ohřev TUV), pak výroba jednoduché solárního ohřevu svépomocí nedává ekonomický smysl. Aspoň ne pro ohřev vody v domácnosti.

Jestliže byste vyrobily a použili jednoduchý solární systém například pro ohřívání bazénu, pak to svůj smysl určitě má. Navíc vyrobíte systém, který nezatěžuje životní prostředí.

Výroba svépomocí má také další úskalí. I když se jedná o jednoduchý systém, stále hrozí, že vlivem špatného zapojení dojde ke snížení účinnosti a vámi vyrobený solární systém vyrobí tepla pouze velmi málo nebo vůbec žádné.

Co je potřeba pro výrobu solárního systému?

  • Solární panel

Solární panel pro ohřev vody můžete vyrobit například z flexi potrubí, černých hadic nebo staré ledničky. Povrch panelu by mělo tvořit ideálně sklo, které bude natřeno černou barvou, protože nejvíce absorbuje sluneční záření.  Je vhodná také izolace zadní strany či bočních stěn, třeba minerální vatou.

  • Konstrukce pro panel

Nejvhodnější je rám, vyrobený například ze dřeva, hliníku nebo jiných kovů, případně tvrdého plastu. Po umístění na konstrukci by měl být panel pod úhlem 45°.

  • Nádrž na vodu

Postačí obyčejná plastová nádrž, avšak při výběry její velikosti musíte vzít v úvahu, kolik teplé vody chcete ohřívat. V případě, že vámi postavený solární panel bude ohřívat pouze vodu v bazénu, nebude tato nádrž potřeba, protože panel připojíte přímo k bazénové filtraci.

Nakonec bude potřeba spojovací materiál, pojistný a odvzdušňovací ventil a teploměr.

Výroba domácího solárního ohřevu vody svépomocí není jednoduchá záležitost a mnohdy se může prodražit, pokud chcete vyrobit opravdu účinný systém.

Na této stránce