Fix, spot nebo jejich kombinace aneb Jak obchodovat s elektřinou
Vyrábí vaše domácí fotovoltaická elektrárna víc elektřiny, než můžete spotřebovat? Umožňuje váš distributor odprodej takové energie zpět do sítě? Pak je třeba se rozhodnout, za jakých podmínek by měl takový obchod probíhat. Nabízejí se tři základní varianty.
Nedávno jsme náš článek o tom, kolik panelů se hodí pro vaši střechu, uzavírali s tím, že bude třeba se podívat i na to, jak prodat případné přebytky. Jaké možnosti se tedy nabízejí?
Nejdříve pro pořádek uveďme, že elektřinu lze samozřejmě využít například pro ohřev vody nebo je uložit do baterie. Dnes se tedy bavíme o možnosti, že tyto možnosti využití jsou již vyčerpány a vzniklé přebytky odtékají do sítě. Můžete je tam buď posílat zdarma, za fixně stanovenou cenu nebo dokonce za aktuální tržní cenu. Pomůže vám s tím některý z tarifů, který nabízejí dodavatelé energií. A jak výše zmíněné tři možnosti vypadají?
Fixní a spotové ceny
Základní východisko je zde stejné jako u smluv na dodávky energie pro ty, kteří si doma energii nevyrábějí – za cenu fixovanou (stálou po určité období) nebo spotovou (tedy dle aktuální ceny elektřiny na burze). Tato cena je každý den (nebo spíše každou hodinu) jiná. Podobně jako u dodávek domácnostem, i u výkupu znamená fix větší jistotu, která občas nemusí být s ohledem na aktuální ceny příliš výhodná nebo (v méně případech) naopak i výhodnější než trh. Spotové ceny jsou spojeny s větším rizikem, na druhou stranu zde máte možnost vyššího zisku (i ztráty). Pro domácí výrobce se tedy nabízejí různé kombinace nákupu a prodeje elektřiny.
Fixovaný nákup i výkup
Největší jistotu (a většinou nejnižší výdělek, protože dodavatelé se při nabízené ceně musí také chránit proti výkyvům trhu) nabízí varianta nákupu i výkupu elektřiny za fixované ceny. Jde o variantu pro konzervativně zaměřené odběratele/„obchodníky“.
Zkuste cenový mix
Zajímavou možností, jakousi střední cestou, je nakupovat energii za fixní cenu, ale prodávat za spotovou. Tento přístup se ale naplno vyplatí, jen pokud budete sledovat vývoj cen (např. na stránkách OTE, kde najdete vždy přehled na 24 hodin dopředu) a podle toho, jak výhodně byste mohli prodej realizovat, můžete využít buď kapacitu baterií nebo nadbytečnou elektřinu prodat.
Tady však přichází jedno velké ALE. Tuto možnost nyní nelze realizovat jen tak, podmínkou je, že si u vašeho distributora elektřiny vyžádáte přidělení dalšího kódu EAN (dostanete ho zdarma). Jedině pak budete moci od jednoho dodavatele dostávat elektřinu za fixované ceny a jinde prodávat za spotové ceny. Společně tuto možnost nyní na trhu totiž nikdo nenabízí.
Spotový nákup i výkup - varianta pro pokročilé
Tato možnost opravdu není pro každého. Vyžaduje, abyste se obchodování opravdu věnovali a dost počítali. Měli byste každý den sledovat vývoj cen a podle toho určovat správný čas pro nákup i prodej. Obvykle to bývá tak, že většinou nad ránem se vyplatí „nakrmit“ baterie a domácí spotřebiče (ceny jsou nízké) a kolem poledne bývá cenově výhodné prodávat.
Takto můžete dosáhnout nejvyšších výnosů, je ale třeba tomuto způsobu obchodu s elektřinou věnovat nejvíc práce a nese také nejvyšší riziko. Velké výkyvy cen, jakých jsme byli svědky například v minulých dvou letech, totiž spotový zákazník (obchodník) pocítí nejvíc. A je třeba mít také na paměti, že vysoké ceny vám za takových okolností sice zvýší výdělky za výkup, ale nebudou vám nárůst ceny odebírané energie kompenzovat „jedna k jedné“. Výkupní cena totiž tvoří zhruba 50 % ceny prodejní. Do té totiž musíme započítat i poplatky za distribuci a další složky ceny.
Tak co, kterou možnost zvolíte vy?