Kolik panelů potřebuje vaše střecha? A co dělat s přebytky?

Pokud jste se již rozhodli pro pořízení střešní fotovoltaiky a vybrali dodavatele, je čas přikročit k instalaci panelů. S tím ale přichází i jedna zásadní otázka – kolik by těch panelů vlastně mělo být?

Předně je třeba říci, že s určením vhodného počtu panelů by vám měl umět poradit odborník, tedy v prvé řadě dodavatel. Je ale jasné, že při investici v řádu statisíců korun byste chtěli mít základní přehled o adekvátnosti zvoleného řešení i vy sami. Pokud instalaci zbytečně naddimenzujete, část peněz „vyletí oknem“, protože panely, instalované navíc, se vám nevyplatí. Mezi základní údaje, které jsou potřeba pro výpočet vašich potřeb, patří spotřeba elektřiny ve vaší domácnosti (pokud ji neznáte, mrkněte na roční vyúčtování od dodavatele, tam ji snadno najdete), podlahová plocha a orientace střechy.

Kolik slunce máte k dispozici?

Geografická poloha vašeho domu má samozřejmě pro produkci solární energie zásadní význam. Čím více slunečního svitu dopadá na vaši střechu, tím víc energie vyrobíte. A také – čím více slunce máte k dispozici, tím méně panelů potřebujete. Základní informace o průměrném slunečním svitu ve vybraných českých regionech najdete například zde.  

Výkon a účinnost panelů

Další důležitou věcí je samozřejmě výkon a účinnost zvolených solárních panelů. Obvykle mají výkon kolem 250 až 300 wattů, může to být ale také třeba 550Wp. Při zohlednění energetických ztrát můžete počítat s účinností kolem 80 %.

Ukažme si vše na velmi zobecňujícím a zjednodušeném příkladu, který bude vycházet z průměrné spotřeby 3 000 kWh ročně a panelu s výkonem 300 wattů. Produkci odhadneme na 1 100 kWh z jednoho kWp (kilowatt peak) instalovaného výkonu. Výpočet odpovídajícího počtu panelů pak bude vypadat takto:

 

Počet panelů = (roční spotřeba elektřiny / (výkon panelu * účinnost systému))

Roční spotřeba: 3 000 kWh výkon panelu: 300 Wp účinnost systému: 0,8

Počet panelů = (3 000 kWh / (300 Wp * 0,8)) = 12,5

 

Na dům by tedy v tomto příkladě bylo vhodné instalovat 12 nebo 13 solárních panelů. Pokud použijeme výkonnější panely, jejich počet samozřejmě odpovídající mírou klesne.

Chcete „jen“ šetřit nebo i vydělávat?

Dosud jsme se bavili o využití energií pro krytí spotřeby vaší domácnosti. Jinými slovy – hlavním důvodem, proč jste se rozhodli na střechu instalovat fotovoltaiku, bylo šetřit a stát se – alespoň do jisté míry – samozásobitelem (pokud ponecháme stranou snahu prospět životnímu prostředí). Vaše ambice ale mohou být i vyšší a na vaši „solární elektrárnu“ se můžete dívat i jako na zdroj potenciálního zisku.

Od roku 2022 je totiž možné mít na rodinném domě bez stavebního povolení nebo speciální licence na podnikání v energetice fotovoltaiku až do velikosti 50 kWp. Tady pak naopak bude ono výše zmiňované naddimenzování potřeba, předem si ale ověřte, jestli je ve vaší lokalitě možné prodávat do sítě vyrobené přebytky. Bylo by totiž velmi nemilé, pokud byste utratili za instalaci „nadbytečných“ solárních panelů a váš distributor elektřiny vám následně oznámil, že místní síť odkup z vaší „elektrárny“ neumožňuje (např. z důvodu její vysoké vytíženosti). Pokud výkup možný je, bude vás čekat další zásadní rozhodnutí, totiž za jakých podmínek a za jakou cenu. O tom ale až někdy příště.

Na této stránce