Vyhovuje vaše střecha solárním panelům? Na co si dát pozor...

Pokud se mluví o vhodnosti střechy pro instalaci solárních panelů, zmiňuje se většinou její orientace a lokální klimatické podmínky v místě, kde se dům nachází. Dnes se ale na celou věc podíváme z trochu jiného úhlu pohledu a budeme se zabývat skutečně vhodností a vlastnostmi dané střechy samotné.

Střešní materiál může totiž významně ovlivnit náklady na instalaci a nosnost. Přehnané obavy ale nejsou na místě, fotovoltaiku lze instalovat na téměř jakýkoli typ střechy, většina materiálů je pro solární systém vhodná.

Ještě, než se do instalace fotovoltaiky pustíte, měli byste se pro dosažení maximálních energetických úspor zabývat zateplením střechy. Vaše zelená energie pak nebude spotřebovávána ve zbytečně velkých a neúčelných množstvích.

Na velikosti záleží

Velikost instalace, kterou hodláte postavit, určuje, zda je vaše střecha dostatečně velká pro odpovídající počet solárních panelů.

K instalaci běžného systému o výkonu 4 kW by bylo zapotřebí přibližně 26 metrů čtverečních čisté střešní plochy. Při plánování je ale třeba pamatovat také na všechny prvky střechy, které mohou způsobovat překážky nebo narušovat konfiguraci solárních panelů. Patří sem mimo jiné střešní okna, vikýře a jiné nástavby nebo střešní větrací otvory. I s těmito prvky by si ale zkušená montážní firma měla umět poradit.

Tři typy střešních krytin, na kterých je umístění solárního fotovoltaického systému vyloučeno:

1) Doškové střechy, zvyšující riziko požáru.
2) Střechy obsahující azbest. Ty především vzhledem k souvisejícím bezpečnostním rizikům. Pokud si chcete pořídit solární fotovoltaický systém, měli byste si nejprve nechat azbest odstranit odborníkem. Podobných materiálů už se u nás ale po vlně „čištění“ nemovitostí od azbestu stejně vyskytuje minimum.
3) Dostatečně pevné na to, aby unesly celý solární fotovoltaický systém, nejsou ani skleněné střechy.

Kvalita krytiny je základ

Správný certifikovaný odborník na instalaci solárních panelů by měl ještě před montáží navíc posoudit stav střechy. Nezapomeňte, že životnost solárních panelů je několik desítek let. Stejnou dobu životnosti by měla mít v okamžiku instalace i střecha, abyste mohli potenciál vaší „elektrárny“ využít naplno.

Panely je třeba instalovat na dostatečně nosný a pevný podklad. Vhodné pro tyto účely jsou třeba izolace z kamenné vlny. Solární panely jsou navíc těžké, takže potřebujete mít jistotu, že vaše střecha dodatečnou zátěž opravdu unese. Pokud je materiál střechy přijatelný, ale její stav se zhoršil a krytina je například poškozená nebo jsou v ní dokonce díry, bude pravděpodobně nutné tyto problémy řešit předtím, než dojde na samotnou instalaci.

S tím souvisí i způsob stabilizace panelů a rozložení zatížení na nosnou konstrukci střechy. Dodatečná zátěž může být problém zejména u halových objektů se střechami na trapézovém plechu. Jejich nosnost totiž bývá často značně omezená. V případě požáru tak může při přetížení fotovoltaickou instalací hrozit i rychlé zřícení střechy.

Bezpečnost především

Tím se dostáváme ještě k jednomu důležitému technickému aspektu, totiž bezpečnosti. Umístění FVE na střechy budovy má vliv na požárně bezpečnostní řešení a výběr vhodných materiálů pro izolaci střech.

Instalované fotovoltaické panely jsou totiž z hlediska požární bezpečnosti elektrickým zařízením, a to znamená i odpovídající zacházení s tímto možným zdrojem požáru. Je tedy třeba mít pro ně kvalitní a bezpečný (tedy nehořlavý) střešní plášť. Právě výše zmiňovaná kamenná vlna například odolává teplotám až 1 000 °C.

Závěrečná pozitivní zpráva tedy je, že při respektu k instrukcím výrobce a volbě solidní montážní firmy lze díky moderním materiálům zajistit, že se nemusíte ničeho bát a můžete naplno využívat zdroje čisté a levné energie na vaší střeše

Na této stránce