Solární panely jako „plaňky“ v zahradním plotě? Vyplatí se!
Jak nedávno informoval prestižní list Financial Times, cena solárních panelů v Evropě dosáhla historických minim. Některým uživatelům v Nizozemsku nebo v Německu se tak vyplatí použít je jako materiál pro výstavbu zahradního plotu.
„Na svědomí“ to mají levné čínské solární panely, kterým se podařilo doslova zaplavit světový trh. Jak přiznávají sami uživatelé například na sociálních sítích, takto použité panely samozřejmě zachycují méně slunečního světla než ty na střechách. Vtip je v tom, že tento postup ušetří vysoké náklady na instalaci, zejména na pracovní sílu.
Podle Jenny Chaseové, vedoucí solární analytičky agentury BloombergNEF, přitom montáž tvoří naprostou většinu nákladů na tato zařízení. Proto může „solární plot“ dávat smysl.
📈 Statistika říká: Ceny solárních panelů klesly v Evropě od prosince 2022 do listopadu 2023 o 40 až 53 %.
Čína tlačí na ceny
Podle odhadů Mezinárodní energetické agentury dosáhne celosvětová nabídka solárních panelů do konce letošního roku 1 100 gigawattů, což je trojnásobek současné prognózy poptávky. Hnací silou tohoto trendu je přebytek výroby v Číně. Současně se instalace prodražily, zejména právě kvůli rostoucím nákladům na pracovní sílu. Především na západ od našich hranic se také čekání na připojení panelů k elektrické síti jeví často jako zkouška trpělivosti. Problémy s kapacitou sítí se týkají většiny zemí a nelze je snadno a rychle vyřešit.
Alessandro Barin, výkonný ředitel italské společnosti FuturaSun, která vyrábí panely v Číně a prodává je v Evropě, pro Financial Times uvedl, že bedny s panely zůstávaly neprodané v přístavech a skladech i po přerušení práce v továrně kvůli svátkům čínského nového lunárního roku. Ty prodloužily běžnou sedmidenní přestávku na tři týdny. Podle BloombergNEF stál solární panel na konci března 11 amerických centů za watt, což je jen polovina ceny ze stejného období loňského roku, a očekávalo se, že v rámci „závodu ke dnu“, kdy se výrobci snaží zbavit přebytečné nabídky, bude cena dále klesat.
Tento vývoj byl loni patrný i v České republice, kde podle serveru Srovnejto.cz klesla celková cena vyrobené solární energie poklesla o 10 – 16 % (dle kvality použitých panelů).
Konec výroby fotovoltaiky v Evropě?
Co je ale dobrou zprávou pro někoho, může být špatnou zprávou pro jiného. Pod kritickou hranicí 15 centů za watt by už podle Barina nebylo možné, aby jakákoliv společnost investovala do výroby v Evropě.
Evropská rada pro výrobu solárních panelů v únoru varovala, že pokud nebude poskytnuta mimořádná pomoc, evropští výrobci panelů a jejich nezbytných komponent brzy začnou uzavírat své evropské provozy. To se už ostatně stalo nebo děje v případě firem jako Systovi, REC nebo Meyer Burger Technology.
EU zasahuje
I na základě aktuálního vývoje podepsala 15. dubna 23 ministrů energetiky EU spolu s přibližně 100 zástupci evropského solárního odvětví na neformálním zasedání Rady pro energetiku v Bruselu Evropskou solární chartu. Zavázali se v ní podporovat evropský solární průmysl a pomáhat budovat odolný dodavatelský řetězec.
Dokument vyzývá k okamžitým krokům a konkrétním opatřením na vnitrostátní úrovni a na úrovni EU na podporu výrobců, kteří čelí problémům v konkurenci s dominantním postavením Číny v dodavatelském řetězci.