Rekordní zájem o dotační program Oprav dům po babičce. Na své si přijdou i příznivci fotovoltaiky!

Dotační program Oprav dům po babičce využilo už přes 1500 zájemců. Ti využívají podporu od státu, zaměřenou na zateplení domu a další energetické úspory. Zájemce o solární energii jistě potěší, že pokud uvažují o nákupu a instalaci nového systému na ohřev teplé vody, mohou zde získat peníze i na solární panely nebo tepelné čerpadlo.

Program jim totiž nabízí zálohovou dotaci na domácí fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou, což umožňuje prioritní využití vyrobené elektrické energie v domě. Tyto projekty mohou domácnostem ušetřit na energiích tisíce korun ročně. Koncem dubna překročil počet žádostí druhou tisícovku a jejich celkový objem dosahuje téměř dvou miliard korun.

Velkou výhodou programu je, že domácnosti bez dostatku našetřených financí dostanou dotaci na pokrytí 50 % výdajů předem. Peníze se navíc k žadatelům dostávají velmi rychle, podle ministerstva je již zhruba 70 % podaných žádostí o dotaci již proplaceno. Při pobírání programu je navíc možné získat výhodné půjčky, jejichž úrokové sazby jsou kolem poloviny ve srovnání s běžnými úvěry či hypotékami.

V programu Oprav dům po babičce lze čerpat dotaci na výměnu zdrojů pouze v kombinaci se zateplením. Pokud chcete instalovat fotovoltaiku samostatně, podejte si žádost ve standardní nabídce pro rodinné domy v rámci programu Nová zelená úsporám.

Rodinný program

Program Oprav dům po babičce z Nové zelené úsporám podporuje zejména komplexní renovace starších domů a umožňuje vytvořit si energeticky úsporné bydlení. Program je poněkud netradičně zaměřen zejména na konkrétní segment populace – rodiny s dětmi. Úspěšní žadatelé získají ke standardním bonusům i rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě.

V rámci programu Oprav dům po babičce nabízejí banky a stavební spořitelny (ČSOB stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny a UniCredit Bank) navíc i poradenství dotačních projektů. To už využilo přes tisíc klientů, nejvíce v Moravskoslezském kraji.

Pro rok 2024 je maximální výše úroku u zvýhodněných úvěrů zastropovaná na 3,5 % a úrok se už blíží spíše 3 % (ČSOB – 3 %, KB 3,19 %, Buřinka 3,38 %, UniCredit Bank 3,4 %). Splatnost úvěru se přitom svojí délkou podobá spíše hypotékám, dosahuje totiž 20 i více let.

Kolik můžete získat na fotovoltaiku:

Minimální instalace o výkonu 2 kWp – 60 000 Kč

Minimální instalace o výkonu 2 kWp s využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč

Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč

Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč

I pro novostavby

Peníze navíc nemusíte získat jen na rekonstrukci starého domu. Za splnění určitých podmínek je možné dokonce jeho zbourání a postavení nového domu na původním místě. Asi nejdůležitější podmínkou v takovém případě je, že stávající zástavba se dále nerozšiřuje a nezabírá se další půda.

Ministerstvo životního prostředí se navíc chystá celý systém ještě vylepšit. Podle ministra Hladíka by úpravy měly na základě zpětné vazby od zájemců o dotaci reagovat především na složité vyřizování dotace. Příprava potřebné dokumentace podle některých účastníků programu zabere i měsíc a půl. Cílem ministerstva bude tedy celý proces zjednodušit.

Na této stránce