Neviditelná fotovoltaika? Revoluční typ solárních dlaždic, který nenaruší estetiku vašeho domu

Fotovoltaické panely nemusí nutně narušit estetiku domu. V historickém městě Pompeje byly nainstalovány první fotovoltaické moduly, které nejsou na první pohled vidět. Tyto moduly tak dokáží vyrábět elektřinu a zároveň zachovat původní vzhled historických budov.

Ve fotovoltaické dlaždici Invisible Solar se skrývá veškerá zelená technologie nejnovější generace v tradiční estetice, která se nebojí ani těch nejpřísnějších architektonických a krajinářských omezení. Prakticky nerozeznatelný pouhým okem od tradičních zakřivených dlaždic. Ve skutečnosti společnost oznámila zahájení výroby vytvořením vyhrazené webové stránky, kde je možné zjistit veškeré informace o technických vlastnostech a požádat o vzorek výrobku.

Díky svým vlastnostem je zvláště vhodný pro oblasti s architektonickými omezeními nebo v historických centrech, kde není povolena instalace běžných fotovoltaických panelů. Zejména kvůli tomu došlo k první instalaci právě v Pompejích.

Jak funguje fotovoltaická dlaždice Invisible Solar?

Tělo každé dlaždice je tvořeno polymerní sloučeninou, ve které jsou začleněny monokrystalické křemíkové články pro špičkový výkon 4,5 W. Zvláštní povrch, neprůhledný pro oko a průhledný pro sluneční světlo, pokrývá buňky, které je skrývají, aniž by ovlivnily jejich fungování. Chcete-li mít špičkový výkon, který se rovná 223 dlaždicím, je nutné mít plochu 15 metrů čtverečních.

Fotovoltaická dlaždice, vyrobená z netoxických materiálů a všechny recyklovatelné, je pokryta fotokatalytickým povrchem, který umožňuje díky světlu degradovat částice smogu při zachování čistoty: nečistoty a znečištění ovzduší jsou redukovány na neškodné soli, které jsou rozptýleny v životním prostředí jednoduchým působením větru a deště.

Kolik stojí "neviditelná" fotovoltaika?

Pokročilá technologie vždy stojí o něco více, než běžně dostupný standart. V případě solárních dlaždic značky Invisible Solar to platí dvojnásob. Za 1 kWp instalovaného výkonu zaplatíte kolem 7 000 eur, což je asi 160 000 Kč. Výhodou může být to, že solární dlaždice zcela nahradí původní střešní krytinu, nicméně i přesto se pořízení těchto solárních dlaždic vyplatí spíše v lokalitách, kde není možné instalovat běžnou fotovoltaickou elektrárnu.

Na této stránce