Na trh zamíří nový typ solárního článku s účinností až 30 %

Vědci z Australské národní univerzity (ANU) dosáhli významného úspěchu na poli solární energie, když se svými solárními články složenými z křemíku a perovskitu dosáhli účinnosti až 30,3 %. Tento významný průlom otevírá nové možnosti účinnějšího a efektivnějšího využívání sluneční energie.

Proč perovskit a jaké jsou jeho výhody?

Průmysl solárních článků vyžaduje pokrok v oblasti fotovoltaických elektráren, aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku po udržitelné energii. Jedním z nejslibnějších řešení tohoto problému může být kombinace perovskitu a křemíku, takzvaný tandemový fotovoltaický článek článek. 

Tyto články vznikají vrstvení perovskitových vrstev na křemíkové články, což zlepšuje jejich schopnost absorbace slunečního záření a následnou přeměnu světla na elektřinu.

Perovskitové materiály jsou levnější a produkují více elektřiny po celou dobu životnosti solárního článku. Tato technologie vyvinutá odborníky na Australské národní univerzitě umožňuje výrobcům snadno a rychle integrovat možnosti nanášení perovskitů do jejich stávajících výrobních postupů.

Kdy se dočkáme tandemového článku?

Výzkumníci z ANU nejsou jediní, kdo zkoumá potenciál tandemových fotovoltaických článků. Do této technologie investují i další výzkumné instituce a společnosti po celém světě, které si uvědomují potenciál těchto článků. 

Podle mnohých odhadů by se první tandemový fotovoltaický článek mohl objevit na trhu již během letošního roku, avšak prozatím s účinností kolem 25 %.

Úspěch výzkumníků, kteří dosáhli účinnosti 30,3 %, je důkazem potenciálu technologie obnovitelných zdrojů energie pro transformaci našich energetických systémů a snížení naší závislosti na fosilních palivech. Díky pokračujícím investicím a výzkumu má tandemový fotovoltaický článek potenciál stát se klíčovou součástí celosvětového úsilí o přechod k udržitelnější energetické budoucnosti.

Na této stránce