Ministerstvo životního prostředí upravuje podmínky u programů NZÚ Light a Oprav dům po babičce
Od června začaly platit aktualizované podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light dostanou nově žadatelé až čtvrt milionu korun na zateplení domu, program Oprav dům po babičce zmírní požadavek na vlastnictví pouze jedné nemovitosti. Pro příznivce fotovoltaiky ale není dobrou zprávu snížení podpory pro solární ohřev vody.
Program NZÚ Light měl za cíl poskytnout rychlou pomoc domácnostem ohroženým energetickou chudobou, tedy seniorům a nízkopříjmovým domácnostem. Podporuje snadná a rychle realizovatelná opatření, například dílčí zateplení fasády, střechy, podlahy či stropu, výměnu oken a vchodových dveří či solární ohřev vody, a poskytuje podporu ve výši až 100 %, která je vyplácena zálohově.
Tři zásadní změny v NZÚ Light
V rámci Nové zelené úsporám Light, v níž jsou nejčastějšími žadateli senioři, došlo minulý měsíc ke třem zásadním změnám. Bude možné získat částku až 250 tisíc korun a na rozdíl od dosavadní etapy budou mít žadatelé možnost využít celou částku na zateplení. Podle ministerstva životního prostředí, které za programy stojí, se ukazuje, že opatření spojená se zateplením nemovitosti výrazným způsobem zvyšují energetickou úsporu nemovitosti. Zároveň je ale zateplení finančně náročnější, je tedy potřeba ho především u těchto žadatelů ještě více zvýhodnit.
Nově se proto bude výše dotace vypočítávat ne podle běžného metru zateplené fasády nebo paušálních částek u zateplení dalších konstrukcí, ale podle metru čtverečních, a to včetně oken a dveří. To by mělo reflektovat skutečnou úroveň zateplení. Navíc se v pokračující etapě rozšíří škála zateplovaných konstrukcí. Vedle dříve podporovaného zateplení fasády, střechy, podlahy a stropu bude podporováno i zateplení podlahy na zemině a zateplení konstrukcí v kontaktu se zeminou.
Podpora solárních ohřevů se sníží
Vzhledem k navýšení částky na zateplení se upravuje i podpora solárních ohřevů vody – tak, aby podle ministerstva zohlednila aktuální situaci na trhu solárních technologií, kdy ceny klesají. Dotace na solární systém se stávajícím bojlerem tak nově bude 50 000 korun (dosud 60 000 Kč) a s novým bojlerem 70 000 korun (dosud 90 tisíc Kč).
Zacílení na nejzranitelnější domácnosti seniorů
V nové etapě program více zacílí pouze na nejzranitelnější domácnosti. Proto je pro žadatele z řad seniorů se starobním důchodem zavedeno kritérium jedné nemovitosti na bydlení. Podporu dostanou v případě, že vlastní pouze jednu nemovitost k bydlení. Nebudou moci vlastnit žádnou jinou nemovitost ani podíl na žádné další nemovitosti k bydlení, a to včetně bytu v osobním vlastnictví nebo družstevního bytu. Mohou si ale zažádat v Nové zelené úsporám Standard.
Nově na Oprav dům po babičce dosáhne více rodin
Od června došlo ke změnám i v rámci programu Oprav dům po babičce. Konkrétně jde o zmírnění podmínky vlastnit pouze jednu nemovitost k bydlení. Nově může domácnost kromě nemovitosti, na kterou žádá o příspěvek, vlastnit také jednu další stavbu určenou k bydlení nebo podíl na ní, a to včetně bytu v bytovém domě či družstevního bytu.
„Od spuštění programu se ukázalo, že na podporu nedosáhnou lidé, kteří mají například částečný podíl nemovitosti v rámci pozůstalosti nebo vlastní podíl v jiné nemovitosti, ve které ale nemohou bydlet. Zároveň se často jednalo o domácnosti, které bydlí v malém nevyhovujícím bytě a plánují se přestěhovat do rodinného domu, ale po dobu rekonstrukce potřebují bydlet ve stávajícím bytě.
Díky této změně tak bude možné podpořit širší okruh žadatelů a odstranit tyto překážky,” okomentoval ministr Hladík s tím, že podmínka trvalého bydliště po dobu 10 let v zrekonstruované nemovitost od doložení realizace zůstává.