EU aktualizuje pokyny k povolovacím postupům a návrhu aukcí pro obnovitelné zdroje energie
Evropská komise aktualizovala dokumenty pro urychlení povolovacích řízení a navrhování aukcí pro obnovitelné zdroje energie. Nově je upraveno například používání necenových kritérií v aukcích, což podle Komise umožní odměňovat projekty s vyšší přidanou hodnotou. S novými pravidly již byly seznámeny jednotlivé členské státy.
Aktualizovaná doporučení pro urychlení postupů udělování povolení uvádějí příklady dobré praxe, zdůrazňují význam digitalizace a zapojení komunit, lidských zdrojů a dovedností a také nastiňují, jak postupovat při vyhledávání vhodných lokací a jak upravit připojování k síti.
Povolování zrychlí
Komise rovněž změnila směrnici o obnovitelných zdrojích energie, v níž jsou podrobně popsány lokality, kde se nepředpokládá, že by zavádění projektů obnovitelných zdrojů energie mělo významný dopad na životní prostředí, což umožňuje urychlení administrativních postupů.
Podle revidované směrnice o obnovitelných zdrojích (RED III), implementované už i v České republice, přitom mají vnitrostátní orgány 12 měsíců na schválení nebo zamítnutí nových solárních a větrných elektráren v tzv. „go-to zónách“. Mimo tyto zóny by proces neměl trvat déle než 24 měsíců. Komise ve své revizi zdůrazňuje úlohu řádného zapojení zúčastněných stran a veřejných konzultací.
Platforma pro rozvoj OZE v novém
Novinky budou platit i pro pokyny pro navrhování aukcí, které podle Komise zefektivní postupy a budou v souladu s Aktem o průmyslu pro čisté nulové emise (Net-Zero Industry Act). Aktualizace umožňuje použití jiných než cenových kritérií ve snaze umožnit odměňování projektů s vyšší přidanou hodnotou a zohlednit cíle, jako je kvalita, příspěvek k odolnosti soustavy nebo udržitelnost.
Maroš Šefčovič, výkonný místopředseda pro Evropskou zelenou dohodu, říká, že zavedení necenových kritérií v aukcích také „dá našemu průmyslu šanci doma prosperovat a soutěžit za rovných podmínek“.
Aktualizována byla také platforma Komise pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Unii. Jde o online systém, kde mohou členské státy zveřejňovat základní informace o svých aukčních plánech a který funguje jako jednotné informační místo pro všechny aukce energie z obnovitelných zdrojů, plánované v celé EU.
„Větší předvídatelnost a rychlejší vydávání povolení jsou klíčem k vyslání správných investičních signálů v celém hodnotovém řetězci obnovitelné energie,“ uvedla Kadri Simsonová, komisařka pro energetiku. „Pokyny Komise pomohou členským státům urychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie.“
Nejnovější dokumenty přicházejí téměř dva roky poté, co EU přijala plán REPowerEU, jehož cílem je postupně ukončit dovoz ruských fosilních paliv ve všech členských státech.