Jaká je cena Wallboxu?

Wallbox je zařízení, které slouží pro domácí nabíjení elektromobilů. Jejich běžná cena se pohybuje od 15 000 do 55 000 Kč. Jaké faktory ovlivňují pořizovací cenu Wallboxu? Kolik stojí příplatkové funkce? Máme pro vás ucelený přehled všech informací souvisejících s cenou Wallboxu.

Co ovlivňuje cenu Wallboxu?

Výše pořizovací ceny Wallboxu je ovlivněna zejména nabíjecím výkonem, provedením nebo tím, za jaké funkce si připlatíte.

Provedení Wallboxu

Při koupi Wallboxu máte na výběr ze dvou základních variant. Tou první je Wallbox s jedním nabíjecím bodem. Jejich cena se pohybuje od 15 000 do 28 000 Kč. Další možností je pořízení Doublebox, který má dva nabíjecí body. Ten je vhodný pro ty, kteří mají doma více jak jeden elektromobil. Cena za Doublebox bývá mezi 30 000 až 50 000 Kč.

Výkon nabíjení

Nabíjecí výkon ovlivní za jak dlouho se nabije váš elektromobil. Zjednodušeně řečeno, výkonnější Wallboxy nabijí váš elektromobil rychleji než Wallbox s nižším nabíjecím výkonem. I v tomto případě platí, že vyšší maximální výkon = vyšší pořizovací cena Wallboxu. Většinou se rozlišuje mezi s jednofázovým s výkonem 3,7 kW až po třífázový s 22 kW. Výhodou je, že cenový rozdíl mezi jednotlivými typy není nijak zásadní

Doporučení tedy je pořídit si spíše ten výkonnější Wallbox, ale pouze za předpokladu, že hodnota maximálního výkonu je pro váš elektromobil vhodná.

Příplatkové funkce

Kromě standardního Wallboxu v provedení se dvěma nabíjecími body si lze připlatit také za takzvané doplňkové funkce. Takovou funkcí může být například využití cloudu pro vzdálenou regulaci nabíjení a monitoring nebo OCCP protokol, a cena se pohybuje kolem 15 000 Kč. Další příplatkovou funkcí může být Power Boost. Tato funkce sleduje spotřebu elektřiny vašeho domu v reálném čase a dle toho upravuje nabíjecí výkon s ohledem na zatížení hlavního jističe domu. Cena Power Boostu je asi 5 500 Kč.

💡 Věděli jste? OCPP (open charge point protocol) je aplikační protokol pro komunikaci mezi nabíjecími stanicemi pro elektromobily (EV) a systémem centrální správy, jenž se často označuje jako síť nabíjecích stanic.

Ukázka: Cena Wallboxů dle výkonu a značky
WallboxNabíjecí výkonCenaDoplňkové funkce
ABL eMH1 Basicmax. 11 kW16 100 KčNe
Wallbox Pulsar Maxmax. 22 kW24 190 KčNe
ŠKODA iV Charger Connectmax 11 kW24 790 KčAno
Wallbox eNext Park Tmax 22 kW44 200 KčAno
Olife Energy Doubleboxmax 43 kW48 400 KčNe

Náklady spojené s elektroinstalací

Při pořizování nového Wallboxu mohou váš rozpočet zatížit také náklady spojené s přípravou elektroinstalace na integraci Wallboxu. Aby elektroinstalace ve vašem domě byla připravena na bezstarostnou integraci Wallboxu, bude zapotřebí dostatečně dimenzovaný elektrický rozvaděč. 

Další možností je pořízení druhého rozvaděče, který bude určen pouze pro potřeby nabíjení elektromobilu. Do tohoto elektrického rozvaděče se nainstaluje podružný elektroměr, proudový chránič a jistič, aby byla zajištěna přepěťová ochrana vašeho domu.

Musíme zmínit, že instalaci Wallboxu by měl provést kvalifikovaný odborník s profesní kvalifikací pro montáž a zapojení nabíjecích stanic pro elektromobily. Cena za instalaci 

Pokud pořizujete domácí nabíječku pro svůj elektromobil, musíte u svého provozovatele distribuční soustavy (ČEZ Distribuce, PREdistribuce nebo EG. D) zažádat o změnu distribuční sazby. Pro elektromobily v domácnosti platí distribuční sazba D27d, pro podnikatele a firmy C27d. Tato distribuční sazba vám zajistí 8 hod. nízkého/nočního tarifu denně, během kterých můžete nabíjet svůj elektromobil o něco levněji.

Cena za instalaci Wallboxu

Cena za instalaci Wallboxu se může lišit v závislosti na počtu instalovaných Wallboxů nebo výběru montážní firmy.  Například Škoda Auto nabízí službu zvanou Home Check. V rámci této služby k vám Škoda pošle certifikovaného technika/elektrikáře, který zkontroluje elektrickou infrastrukturu vašeho domu a vyhodnotí, zda vyhovuje požadavkům na integraci Wallboxu.

Cena za službu Home Check od firmy Škoda Auto je 3 500 Kč. Samotná instalace Wallboxu vás vyjde na dalších 6 000 Kč. S vyšším počtem Wallboxů bude cena za instalaci samozřejmě vyšší.

Přemýšlíte o pořízení elektromobilu značky Škoda a zajímá vás, jaká bude finální výše pořizovací ceny Wallboxu s jeho instalací? Firma Škoda nabízí svým klientům samotné wallboxy, kontrolu elektroinstalace domu a samotnou instalaci Wallboxu.

  • ŠKODA iV Charger Connect (Wallbox) – 24 790 Kč
  • Služba Home Check (kontrola vaší elektroinstalace) – 3 500 Kč
  • Instalace Wallboxu – 6 000 Kč
 
Celková cena za Wallbox a jeho instalaci pro EV značky Škoda bude 34 290 Kč. Pokud získáte dotaci z programu NZÚ, může se cena snížit až o 50 %, tedy na 17 145 Kč.

Kolik stojí nabíjení elektromobilu?

V době energetické krize, kdy cena elektřiny prudce stoupá, jsou náklady na nabíjení elektromobilů často diskutovaným tématem. Vyplatí se? Kolik reálně stojí nabíjení elektromobilu? To jsou nejčastější otázky, na které si odpovíme. Cenu za nabíjení elektromobilu ovlivňuje cena elektřiny, kterou vám fakturu váš dodavatel a množství najetých kilometrů.

Spotřeba menšího elektromobilu je mezi kolem 15 kWh v městském provozu. Na okresních silnicích asi 20 kWh a na dálnici se můžete dostat až na 25 kWh. Samozřejmě čím těžší auto, tím vyšší spotřeba, takže u těžších elektromobilů může být spotřeba ještě o dalších 5 kWh vyšší.

Cena elektřiny se pohybuje kolem 6 Kč za 1 kWh. Takže pokud platíte 6 Kč/kWh a jezdíte v městě, zaplatíte asi 90 Kč za 100 Km.

Dejme tomu, že vlastníte menší elektromobil a plánujete cestu 400 Km. Zajímá vás, kolik zaplatí za nabíjení svého elektromobilu pro ujetí této vzdálenosti? Uvedeme si několik parametrů:

  • Spotřeba elektromobilu: 20 kW/100 Km
  • Cena elektřiny ve vaší domácnosti: 6 Kč/kWh
 
Při výše uvedených parametrech bude cena za nabití asi 480 Kč (1,2 Kč/ kilometr).

Jak jsme k tomu došli? (20 x4 x 6 = 480)

Dotace na Wallbox

Pořizovací cenu Wallboxu lze snížit čerpáním dotace z dotačního programu Nová zelená úsporám ve výši 35 000 Kč pro soukromé účely a 45 000 Kč pro bytová družstva a SVJ. Proplaceno může být až 50 % přímých výdajů. Kromě toho je možné získat i dalších 10 000 Kč v rámci takzvaného kombinačního bonusu. Kompletní informace k dotacím na elektromobilitu naleznete v našem článku:

Nová zelená úsporám Elektromobilita 2023 >>

Často kladené otázky

Cena Wallboxu s jedním nabíjecím bodem se pohybuje od 15 000 do 28 000 Kč a za Wallbox s dvěma nabíjecími body pak od 35 000 do 55 000 Kč. Cenu ovlivňuje nejen provedení ale také výkon Wallboxu. Cena se pak také může navýšit s pořízením doplňkových funkcí, jakou je například využití cloudu pro vzdálené řízení nabíjení a monitoring nebo OCCP protokol si připlatíte kolem 15 000 Kč u základních modelů. Další výdaje se kterými je třeba počítat souvisí s instalací wallboxu. Nejprve musí proběhnout kontrola vaší elektroinstalace – 3 500 Kč a samotná instalace – asi 6 000 Kč.

Jednoznačně nelze říci, který Wallbox bude pro vás ten nejlepší. Vždy je zapotřebí zohlednit požadovaný nabíjecí výkon, počet nabíjených aut nebo příplatkových funkce, které nabízí další možnosti při nabíjení elektromobilu. Mezi nejpoužívanější Wallboxy patří například ty od značky Škoda nebo Olife Energy.

Tip na další článek: Tepelné čerpadlo nebo fotovoltaiku? >>

Na této stránce