10 tipů, jak vybrat nejvhodnější solární panel

Pořízení solárních panelů na rodinný dům je dnes běžnou věcí jak u nových, tak starších nemovitostí. Přináší to prospěch nejen životnímu prostředí, ale především peněženkám uživatelů. Navíc lze při jejich instalaci počítat i s nemalou státní podporou. Jak ale vybrat ten nejvhodnější solární panel právě pro vaši střechu?

Jak to bývá u většiny věcí, které nejsou zrovna levné a pořizujete si je na delší dobu, ani v tomto případě se nevyplatí zakládat rozhodnutí o koupi pouze na ceně. Níže vám nabízíme 10 tipů, který by měly vaše rozhodování usnadnit a hlavně – pomoci správně vybrat!

1. Seznamte se s výrobcem

Před nákupem solárního systému pro vaši domácnost je důležité mít představu o výrobci a použitých materiálech. Existují tři třídy (v angličtině tzv. tiery) kvality panelů (výrobce), a to 1, 2 a 3.

  • Třída 1 se týká 2 % nejlepších výrobců. Obvykle mají nejméně pětileté zkušenosti a k výrobě solárních článků používají nejlepší a nejčistší třídu křemíku. Do této úrovně spadají některé z nejlepších solárních panelů s velkou produkcí energie.
  • Třídu 2 nabízejí společnosti, které investují do výzkumu a vývoje solárních panelů o něco méně. V oblasti jejich výroby působí tyto společnosti přibližně 2 až 5 let a vyrábějí dobré panely za přijatelnou cenu.
  • Třída 3 v podstatě zahrnuje 90 % nových výrobců fotovoltaických solárních panelů. Tyto společnosti nevyrábějí vlastní články ani neinvestují do procesu výzkumu a vývoje. Zaměřují se především na montáž panelů. Panely jsou k dispozici za nižší cenu, jejich kvalita se však od sebe liší. Z dlouhodobého hlediska mohou způsobovat problémy.

2. Vyberte správný typ

Solární panely dostupné na trhu lze rozdělit na tři základní typy, které vycházejí z použitého materiálu a mají své specifické vlastnosti a výhody.

  • Monokrystalické solární články jsou vyrobeny z monokrystalických krystalů křemíku a mají zpravidla černou barvu. Poskytují nejvyšší účinnost a jsou poměrně drahé. Jedná se však o jednorázové náklady a nakonec ušetříte dost peněz díky jimi vyprodukované energii. Pokud tedy máte na střeše omezený prostor, ale potřebujete větší množství energie, pak jsou monokrystalické panely nejlepší volbou.
  • Polykrystalické články jsou vyráběny z polykrystalického křemíku. Mají nižší pořizovací náklady a uspokojivou úroveň účinnosti, která je však většinou nižší než u monokrystalických článků (i když některé polykrystalické články jsou nyní rovnocenné nebo dokonce lepší než monokrystalické). Pokud hledáte cenově dostupnou volbu, mohou být pro vás tou správnou možností.
  • Tenkovrstvé nebo amorfní články využívají minimální množství křemíku. Mají nejnižší úroveň účinnosti a jsou poměrně malé. Jsou však také lehké a mají extrémně nízké náklady.

3. Spočítejte si, jak velkou plochu máte k dispozici

Základní úvahu při instalaci panelů je, jak velkou plochu máte pro ně k dispozici. Roli hraje umístění, sklon a také velikost plochy střechy, na kterou chcete panely umístit. Od toho se odvíjí i volba polykrystalických nebo monokrystalických panelů a účinnost panelů v poměru k očekávanému výkonu.

4. Zajímejte se o výkon

Dalším důležitým faktorem je samozřejmě výkonnost solárního panelu. Ta určuje produkci energie vašich solárních panelů za hodinu. Ovlivňuje také velikost solárních panelů, protože solární panel s nižším výkonem bude menší než panel s vyšší wattovou kapacitou. V České republice má průměrný domácí solární panel výkon 250 wattů, ale může to být i 450 wattů.

5. Zjistěte si toleranci

Pro výběr správného solárního panelu je třeba věnovat zvýšenou pozornost úrovni tolerance panelu. Tolerance – udávaná v procentech – vám zjednodušeně říká, nakolik se může reálný výkon panelu lišit od udávané hodnoty. Většinou bývá kladná, její záporná hodnota nechává výrobci otevřená „zadní vrátka“ k tomu, aby dodaný panel mohl mít o něco nižší výkon, než je uvedeno „na obalu“. Ale pozor – tato informace nemusí být uvedena v popisu výrobku. Za takových okolností se na to zeptejte prodejce.

6. Informujte se o účinnosti přeměny

Účinnost udává, kolik procent sluneční energie panel přemění na elektřinu. Samozřejmě platí, že čím účinnější panel, tím má větší má výkon. Účinnost panelů stále roste, aktuálně se pohybuje mezi 18 – 23 %, maximum je 34 %. Čím vyšší účinnost, tím lepší protihodnotu za investované prostředky vám panel poskytne.

7. Dejte pozor na odolnost PID a LID

Oba výše zmiňované jevy jsou nepříjemnou, ale častou součástí životního cyklu solárních panelů.  Efekt LID je degradací, způsobenou působením světla v prvních hodinách po uvedení do provozu, což má za následek pokles výkonu takových článků až o 3 % (což už by ale byla opravdu vysoká hodnota).

Podobným jevem je PID (efekt potenciálně indukované degradace). Pokud je mezi monokrystalickými fotovoltaickými panely a uzemněným rámem modulu vysoký rozdíl potenciálů, dochází k degradaci (de facto znečištění – negativní ionty odcházejí přes hliníkový rám, zatímco pozitivní ionty, zejména ionty sodíku, putují na povrch) článků.

Dobrý solární panel ale nemá žádnou nebo jen velmi malou LID. Instalace by tak měly zůstat účinné po celou dobu životnosti.

8. Spočítejte si požadavky na příkon

Wattpeak označuje nejvyšší výrobní výkon solárního panelu za jasného a slunečného dne. Pokud vám jde o základní využití energie, pak vám stačí solární panel s nižším Watt-peakem. Když jsou však požadavky větší, pak zvolte solární panely, které budou tuto veličinu nabízet ve vyšších hodnotách. Znáte-li přesně vaše požadavky na Watt-peak, můžete si koupit solární panel přímo na míru vašim potřebám.

9. Vezměte v úvahu životnost panelů i kompetentnost dodavatelů

Znalost záruky na životnost solárního panelu je nesmírně důležitá. Dobré solární panely mají záruční dobu přibližně 25 let. Mějte ale na paměti, že záruka je platná tak dlouho, dokud společnost funguje, proto si vyberte známou značku, která nezanikne nebo nezavře ze dne na den. Důležitý je i výběr kompetentní montážní firma.

10. Zohledněte místní podmínky

Jak název napovídá, solární panel je závislý na slunečním svitu. Mezi klíčové faktory, které ovlivní vši domácí výrobu energie tak patří doba osvitu, sklon, orientace panelů nebo jejich zastínění. K výpočtu se využívají různé aplikace schopné modelovat dobu osvitu v konkrétních lokalitách.

Na této stránce